Skocz do zawartości

6 Zbóż od centrum piwowarstwa


JaxDraken

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Jeżeli tylko zacznie fermentować, to na przynajmniej tydzień zostaw w spokoju ( nie zaglądaj do pojemnika ) a tylko pilnuj temp. Po tygodniu sprawdź Blg. A jeśli jakaś infekcja się wda , to pewnie to zauważysz , po zapachu , wyglądzie powierzchni fermentującej brzeczki itp. Ważne żeby nie grzebać przy tym.

 

PS. A prosperuje , tzn chodzi Ci o to , czy zaczęło fermentować ? Jeśli o to , to na powierzchni brzeczki pojawi się piana.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź termometr w wodzie z lodem, lub porównaj z termometrem lekarskim (takim do mierzenia temperatury ciała) one są bardzo dobrze wyskalowane.

A poza tym, bezwładność cieplna zacieru jest dosyć duża, trzeba intensywnie mieszać szczególnie przy włączonym palniku, aby temperatury się wyrównały, temperatura zacieru na dnie a przy powierzchni może się różnic dość znacznie

Ja używam elektronicznego sterownika/regulatora temperatury, coś takiego: http://allegro.pl/termostat-regulator-temperatury-45-99-gw-i1561084617.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z jakich termometrów korzystacie? Bo jak mówiłem miałem problem z temperaturą a mianowicie raz włożyłem termometr który pokazał 63°C po 10 sekundach włożyłem znów i pokazywał 70°C i tak na zmiane, wiec nie do końca jestem pewien czy wszystko poszło po mojej mysli

Ja korzystam z takiego klasycznego termometru. Mam go ciągle włożonego do zacieru, tak żeby nie dotykał dna. Termometr po wyciągnięciu, albo po dotknięciu dna szybko zmienia temperaturę, więc staram się go trzymać ciągle w zacierze i nie wyciągać podczas odczytu temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec mam fermentator 33l od centrum piwowarstwa, po zalaniu brzeczką od tafli cieczy do pokrywy jest ok 12 - 15cm moze to pomoże zidentyfikować ilość płynu:D

Wzór na pole koła: ? * r^2

Mnożymy przez wysokość i mamy wzór na objętość walca: ? * r^2 * h

r - promień

h - wysokość

? - stała pi, w przybliżeniu 3.14159

Fermentator zapewne nie jest idealnym walcem, tylko ściętym stożkiem, więc możesz zmierzyć promień u obu podstaw (dno i góra) i do powyższych wzorów podstawić wartość średnią (co nie jest poprawnym sposobem na obliczenie objętości ściętego stożka - patrz post niżej - ale w naszym przypadku będzie dość dobrym przybliżeniem, a wzór na pole koła łatwiej zapamiętać).

Jeśli zmierzenie promienia jest problematyczne to możesz zmierzyć obwód (najwygodniej pewnie w połowie wysokości fermentatora) i podzielić przez 2 ? - wyjdzie promień.

Jak już policzysz objętość to pewnie będziesz miał problemy z konwersją cm^3 na dm^3 (litry). Wystarczy podzielić przez 1000. Alternatywnie możesz mierzyć wszystko w dm.

 

Swoją drogą to powinno być na matematyce w podstawówce :tort: Chyba, że wywalili kolejną rzecz z programu nauczania... :beer:

Edytowane przez tues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej, żeby w podstawówce nie uczyli, że objętość ściętego stożka można sobie liczyć tak jak zaproponowałeś.

 

Mamy duży promień R i mały promień r.. Objętość to:

1/3 * Pi * h * (R^2 + Rr + r^2), a w Twoim przypadku wychodzi:

 

Pi * h * ( (R+r)/2 )^2 = Pi * h * 1/4 * (R^2 +2Rr + r^2).

 

Tak, jest to tożsame, jeśli r=R :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej, żeby w podstawówce nie uczyli, że objętość ściętego stożka można sobie liczyć tak jak zaproponowałeś.

 

Mamy duży promień R i mały promień r.. Objętość to:

1/3 * Pi * h * (R^2 + Rr + r^2), a w Twoim przypadku wychodzi:

 

Pi * h * ( (R+r)/2 )^2 = Pi * h * 1/4 * (R^2 +2Rr + r^2).

 

Tak, jest to tożsame, jeśli r=R :tort:

No ja trochę uprościłem, ale w przypadku |R - r| -> 0 będzie to mała różnica, a wszystkie fermentory 33 l które widziałem były prawie walcami. Nie zdziwiłbym się, gdyby grubość plastiku bardziej wpłynęła na wynik w przypadku pomiaru obwodu od zewnątrz niż moje przybliżenie.

 

Jakby to kogoś interesowało to błąd wynosi (o ile się nie pomyliłem :beer:): ? * h * (R - r)^2 / 12

Czyli mniej niż 10 ml przy różnicy promieni wynoszącej 1 cm i wysokości fermentatora 30 cm.

Edytowane przez tues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, w rurce zaczęło dość mocno bulgoczeć więc to chyba dobry znak

Nie martw się, nie ma reguły, że przez kilkanaście godzin chłodzenia coś tam się zalęgnie. Sprawdzane nawet bez pokrywki :D Co prawda pierwsza warka była lekko kwaskawa, ale przyjemnie kwaskawa i raczej przypisuję to słodom oraz sposobowi zacierania. Nawet jak wyjdzie kwaśne to może być dobre - mnie się trafiła jedna kwaśniejsza butelka wspomnianej już warki (tu raczej nie mam na co zwalić - zakładam infekcję przy butelkowaniu) i nawet wydała mi się przez to ciekawsza. Choć to oczywiście zależy od stylu, bo nie do każdego pasuje kwas. W wielozbożowym chyba ujdzie w tłoku (właśnie piję Warnijskie i wydaje mi się lekko kwaskawe).

 

Bo ja bardziej jestem matematykiem niż fizykiem :)

Kilka lat studiowania informatyki na wydziale fizyki robi swoje - nie takich przybliżeń się używało :) Raz nawet oblałem elektronikę za nieużycie przybliżenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz swoją dbałość o higienę procesu i zagrożenie infekcją? Jeżeli masz wątpliwości, to nie przelewaj, tylko za tydzień od razu lej w butelki.

 

U mnie w mieście zagrożenie infekcją jest mniejsze niż na wsi, więc sobie mogę przelewać bez większego strachu. Oczywiście, przy zachowaniu wszystkich wymogów dot. czystości procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mieszkam w mieście mimo wszystko:D a jesli chodzi o higienę to mam na jej punkcje bzika wiec zawsze podczas każdej operacji z piwkiem zachowuje wszelkie możliwe środki ostrożności. Wolałbym aby piwko było maxymalnie wspaniałe i teraz niewiem czy przelewać czy nie. Czy to się opłaca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.