Skocz do zawartości

6 Zbóż od centrum piwowarstwa


JaxDraken

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zakupiłem swój pierwszy zestaw "6 Zbóż" od CP w postaci słodów itp. Wykonałem swoje pierwsze zaciernaie. Co prawda nie szło najlepiej bo z powodu kiepskiego termometru miałem problemy z utrzymaniem temp. w przerwach, ale jakoś skonczyłem i tu pojawia się moje zdziwienie- zamiast 20 litrów zacieru, powstało 30l o wartości 12-13°Blg. Czy to normalne? Czy wszystko poszło dobrze?

Proszę o radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Zakładając wartość środkową czyli 12,5°Blg to wydajność na poziomie 87,54%. Jesteś pewien, że masz 30 l? A ile wody zużyłeś łącznie do zacierania?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Jak wyszło więcej litrów niż napisane to OK, ale możesz mieć źle wyskalowany balingomierz - takie przypadki już były :tort: albo jak napisano powyżej, źle wyskalowany zbiornik. (albo przysłali Ci słody na coś mocniejszego :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie napisał, że ma 30l zacieru.

 

No to jak badasz gęstość nieprzefiltrowanego zacieru to rzeczywiście areometr może się w tym nie zanurzyć :tort:.

 

Jak ratować? Przefiltrować, uwarzyć, ostudzić i wtedy zmierzyć objętość i gęstość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec mam fermentator 33l od centrum piwowarstwa, po zalaniu brzeczką od tafli cieczy do pokrywy jest ok 12 - 15cm moze to pomoże zidentyfikować ilość płynu:D

Jak masz niewyskalowany fermentator to sobie go wyskaluj sam. Ja sobie porobiłem kreski na swoich wiadrach i teraz nie muszę się domyślać ile jest w środku litrów. Ale 12 - 15cm od góry to myślę będzie ze 22-25l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec mam fermentator 33l od centrum piwowarstwa, po zalaniu brzeczką od tafli cieczy do pokrywy jest ok 12 - 15cm moze to pomoże zidentyfikować ilość płynu:D

heee,

W weekend był taki program, więc ściągnij sobie i policz :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w radio wypowiadali się gimnazjaliści, bo jakieś egzaminy mieli cycuś. Jeden mówi, że jak będzie obliczanie powierzchni to on lezy, bo nie ma pojęcia jak to się robi. Drugi mówił, że trzeba było obliczyć powierzchnię walca i umiał tylko walec narysować :tort::beer::tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość warek robiłem w ten sposób, tyle że zostawiałem w otwartym garnku, 10 godzin od warzenia wystarcza do osiągnięcia 30°C

Jest to jednak ryzykowne bo 100% pszeniczniaków miało infekcję mlekową (niskochmielone, sporo białek) natomiast w chmielonych infekcja się nie rozwijała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.