Jump to content

Bertrand Russell - History of Western Philosophy


Makaron
 Share

Recommended Posts

Bertrand Russell - History of Western Philosophy.

 

Kultowa ksiazka o przedstawiajaca przekrojowo historie filozofii. Po raz pierwszy opublikowana w 1946 roku i stala sie najlepiej sprzedajaca sie ksiazka o tej tematyce w XX wieku. Kazdy kto czuje potrzebe rozwoju wiedzy w tej dziedzinie moze zaczac od tej ksiazki, niewyjasnia konkretow zagadnien filozoficzych a wlasciwie rys historyczny i ogolne zagadnienia. Ksiazke czyta sie jak ksiazke fabularna :D Mino ciezkiego slownictwa czytana przezemnie w oryginale, prawde mowiac nawet nie wiem czy sa polskie tlumacznia. Goraco polecam.

Edited by Makaron
Link to comment
Share on other sites

Johnoson we wstępie napisał: "Książka ta zajmuje się badaniem moralnych i zawodowych roszczeń niektórych czołowych intelektualistów do udzielania rad ludzkości, jak ma kierować swoimi sprawami."

 

W książce opisane jest życie a zwłaszcza rozdzwięk pomiędzy tym co głosili a tym jak w rzeczywistości żyli następujący ludkowie:

-Rousseau

-Shelley

-Marks

-Ibsen

-Tołstoj

-Hemingway

-Brecht

-Russell

-Sartre

-Wilson

-Golancz

-Lillian Hellman

 

Ostatni rozdział to "Odlot rozumu", w którym napisał:

 

"Tuzin osób,zatrzymanych przypadkowo na ulicy, może udzielić równie rozsądnych opinii o sprawach moralnych i politycznych, co przeciętni przedstawiciele inteligencji. Poszedłbym nawet dalej: nasze tragiczne stulecie, które widziało tak wiele milionów niewinnych istnień poświęconych realizacji planów poprawiania losów ludzkości, udzieliło nam nauki: strzeżcie się intelektualistów!

 

Nie tylko należy trzymać ich z dala od wszystkich dźwigni władzy, ale trzeba na nich spogladać za szczególną podejrzliwością, gdy próbują przedstawić swoją uniwersalną receptę. strzeżcie się komitetów, konferencji i porozumień intelektualistów. Nie wierzcie oświadczeniom wychodzącym z ich zwartych szeregów. Nie traktujcie poważnie ich opinii na temat przywódców politycznych i ważnych wydarzeń

 

Rozdział o Russellu to opis jego życia, zmiany poglądów na różne tamaty, kłamstw itp. Jest to dość szczegółowy opis jego zyciorysu więc ciężko wyciągnąć jakiś akapit.

 

Johnson stwierdza, że "A History of Western Philospohy" została słusznie za bestseller.

 

Warto poczytać "Intelektualistów"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.