Skocz do zawartości

fermentacja nie rusza


madmac

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, potrzebuję pomocy jak w temacie, APA w zamyśle HAZY, drożdże FM55 płynne, nie robiłem startera (3 warka chce zobaczyć czy bez namnażania można), zadane prosto z fiolki w sobotę o około 19 i do teraz nic się nie dzieje. To że brak ruchu w rurce to pikuś (na US05 2 warki poprzednie już po kilku godzinach był kożuszek i bulkanie) na powierzchni 0 oznak fermentacji. Pokrywy jeszcze nie zdejmuję poczekam do jutra. Warka 11,5 litra BLG 11, zadane w temp około 23°C, obecnie na fermentorze temp pokazuje około 19°C, miałem nadzieję, że ruszą z takim małym ekstraktem. Czekać czy jutro zadać uwodnione US05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Prosze o radę. To moja pierwsza warka 10L i 15BLG.

Mija 48h od zadania drożdży. US-05 suchary de hydratyzacja w 29', zadane w 24', po 12h temp w fermentorze 18' a teraz 14-15' i nic się nie dzieje, no i zero ruchu w rurce przez ten cały czas (tylko zaraz po zadaniu kilka bąbelków). Teraz BLG nie mierzyłem bo nie chcę ich stresować. Jakie mam opcje jeśli jutro (zmierzę BLG) nic nie ruszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma odpowiedzi. Jak się nic nie zalęgło to długo, ale bałbym się trzymać dłużej brzeczkę niż 3-4 dni. Po takim okresie, jak nic by się nie działo, to spasteryzowałbym ja ponownie przed kolejnym zadaniem drożdży. Z US-05 coś się zmieniło, inni także wspominają o przedłużających się startach z sucharów. Przy gęstwie już tego nie ma - startują normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście moje obawy okazały się niepotrzebne. Już otwierałem wiadro żeby zmierzyć Blg i zadać kolejną porcję drożdży a tu taki super widok ? 

Jasnej piany nie widziałem przez ścianę wiadra i wychodzi na to, że dodatkowo jest nieszczelne.

20191205_213720.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam. Od razu napiszę, że jestem nowy i dopiero zaczynam przygodę z piwkiem. Mam taki sam problem, wczoraj o 20.30 zadałem uwodnione drożdże do brzeczki z brewkita MJ Lucid Pils. Drożdże us 05 z Fermentis'a uwodnione w temp. 25 stopni, Brzeczka około 26 stopni. Temperatura otoczenia ok. 17- 18 stopni. Za chwilę minie 20 godzin a w fermentorze cisza, żadnej piany, nic. Pierwsza warka, którą robiłem z zacieraniem ruszyła po kilku godzinach, stąd mój niepokój. 

 

Proszę doświadczonych o cenne rady, co zrobić ?

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Us-05 czasami łapią tzw. laga. Jutro rano zaczął bym się martwić aczkolwiek wydaje mi się, że ruszą. Rozumiem, że drożdże w terminie przydatności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, smerf08365 napisał:

Witam. Od razu napiszę, że jestem nowy i dopiero zaczynam przygodę z piwkiem. Mam taki sam problem, wczoraj o 20.30 zadałem uwodnione drożdże do brzeczki z brewkita MJ Lucid Pils. Drożdże us 05 z Fermentis'a uwodnione w temp. 25 stopni, Brzeczka około 26 stopni. Temperatura otoczenia ok. 17- 18 stopni. Za chwilę minie 20 godzin a w fermentorze cisza, żadnej piany, nic. Pierwsza warka, którą robiłem z zacieraniem ruszyła po kilku godzinach, stąd mój niepokój. 

 

Proszę doświadczonych o cenne rady, co zrobić ?

 

Pozdrawiam 

 

 

Jak długo uwadniałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jancewicz napisał:

Us-05 czasami łapią tzw. laga. Jutro rano zaczął bym się martwić aczkolwiek wydaje mi się, że ruszą. Rozumiem, że drożdże w terminie przydatności.

Tak, w terminie przydatności. 

2 minuty temu, punix napisał:

 

Jak długo uwadniałeś?

Około 40 minut, przed wlaniem drożdży napowietrzyłem brzeczkę mikserem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, smerf08365 napisał:

Około 40 minut

Staraj się uwadniać ok 20 minut, maks. 30 minut. Później jest już coraz gorzej. Mimo to wg mnie powinny ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 22 godzinach coś zaczęło bulkać, tak wiem, że to żaden wyznacznik. Jak na fermentację burzliwą, wydaje mi się że częstotliwość bulkania trochę słaba, ok. 1 raz na 2 minuty. Piany na ściankach nie widać. Aktualna temperatura otoczenia 21 stopni. Chyba z otwarciem i zobaczeniem co się dzieje w fermentorze wstrzymam się do rana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, smerf08365 napisał:

Po 22 godzinach coś zaczęło bulkać, tak wiem, że to żaden wyznacznik. Jak na fermentację burzliwą, wydaje mi się że częstotliwość bulkania trochę słaba, ok. 1 raz na 2 minuty. Piany na ściankach nie widać. Aktualna temperatura otoczenia 21 stopni. Chyba z otwarciem i zobaczeniem co się dzieje w fermentorze wstrzymam się do rana. 

 

Jak masz możliwość, to przenieś do chłodniejszego otoczenia - jak ruszą (a wygląda na to, że rozpoczynają pracę), to dodatkowo podniosą temperaturę i zrobi się zdecydowanie za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, smerf08365 napisał:

Po 22 godzinach coś zaczęło bulkać,

Powinno być dobrze skoro już bulka, może brzeczka była słabo natleniona. Pomimo dobrych opinii o tych drożdżach na forum, u mnie na 3 saszetki, tylko z pierwszej drożdże ruszyły. Druga i trzecia nie ruszyły, czekałem do ok 3 dni, potem musiałem użyć innych (zawsze mam w zapasie). Poza tym zawsze robię próbę odfermentowania w probówce w temp ok 26st C (po zadaniu drożdży do brzeczki i napowietrzeniu, wymieszaniu,  pobieram próbkę przy okazji wykonuję pomiar gęstości i do ciepłego miejsca, po 3 dniach ponownie mierzę gęstość i wiem jak głęboko powinno odfermentować piwo w fermentorze). Więc życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
19 minut temu, smerf08365 napisał:

Witam ponownie. 

Jutro, po ponad dwóch tygodniach fermentacji, będę butelkował to piwo (Brewkit MJ Lucid Pils). Pytanie mam odnośnie ilości glukozy jaką powinienem dodać. W instrukcji mam tylko informacje o dropsach, a takich dropsów nie mam.

Proszę o pomoc ?

 

 

 

Najlepiej skorzystać z kalkulatora, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

na wstępie napiszę może, że jestem początkującym piwowarem. W zeszłą niedzielę wstawiłem swoją zaledwie czwartą warkę, według zestawu z browamatora, nowozelandzkie IPA: https://browamator.pl/ba-nowozelandzka-nz-ipa-14-zestaw-na-20-l-piw,3,35,2814 

 

Od początku bawię się w zacieranie i do tej pory nie miałem żadnych problemów z poprzednimi warkami. Tymczasem przy tej ostatniej, uwarzonej w zeszłą niedzielę, drożdże zadałem przy 21 stopniach i... nie ruszyły do dzisiaj. Nic nie bulga, nie czuć charakterystycznego zapachu fermentacji. Kiedy przed chwilą otworzyłem pokrywę, na powierzchni jest dosłownie minimalna, ledwo widoczna piana. Czy takie piwo to już na straty czy da się jeszcze jakoś odratować? Jutro powinienem zlewać na cichą, ale... nie było nawet tej burzliwej.

Wszelkie porady mile widziane.

 

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.