Jump to content
madmac

fermentacja nie rusza

Recommended Posts

Witam,

proszę napiszcie z własnego doswiadczenia po ilu godzinach może zacząć się fermentacja. Nastawiłem właśnie drugą warkę ze BREWKITA Coopers Traditional Draught. Minęło 12 godzin i nic się nie dzieje. Pierwsza warka ruszyła po 6 godzinach (WES Stout).

Po ilu godzinach powinienem zacząć się martwić i czy można to w jakiś sposób uratować. ;)

Jak długo nie wystartowały te drożdże ?? Jeżeli powyżej 48h zwlekają szukaj kolejnych drożdży.

Jak długo nie wystartowały te drożdże ?? Jeżeli powyżej 48h zwlekają szukaj kolejnych drożdży.

Pierwszy post Minęło 12 godzin i nic się nie dzieje

Edited by anteks

Zależy, co kryje się pod stwierdzeniem "nic się nie dzieje". Jeśli obserwujesz "bulkometr" - możesz się w ogóle nie doczekać. Zerknij do środka (wyjmij rurkę). Jest piana? Daje gazem po nosie? Może masz nieszczelny pojemnik i gaz sobie leci gdzieś bokiem? Bez paniki. Ja czekałem 48 godzin. Pojawiła się niewielka piana a piwko wyszło super. Także - lajcik :D Będzie na pewno dobrze!

Ruszą na pewno. Nie przejmuj się rurką fermentacyjną, że "nie bulka" - odlej z niej wodę by było naprawdę minimalnie - jak jest zbyt wiele CO2 nie daje rady przepchnąć i gaz uchodzi nieszczelnościami pokrywy. Fermentację rozpoznaje się też po pianie na powierzchni piwa (widać z zewnątrz zabrudzenie na wewn. ściance fermentora).

Mnie martwi ta temp. 28°C Trochę za dużo... Rozumiem, że w mieszkaniu masz jakieś 21°C. Z czasem temp. opadnie do tego poziomu.

Edited by coelian

Zależy, co kryje się pod stwierdzeniem "nic się nie dzieje". Jeśli obserwujesz "bulkometr" - możesz się w ogóle nie doczekać. Zerknij do środka (wyjmij rurkę). Jest piana? Daje gazem po nosie? Może masz nieszczelny pojemnik i gaz sobie leci gdzieś bokiem? Bez paniki. Ja czekałem 48 godzin. Pojawiła się niewielka piana a piwko wyszło super. Także - lajcik :D Będzie na pewno dobrze!

Sorry, że się czepiam w niedzielny poranek...:)... ale to baaardzo częsty błąd...

słowo "także" znaczy "również"... myślę, że (choć to też nie do końca poprawne) lepiej pisać "tak że", choć to będzie potocznie, a najlepiej używać "więc" lub "a więc", ew. "zatem" lub "a zatem" po przecinku!... :)

" Pojawiła się niewielka piana a piwko wyszło super, więc - lajcik ;) "

Pozdrawiam.

Pierwszy post Minęło 12 godzin i nic się nie dzieje

Kurcze nauka czytania jednak jest potrzebna :D

@ seniorroberto - Normalnie jak w podstawówce ;) Zmyłeś, mi Profesorze głowę na dzień dobry. Czeka Cię sporo pracy, jeśli z taką samą precyzją zamierzasz tropić pozostałe na forum byki czy byczki. Byś się kawy napił z rana i zagryzł jakimś tym Waszym piernikiem :)

Nie będę tu z Tobą wchodził w polemikę jak imć Miodek z imć Bralczykiem, ale dla świętej zgody (jeśli chodzi o synonimy), powiem:

także = również

tak, że = więc

Tak czy siak - zawaliłem, przyznaję. Ale żeby w tak bezlitosny sposób wytykać braki przecinków? I to w temacie "fermentacja nie rusza". :D

Niechże się biedne drożdże madmaca poczują "ruszone" jak ja i wystartują niczym Apollo 13.

:/.... ręce by odpadły, gdybym wszystkim...:/ miałeś pecha, bom lewą nogą... zero litości!...:/

Z wiarą, że chociaż Ty się poprawisz, podrawiam serdecznie...:)

edit: przecież już ruszyła, prawda?...:/

Edited by seniorroberto

Niechże się biedne drożdże madmaca poczują "ruszone" jak ja i wystartują niczym Apollo 13.

Ulitowały się chyba nad moimi nerwami i ostentacyjnie utworzyły nieznaczną piankę na powierzchnii. Wciąż jednak nie mogę tego nazwać fermentacją burzliwą :/

Już wystarczy, że burzliwy to Ty jesteś, madmac :/ Żyj i pozwól żyć (drożdżom) w spokoju :/

Ulitowały się chyba nad moimi nerwami i ostentacyjnie utworzyły nieznaczną piankę na powierzchnii. Wciąż jednak nie mogę tego nazwać fermentacją burzliwą :/

:/:/:).....

Przedwczesną się okazała moja radość :smilies: Piana opadła, nic się nie dzieje.

Czy fermentacja burzliwa może przebiegać w sposób cichy? ;)

Przedwczesną się okazała moja radość :smilies: Piana opadła, nic się nie dzieje.

Czy fermentacja burzliwa może przebiegać w sposób cichy? ;)

Miałem podobny przypadek z BPA pokazała się piana potem znikła i cisza.Piwo zostanie wylane kolor rudawy mętny a smak kwaśn.

Nie strasz. Twój przypadek (ani niczyj inny) nie jest miarodajny.

Trzeba zmierzyć gęstość i tyle.

Nie strasze tylko opisałem mój przypadek a takich wiele na tym forum podobnych mniej lub bardziej.

Ja ostatnio robiłem wit-a i drożdże też długo nie mogły wystartować. Piana nie była obfita i utrzymywała się jakieś 24 godziny. Zmierzyłem Blg i okazało się że zeszło z 11 do 2,5°Blg więc głowa do góry

Mnie póki co zeszło z 13 do 3.5 i nie wiem ile jeszcze trzymać na burzliwej. Martwi mnie jednak coś innego i może też mi pomożecie. Pierwsza nastawiona warka (stout od WESa) po 5 dniach burzliwej przelana na cichą. Przy przelewaniu bylo 5°Blg i od tygodnia nic sie nie zmienilo. Wiem ze ponizej 4 nie mozna zabutelkowac ale nie wiem co teraz zrobic... ;)