Skocz do zawartości

Kwaśnienie piwa


Galadhen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

 

Piszę w dziale piaskownica, ponieważ uważam się za wyjątkowo początkującego.

 

Mam problem z kwaśnieniem piwa. Moje dwie ostatnie warki kwaśnieją mi w butelkach. Pierwsza z nich była w stylu belgian blonde, druga milk stout. Piwo w momencie rozlewania do butelek miało normalny smak. Dopiero po miesiącu, kiedy degustuję pierwsze butelki okazuje się, ze piwo jest lekko kwaśne. Nie jest to może bardzo intensywny smak, ale mnie odrobinę przeszkadza.

 

Butelki oraz wszystkie inne sprzęty dezynfekuję środkiem OXI ONE. Wężyk do obciągu jest przelewany wrzątkiem. Fermentacja była prowadzono początkowo w pojemniku fermentacyjnym, potem cicha w balonie.

Gdzieś musi być błąd, tylko nie potrafię go znaleźć.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to może to jest przyczyna infekcji,też swoje pierwsze piwa zepsułem zaglądaniem i niepotrzebnymi pomiarami .

 

przyjmij to do siebie,że lepiej nie robić niepotrzebnych pomiarów,bo i tak niczemu nie służą,dwa wystarczą po burzliwej i cichej-jeżeli interesuje cię końcowe blg .

przelewaj przy uchylonych wiekach,a nie całkowicie otwartych wiadrach i zainwestuj w CLO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CLO2?

 

Na początku burzliwej zawsze podglądam, czy fermentacja już ruszyła. Rzeczywiście problem może być w transferze tuż przed butelkowaniem. Tylko jak ominąć ten element?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym upartywał problemu w tym wyparzaniu wężyka. Widocznie to za mało. Ja wszystkie narzędzia, które mają styczność z młodym piwem przechowuję w roztworze pirosiarczynu, w zamkniętym fermentorze. Nic nie ma szansy przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź swoje zabutelkowane piwo, podłóż pod światło ( lekko przechylając butelkę) i zobacz czy tam gdzie piwo dotykało butelkę po przechyleniu zostaje otoczka na szkle. Będziesz wiedział mniej, więcej czy to infekcja ;)

 

Jak czyścisz butelki??

Edytowane przez zoltek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Od zacierania to CI raczej piwo nie będzie kwaśnieć parę tygodni po zacieraniu. Łapiesz infekcję - może masz jakiś perfidny szczep w okolicy?

Wężyk wywal i zastąp nowym, fermentatory i całą resztę potraktuj kilka razy różnymi środkami (jak zaraza przetrwała OXI, to padnie przy piro albo ACE ;)

Balon może być słabym punktem bo jest najtrudniejszy do wyczyszczenia i dezynfekcji.

No i przy butelkowaniu możesz ominąć przelewanie i mieszanie z roztworem glukozy - syp ją bezpośrednio do butelek. Więcej pracy, ale eliminujesz jedno z potencjalnych miejsc infekcji.

Powodzenia we wprowadzaniu programu "zero tolerancji" dla mikrobów innych niż drożdże piwne! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upatrywałbym infekcji całej objętości zielonego piwa, a raczej elementu przez który ono przepływa.

Najczęściej to wężyk, kranik oraz zawór grawitacyjny do rozlewu.

Kranik (otwarty - open) dobrze wrzucić do wybielacza dzień przed rozlewem, np. w słoiku i zakręcić.

Najlepiej gdy te wszystkie elementy dodatkowo wrzucisz do fermentora z ww OXI, i zostawisz na kilka dobrych minut.

Oczywiście fermentor trzeba wytrząść, by roztwór wszędzie się dostał.

Ogólnie wszytko co ma kontakt z piwem, drożdżami, także środek do refermentacji (najlepiej to go rozpuścić i przegotować) - musi być sterylne.

 

Myj ręce, potem opłucz w OXI.

 

Jak dezynfekujesz kapsle i butelki?

Jaką wodę lejesz do OXI? Ja leję prawie wrzątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żadnej otoczki... a może to jest błąd zacierania?

Błąd zacierania ? A gotowałeś póżniej to piwo? Cały sprzęt wymocz w acze , wrzątek nie jest najlepszym sposobem na dezynfekcję .Zainwestuj we wspomniane clo2, oxy .Powodzenia przy następnej warce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez clo2 mam rozumieć środki zawierające podchloryn?

 

Dziękuję za wszystkie cenne uwagi, właśnie przygotowuje się do kolejnej warki i nie chciałbym tego popsuć.

 

Co do pytań, to butelki myje domestosem, dezynfekuje OXI (rozpuszczanym w wodzie z kranu z dodatkiem wrzątku., kapsle są zalewane wrzątkiem na kilka minut.

 

Od dawkowania glukozy do butelek wolałbym odejść ze względu na małą praktyczność, czas i potencjalną możliwość zakażenia(choć tak czy inaczej do niej dochodzi).

 

Jeszcze mam takie pytanie, czy na etapie transferu brzeczki po chmieleniu, można ją zlać gorącą do fermentora i zostawić do ostygnięcia? (chwilowo brak możliwości chłodzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez clo2 mam rozumieć środki zawierające podchloryn?

 

Dziękuję za wszystkie cenne uwagi, właśnie przygotowuje się do kolejnej warki i nie chciałbym tego popsuć.

 

Co do pytań, to butelki myje domestosem, dezynfekuje OXI (rozpuszczanym w wodzie z kranu z dodatkiem wrzątku., kapsle są zalewane wrzątkiem na kilka minut.

 

Od dawkowania glukozy do butelek wolałbym odejść ze względu na małą praktyczność, czas i potencjalną możliwość zakażenia(choć tak czy inaczej do niej dochodzi).

 

Jeszcze mam takie pytanie, czy na etapie transferu brzeczki po chmieleniu, można ją zlać gorącą do fermentora i zostawić do ostygnięcia? (chwilowo brak możliwości chłodzenia)

http://dwutlenekchloru.com/?p=p_5

Kilka warek uwarzyłem i zawsze zlewam po cichej do fermentora z kranikiem z do którego dodaję rozpuszczony cukier i jest ok

Jesli wszystko miałeś dokładnie zdezynfekowane to zakażenie może sie wkradło podczas częstego zaglądania

Przy obecnych temp robię właśnie w ten sposób że zlewam gorącą brzeczke i zostawiam do ostygnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawkowania glukozy do butelek wolałbym odejść ze względu na małą praktyczność, czas i potencjalną możliwość zakażenia(choć tak czy inaczej do niej dochodzi).

 

Jeszcze mam takie pytanie, czy na etapie transferu brzeczki po chmieleniu, można ją zlać gorącą do fermentora i zostawić do ostygnięcia? (chwilowo brak możliwości chłodzenia)

Hej!

Do ostygnięcia lepiej zostaw w tym garze co gotowałeś, a później przelewaj i napowietrzaj.

A z sypaniem glukozy do butelek - wiem, że upierdliwe (ja robię zwykle tradycyjnie: mieszam z syropem glikozowym całość), ale omijasz przelewanie do nowego fermentatora, czyli o jedno ogniwo potencjalnego zakażenia mniej.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temp robię właśnie w ten sposób że zlewam gorącą brzeczke i zostawiam do ostygnięcia

Heh... to jak kolega Anteks radzi lać gorącą, to widać tak lepiej ;) i moją radę w tym punkcie zignorować :;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam fermentatora bez rurki, więc przy burzliwej fermentacji musi być lekko uchylony. Z praktyk winiarskich wiem, ze CO2 wystarczająco chroni nastaw. Czy więc nie lepiej w przypadku piwa zaopatrzyć się w pokrywę z rurką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam fermentatora bez rurki, więc przy burzliwej fermentacji musi być lekko uchylony. Z praktyk winiarskich wiem, ze CO2 wystarczająco chroni nastaw. Czy więc nie lepiej w przypadku piwa zaopatrzyć się w pokrywę z rurką?

W rurce będzie pięknie bulgotać ;);)

Ja czasami robię z rurką, a czasami z nałożoną luźno pokrywą. Teraz mam luźno przykrytego pilsa i bezstylowaca z rurką na burzliwych. reguły nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już załapałeś infekcję, która objawia się w 2 kolejnych piwach to oznaczałoby, że problem jest w sprzęcie. Wężyki i drobne pierdułki najlepiej wymienić na nowe. Resztę należy najpierw oczyścić. Podane wyżej przez kolegów środki to środki dezynfekujące ale nie myjące. Najłatwiej przepłukać wszystko roztworem NaOH (kret do rur), potem dużo wody i dopiero środek dezynfekujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temp robię właśnie w ten sposób że zlewam gorącą brzeczke i zostawiam do ostygnięcia

Heh... to jak kolega Anteks radzi lać gorącą' date=' to widać tak lepiej ;) i moją radę w tym punkcie zignorować :;):)[/quote']

Po wyłączeniu palnika robię łirpula i gorącą brzeczke dekantuję do fermentora. Nie zostawiam z chmielinami do ostygnięcia żeby się dodatkowo nie nachmieliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostawiam z chmielinami do ostygnięcia żeby się dodatkowo nie nachmieliło

Kwasy chmielowe izomeryzuja sie w roztworze - goryczka bedzie wzrastac nawet po separacji z chmielinami, dopoki nie schlodzisz ponizej circa 80C.

Zanim, dojdzie do tych 80 °C trochę czasu minie i dlatego dekantuje co by nie przedobrzyć z goryczką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.