Skocz do zawartości

Lodówka turystyczna.


muavmf

Rekomendowane odpowiedzi

To czarne na zdjęciu, to złączka zakręcana na kran ogrodowy w celu nasunięcia węża.

Kranik, podkładka gumowa i ta złączka zapewiają szczelność.

 

To do nasuwania węża ściąłem, pozostał otwór, który trzeba było trochę rozwiercić. W ten otwór wprowadzona jest rurka filtratora. Nie potrzebna jest tutaj specjalna szczelność.

 

Myślę, że wystarczy też nakrędka od kranika. Wtedy trzeba na rurkę wchodzącą do kranika założyć jakąś uszczelkę, owinąć sznurkiem itp. Jak napisałem wyżej w tym miejscu nie potrzebna jest specjalna szczelność.

Edytowane przez muavmf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CODER dzięki. Zwężę go.

Filtrator służył w wiaderku, tam miał pasowane wymiary. Teraz rzeczywiście trzeba go dopasować na nowo. Zamierzam go wydłużyć o czwartą poprzeczkę. Czy to coś da ?

 

ELROY dowaliłeś mi lekturę na wieczór. Spróbuję przez to przejść :smilies:

 

Już chyba znam przyszły kształt .

Optimum to poprzeczka na początku i końcu, a wewnątrz, rurki w ilości wynikającej z technicznych możlwości. Myślę, że zrobię z czterech rurek. Pomierzymy- zobaczymy. Zdjęcia wkrótce.

Edytowane przez muavmf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Czyli zamiast używać kadzi filtracyjnej, to używać można taki właśnie filtrator z rurek. Który szybciej niż kadź przefiltruje nam brzeczkę ?

Zdecydowanie wydajniej.

Zobacz również http://www.piwo.org/forum/t449-Problemy-z-filtracja-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem pierwsze zacieranie w lodówce i jestem zadowolony z rezultatów, mogę dużo precyzyjniej kontrolować temperaturę.

Jednakże myślę, ze izolacja tej lodówki mogła by być lepsza, temperatura spada ok. 1°C na 15 min, a ścianki są mocno ciepłe w czasie zacierania. Zastanawiam się nad ulepszeniami - np. wywiercenie otworu i napuszczenie do środka pianki montażowej. Albo dodatkowa okleina z karimaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że pianka montażowa może Ci wręcz zmiażdżyć cały pojemnik. Zbyt mocno się rozpręża. Ja bym nie ryzykował. Wolał bym obłożyć styropianem lub do środka nawtykać wełny mineralnej. Nawiercić kilka większych otworów i przez nie ubijać do środka wełnę. Na końcu otwory zakleić kawałkiem płytki z jakiegoś tworzywa.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem pierwsze zacieranie w lodówce i jestem zadowolony z rezultatów, mogę dużo precyzyjniej kontrolować temperaturę.

Jednakże myślę, ze izolacja tej lodówki mogła by być lepsza, temperatura spada ok. 1°C na 15 min, a ścianki są mocno ciepłe w czasie zacierania. Zastanawiam się nad ulepszeniami - np. wywiercenie otworu i napuszczenie do środka pianki montażowej. Albo dodatkowa okleina z karimaty.

Nie wiem co juz probowales, ale ja zanim bym zaczal wiercic bym sprobowal dwie rzeczy. Po pirewsze wygrzej lodowke turystyczna nalewajac na przyklad wode o temperaturze duzo wyzszej na przyklad 85 stopni i zaczekaj jak samoczynnie spadnie do 75 by dodac slod. Druga rzecz podczas zacierania oblozysz wszystko kocami, karimatami zawinac dodatkowo storzyc kolejna warstwe, ktora zmniejszy wychladzanie sie brzeczki.

PS u mnie zauwazylem, ze z wiekiem lodowka robi sie mniej termicznie szczelna, zapewne to jest wina drobinek wody, ktora dostaje sie kazdorazowo podczas mycia do wnetrza lodowki turystycznej. A i jeszcze jedna rzecz, czym zadziej zagladasz do srodka tym lepiej ;) niby oczywiste, ale na poczatku nie moglem sie powstrzymac i czesto temperatura spadala szybciej niz sie spodziewalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder, Makaron ma racje. Aby uniknac utrate "pierwotnej?" temp. w lodowce turystycznej ja po prostu nalewam 2 qt. (ok. 2 lt) gotujacej wody. Zamykam przykrywke, i zanim przygotuje "strike water" (pierwsza wode?), lodowka jest juz wystarczajaco nagrzana. Wylewam wode, wlewam "strike water", ziarna itp...

W tak przygotowanej lodowce turystycznej utrata temp. nie powinna byc wieksza niz kilka stopni na godzine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wygrzewanie lodówki nie pasuje o tyle, że wygodnie mi jest śrutować do lodówki, i potem tylko zalać śrutę wodą. Aby to skompensowac zalewam trochę cieplejszą wodą, Beersmith potrafi to uwzględnić w obliczeniach.

Mnie chodzi zresztą o ubytki ciepła w trakcie zacierania, nie na początku.

Widziałem gdzieś post, w którym radzą zaizolować pianką chociaż wieczko. Rozerwanie mu nie grozi, wystaczy po drugiej stronie wieczka nawiercić drugi otwór, którym ucieknie nadmiar pianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder, ty rob jak chcesz, ale IMO latwiej jest po prostu nagrzac lodowke przed uzyciem. "Thermal mass" lodowki jest wtedy 0, wiec latwiej i dokladniej mozna obliczyc temperature "strike water". Bez nagrzewania lodowki, nawet z najlepsza izolacja nie bedziesz mial "thermall mass" rowna 0, wiec za kazdym razem, przy innej ilosci slodu i wody twoje obliczenia na temp "strike water" beda inne. Bedziesz mial po prostu dodatkowa zmienna w obliczeniach.

wygodnie mi jest śrutować do lodówki, i potem tylko zalać śrutę wodą

Podobno lepiej jest, aby (po nagrzaniu lodowki) najpierw nalac wode a pozniej dopiero dosypac do tego slodu. Podobno wtedy ziarna nie sklejaja sie w "kluski" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym i maloinwazyjnym pomyslem jest owiniecie calosci kocami, spiworkiem etc. Co do strike water wyzszej by zrekompensowac thermal mass moim zdaniem moze miec wplyw na piwo, w koncu pierwsze kilka minut zacierania ma calkiem spory wplyw na to co nam wyjdzie. Ja bym doszczelnil wszystkie dziury w obudownie zewnetrznej z bardzo prostego powodu, podczas mycia tymi otworami dostaje sie woda do izolacji do srodka co znaczaco zmniejsza termoizolacje naszej kadzi zaciernej.

Wlasnie a jaki filtrator uzywasz w lodowce? Bo ja zastanawiam sie nad zmiana na oplotowy i nie wiem czy to dobry pomysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strike water wyzszej by zrekompensowac thermal mass moim zdaniem moze miec wplyw na piwo, w koncu pierwsze kilka minut zacierania ma calkiem spory wplyw na to co nam wyjdzie.

No, spróbuję i tak, i tak, na razie biorąc wode 74* trafiłem dokładnie w 68°C tak jak chciałem, wygląda, że pojemnośc cieplna lodówki jest mniejsza niż gara

 

Wlasnie a jaki filtrator uzywasz w lodowce? Bo ja zastanawiam sie nad zmiana na oplotowy i nie wiem czy to dobry pomysl.

Rurkowy, a z angielska manifold. Niestety jest za duży do lodówki i muszę zacier przekładać do gara, ale zrobię sobie nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We filtratorze z z BA mam wężyk z oplotu, mieszam i nie mam z tym problemu, ale mam pytania. W jakim stopniu zastosowanie lodówki zamiast filtratora z BA zwiększy szybkość i wydajność wysładzania. Wolniejszy spadek temperatury będzie miał, aż taki wpływ na szybkość i efektywność filtracji i wysładzania że opłaca się bawić w lodówkę? Pytam bo mam starą lodówkę w piwnicy i nie wiem czy opłaca się inwestować czas w przerabianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim stopniu zastosowanie lodówki zamiast filtratora z BA zwiększy szybkość i wydajność wysładzania.

W ogólności: możesz wysładzać szybko, uzyskać wysoką wydajność i bardzo dobre piwo. Ale nigdy wszystko 3 na raz.

 

Co do konstrukcji kadzi filracyjnej trudno teoretyzować: w teorii najlepsze są "false bottom" czyli np. takie wiaderko z BA, bo ma najbardziej równomiernie rozłożone otwory. Cóż, kiedy praktyka temu przeczy...

Lepiej też, żeby kadź miała jak największe dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem, nie mam filtratora z BA, tylko fermentator z kranikiem z dokręconym na końcówkę gwintu z kranika filtrator z oplotu. Interesuje mnie co zmieni w zasadzie taki sam układ filtracji (pojemnik + wężyk) tylko przy zastosowaniu izolowanego pojemnika, czyli lodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.