Skocz do zawartości

Koszty wyprodukowania 1hl w minibrowarze rzemieślniczym


waroms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Widziałem już tu na forum dyskusje na temat minibrowarów rzemieślniczych: dyskutowano o tym że procedura jego uruchomienia jest żmudna, że koszty zakupu instalacji wysokie itd. Ale ciężko jest znaleźć jakieś informacje jaki jest koszt wytworzenia 1hl piwa, takim minibrowarze (o rocznej zdolności produkcyjnej powiedzmy 300 hl). Z informacji znalezionych przeze mnie w internecie wynika że jest to od 0,65 zł do 2,00 zł za butelkę 0,5 litra. Więc rozbieżność bardzo duża. Co więcej najczęściej informacja ogranicza się do podania takiego kosztu i nie ma żadnej informacji co się w tym koszcie zawiera.

 

Aby nieco ułatwić sprawę przyjmijmy że nie bierzemy pod uwagę kosztów zakupu instalacji, kosztów uzyskania pozwoleń ani kosztów przystosowania naszego browaru tak aby spełniał warunki narzucone przez przepisy. Czyli - mamy instalację o wybiciu 2hl i warzymy.;)

 

1) Woda. Do uwarzenia 1hl piwa potrzeba pewnie 3-5 hl wody. Jeśli mamy swoje ujęcie to koszt to głównie prąd napędzający pompę w studni. A jak się nie ma studni to zasilanie z wodociągów. Jaki jest koszt wody na uwarzenie 1hl? 5 zł? Nie mam pojęcia po ile jest woda...

 

2) Słód, chmiel, drożdże. Worek 25kg słodu to ok. 120 zł. Robiąc rocznie 300 hl trzeba słodów jakieś 7-9 ton więc cena wtedy pewnie jest atrakcyjniejsza. Nie mam pojęcia o ile jest lepsza - powiedzmy 25% (?), więc na warkę 1 hl potrzeba słodu za 90 zł.

Chmiel - jeśli granulat to 1 hl załużmy że potrzeba jakieś 150-200 g (30-40g na warkę 20 litrów). Tu znowu weźmy rabat 25% to wyjdzie powiedzmy 15 zł.

Drożdże - rozpiętość cenowa spora, załóżmy że to będzie 125 zł na 1 hl (chyba strasznie drogo).

 

3) Dezynfekcja - nie mam pojęcia. 5 zł starczy?

 

4) Prąd - nie mam pojęcia. Jeśli kocioł zacierno-warzelny miałby moc grzałek 12kW, to za jaką kwotę zużyłby prądu podczas ważenia 2 hl jednorazowo? Do tego prąd do agregatów chłodzących. I pewnie do obsługi jakiejś myjki (czy tyle butelek to się w takim minibrowarze myje ręcznie?). I pewnie do czegoś jeszcze prąd się przyda...

 

5) Akcyza - załóżmy że średnio brzeczka będzie miała 13°Blg to daje 7,79 zł x 13 x 1 hl = 101 zł

 

6) Butelki - nie bardzo mogę znaleźć ceny. Ile kosztowałaby jedna butelka przy zapotrzebowaniu rocznym na poziomie 60.000 szt?

 

7) Etykiety - nie mogę teraz nic znaleźć. Znalazłem jakąś ofertę po 70 gr za sztukę ale to przy zamówieniu do 100 szt. Przy 60.000 szt cena byłaby raczej niższa. Jaka? Do 20 groszy by spadła?

 

Do tego pewnie jeszcze parę innych pozycji. Ale już na tym etapie to chyba powoli zaczynamy się zbliżać do 2 zł za butelkę gotowego piwa...

A jeszcze potem dojdzie koncesja (to akurat nie są duże pieniądze) oraz VAT i dochodowy (to już masakra).

 

 

Czy ktoś z Was robił takie zestawienie? Albo widział gdzieś w internecie? Albo pomoże uzupełnić to powyższe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://minibrowary.pl/node/1505 Tutaj jest ładnie opracowana odpowiedz na twoje pytanie

Dzięki. Tę stronę znam, ale wydaje mi się że brakuje tam kilku istotnych elementów (np. koszt butelek, kegów, etykiet). W tamtym zestawieniu koszt np. akcyzy to 60 zł mi wychodzi blisko 2 razy więcej. Tam koszt drożdży to 5 zł, u mnie 125 zł (!).

Nie ma tam też informacji czy w koszcie wyprodukowania 1hl są już podatki (więc pewnie nie ma).

No i nie ma tam też informacji kiedy to zestawienie było robione (w 2005 były inne ceny niż w 2011).

 

Chodzi mi po głowie uruchomienie w przyszłości malutkiego legalnego browarku na potrzeby mojego pensjonatu i może 3 okolicznych zaprzyjaźnionych knajpek. Takie roczne wybicie na poziomie 300 hl może być sporo za duże, ale na razie nie bardzo da się kupić instalację o mniejszej rocznej wydajności.

No i problem jest taki że nie bardzo mogę znaleźć informacje o faktycznych kosztach produkcji takiej ilości piwa. A wyłożyć 200 kPLN na browar a potem zarabiać na każdej butelce 50 groszy to niestety mnie nie stać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena wyprodukowania piwa to ok. 2,50zł akcyza to 0,32zł. Piwo powinieneś sprzedawać po ok. 7zł :D

2,50 łącznie z butelką i etykietą?

Akcyza dodatkowo 0,32 zł?

A jak się tę akcyzę liczy? Bo znalazłem gdzieś informacje że to jest 7,79 zł za każdy stopień Blg na 1 hl. No to przy 13°Blg wychodzi mi ok. 0,50 zł na 1 butelkę.

 

Napisz do Zdroja, on miał kiedyś takie wyliczenia.

Dzięki za informację. Napiszę.

 

200 tyś zł to za mało na instalację.

Z tego co wiem to na polskim rynku jest do kupienia kompletna instalacja (zalegalizowana przez Urząd Miar) za 30.000 Euro. Pewnie bez myjki i etykieciarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dostępne, trzeba tylko trochę cierpliwości i chęci:

1. Koszt wody: weź do ręki pierwszy lepszy rachunek za wodę ( chyba, że masz studnie ). Ceny w zależniości od regionu u mnie kole 5,60

2. Butelki: paleta 2000 szt. około 1K ( butelka typu Vichy ) - cena bezpośrednio z huty, także do znalezienia w necie

3. Elektryka: weź po uwagę, że będziesz miał taryfę przedsiębiorcy, a nie klienta indywidualnego ( troszkę inne sposoby rozliczania i ceny ), także dostępne na stronie dostawcy.

4. Słody - telefon chociażby do BA ile będą chcieli za dostawy po 200kg tygodniowo i po sprawie

 

I tak jak anteks napisał, z takim podejściem to chyba zabierasz się nie od tej strony co powinieneś ... ale życzę sukcesu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od pojemności i ilości zbiorników, ale za tę kwote można zbudować browar o wydajności 2-3 tyś/hl na rok. Czyli całkiem spory.

Czyli jakieś 10 razy większy niż bym chciał. Problem w tym że nie znalazłem takich o wydajności 200-300 hl / rok za mniejsze pieniądze.

 

No jak ty chcesz myjkę i etykieciarkę to...

A ręcznie to nie łaska?

Łaska, łaska. Ale co innego umyć i nakleić etykiety jednorazowo na 40 butelek czy na 400.

Zresztą ja nie napisałem że chciałbym w tej cenie mieć całą linię produkcyjną tylko że ta cena pewnie tego nie zawiera. :D

 

Chcesz się zabrać za minibrowar rzemieślniczy a liczysz cenami jak dla piwowara domowego

Właśnie dlatego założyłem ten wątek - bo nie znam cen jakie obowiązują odbiorców w takich browarach. Chciałbym móc legalnie poczęstować i sprzedać swoim gościom swoje piwo. Niestety polskie prawo mi na to nie pozwala, więc rozważam w perspektywie roku / 2 lat założenie jak najmniejszego browaru rzemieślniczego. Ale do tego potrzebuję informacji ile faktycznie kosztowałoby wyprodukowanie piwa, bo jeśli ze wszystkimi podatkami (w tym VATem i dochodowym) okaże się że produkcja 1 butelki to koszt 4 zł, a ja będę mógł to sprzedać za 5 zł to koszty początkowe w takim wypadku są po prostu zabójcze.

 

nie wiesz nawet ile u Ciebie kosztuje woda

Ile kosztuje u mnie w domu to wiem. Mam swoją studnię i wiem jakie rachunki płacę.

Problem w tym że u siebie w domu to znalazłbym miejsce na postawienie kociołka warzelnego o wybiciu 0,5 hl i trzech fermentorów o poj 1 hl. Tyle że od importera dowiedziałem się że nie ma szans na przejście całej procedury zatwierdzenia typu / legalizacji dla tak małej instalacji. Więc albo muszę się zdecydować na zestaw o jednorazowym wybiciu 2 hl, albo mogę sobie warzyć w garnku na własne potrzeby.

I wracając do wody - w związku z tym że nie zmieszczę u siebie instalacji tej większej muszę myśleć o wynajęciu jakiegoś pomieszczenia na browar i magazyny. Jeśli będzie tam studnia to koszty wody znam. Ale w przypadku wodociągu nie mam pojęcia ile średnio w Polsce kosztuje woda.

Tak samo z prądem. Nigdy nie umiałem policzyć (albo raczej nigdy nie wiem czy moje obliczenia mają w ogóle jakikowiek sens :D ) za ile jakieś urządzenie o określonej mocy / poborze zużyje prądu w danym czasie. Prąd dla mnie to jakaś czarna magia. Po prostu jest.:)

 

Wszystko jest dostępne, trzeba tylko trochę cierpliwości i chęci

Przede wszystkim dzięki za podane informacje.

Co do cierpliwości i chęci, to z różnych for(ów) dyskusyjnych korzystam aktywnie od 10 lat (sam też administrowałem jednym takim gdzie było 30.000 użytkowników) i dobrze wiem że strasznie wkurzające jest zadawanie po raz nie wiadomo który pytań na które udzielono już wiele razy odpowiedzi. W tym wypadku naprawdę nie mogłem znaleźć żadnej ceny butelek i bardzo mało informacji na temat cen etykiet. Może źle szukałem. Następnym razem postaram się znaleźć w sobie więcej cierpliwości. :(

 

Moim zdaniem na chwile obecną to raczej minibrowar restauracyjny niż sprzedaż piw butelkowych.

No i tak mi wychodzi z obliczeń, że w taką instalację o rocznym wybiciu powiedzmy 300 hl jest sens inwestować jedynie w sytuacji kiedy ma się swoją knajpę i to w dużym mieście gdzie sezon na sprzedaż piwa trwa cały rok (a nie tak jak w przypadku pensjonatów czy knajp w górach i nad morzem gdzie sprzedawać realnie możemy 3-5 miesięcy).

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.