Skocz do zawartości

Tegoroczny, jednoroczny chmiel lubelski.


muavmf

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak, w tym roku sadzony,czyli kilkumiesięczny - a nie jednoroczny, jeden sztober Marynki i jeden Lubelski. Wyrosły na 5m. Lubelski ma już ładne szyszki, Marynka dopiero kwiaty, zawiązujące się w szyszki.

Jeżeli to widać ??? po lewej marynka po prawej lubelski.

Edytowane przez muavmf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3 Marynki i 3 Lubliny. Przyjęły się 2 Marynki, z czego obie bardzo dobrze, oraz 3 lubelskie, z czego jeden bardzo ładny, a dwa takie trochę kulawe. Na wielkie zbiory nie liczę, grunt żeby się dobrze ukorzenił na przyszły rok. Ale jakby mi na jedną warkę starczyło to bym nie pogardził. Muszę dzisiaj go wnikliwie pooglądać, może coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym polega przechowywanie potem ? Zamraża sie czy najpierw suszy. Jak to wyglada dale po zerwaniu szyszek ?

hi hi potem sie dodaje do piwa :smilies: najlepiej przechowuje sie w butelkach :(

Ja w tym roku też zacząłem i też mam zawiązki. Na cztery sztobry przyjęły się dwie marynki i dwa lubelskie i wyrosły na ok 3,5 m. Już się nie mogę doczekać. Też mogę służyć sztobrem na wiosnę o ile mi ktoś powie jak go pozyskać . Chociaż zakup sztobrów w BA to niewielki wydatek a może profesjonalne ich przygotowanie ma jakieś znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba średnie ma to znaczenie. Kupiłem w tym roku dwie marynki i dwa lubelskie. Przy takim zakupie dorzucali jeden sztober gratis do wyboru, więc razem miałem 3 lubelskie. Marynki i jeden lubelski przyjęły się rewelacyjnie. Drugi lubelski słabowicie, ale też w końcu zaskoczył. Trzeci lubelski nie dał znaku życia - to pewnie ten 'gratis'... :|

Pną się na pięć metrów, ale o kwiatach czy zawiązkach szyszek na razie ani słychu ani widu. Może dostałem egzemplarze męskie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pną się na pięć metrów, ale o kwiatach czy zawiązkach szyszek na razie ani słychu ani widu. Może dostałem egzemplarze męskie? :D

U was jest późniejsza wegetacja. :|

Na mojej Marynce są ładne kwiaty, na Lubelskim pączki kwiatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak

z 5 marynki i 5 lubelskiego wyrosły wszystkie :D

Szyszki marynki zaczęły pachnieć i są tłuste od żywicy , lubeskie jeszcze nie pachną. Zdjęcia z wczoraj. pozdrawiam

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak książkowo to ma kolega np tu:http://free.of.pl/c/chmiel_biul/artykul08.htm

Pozdrawiam Adam.

Książkowo owszem wiemy, ale jak koledzy z doświadczeniem zbierają? Ja chyba się pokuszę w tym tygodniu. Ma być ciepło to i suszenie na strychu będzie lepiej przebiegało. Grad uszkodził mi sam chmiel i konstrukcję nośną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kompletny zestaw rad, jak rozpoznać czy chmiel dojrzał:

 

Szyszka dojrzała do zbioru powinna:

1. mieć swoisty, chmielowy zapach, wyraźny po roztarciu na dłoni

2. najlepiej barwę żółtawozieloną, trawiastozielona barwa występuje u jeszcze nie w pełni dojrzałych szyszek

3. powinna być zwarta , z zamkniętymi listkami , jedwabista w dotyku, przy ściśnięciu powinna szeleścić , po zwolnieniu nacisku musi wrócić do poprzedniego kształtu, koniec szyszki powinien być jaśniejszy

4. przy potarciu o dłoń lub białą kartkę powinna pozostać tłusta plama po mączce chmielowej, barwa mączki powinna być złocistożółta do bursztynowej

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromatyczny zebrałem wczoraj. Był trochę potrzaskany gradem i nie chciałem czekać na jakieś nieszczęśliwe skutki. Zebrałem 3/4 wiadra 20l z 5 krzaków, niestety nie zważyłem, ale to chyba i tak dobry wynik jak na pierwszy sezon (teoretycznie miało go nie być w pierwszym roku uprawy) . Dzisiaj po południu przyatakuję Marynkę :D . Wieczorem jeśli się wyrobię to wrzucę zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.