Skocz do zawartości

Garażowo - piwniczny browar Hasintusa


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Warka 64 - Oostvleteren czyli Abbaye de Chambrai 12

 

... wyszło 23 litry o gestości 24 blg, zadane 2 litrowym starterem przygotowanym z 1 litra gęstwy po witbierze i 1 litra świeżej brzeczki 9 blg. Po 12 godzinach już ładnie fermentuje, mimo dość niskiej temperatury.

Wymiennik wyjątkowo schłodził mi brzeczkę do 12 stopni i w takiej temp. zadałem drożdże, następnie podgrzałem do 14 st...

Opłaciło się zrobić porządny starter. Mimo niskiej temperatury fermentacja ruszyła szybko i po 12 godzinach była już pokaźna piana. Na przeciągu 2 tygodni burzliwej stopniowo podnosiłem temperaturę do 20 stopni, przelałem na cichą, odfermentowało do 4 blg z 24. To chyba niezły wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Te drożdże niestety do pilsa się nie nadają, zamiast pilsa wyszedł mi weizen :smilies: mimo fermentacji w niskiej temperaturze.

Teraz dopiero przeczytałem tego posta...

One drożdże się nie nadają do niczego. Mi z munichdunkla wyszedł prawie belg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Teraz dopiero przeczytałem tego posta...

One drożdże się nie nadają do niczego. Mi z munichdunkla wyszedł prawie belg

To wrócę do tematu -mam zamiar w końcu wykorzystać drożdże (po prostu szkoda mi wyrzucać). Oczywiście jak wystartują....(

Czy ma sens fermentowanie w 18 stopniach (myślę że to będzie eksperyment : coś pomiędzy weizenbock/ a belg?? 16-17blg...

Czy te drożdże dadzą sobie radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 65 - Czerwone flandryjskie

Oj trochę było przerwy w warzeniu.

Zasyp na około 40 Litrów:

monachijski 3,4 kg

pilzneński 1,8 kg

płatki pszenne błyskawiczne 1,6 kg

karmelowy 120 EBC 1,45 kg

biscuit 0,5 kg

special B 0,38 kg

Zacieranie w 30 litrach wody, przerwy 40 - 5 min, 53 - 10 min, 62 - 20 min, 70 - 40 min, 78 - 10 min

Wysładzanie 24 litry wody w 3 rzutach.

Chmielenie 50 g tradition - 60 min, 50 g lubelski 15 min.

Brzeczka po gotowaniu 13,6 blg. Zadana drożdżami #2 Artezan Dubbel.

Plan jest taki, że po fermentacji głównej zadam drożdżami Wyeast Roselare Blend (Rodenbach) i dodam kostki dębowej średnioopiekanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka testowa? Będzie warzona w Artezanie?

Nic na ten temat nie wiem. Poza browarnictwem, nadal chcę pozostać piwowarem domowym, nie warzyłem już z pół roku, w końcu znalazłem chwilkę aby wreszcie coś ukręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 65 - Czerwone flandryjskie

 

Po tygodniu odfermentowało do 5 blg i zostało przelane do dwóch szklanych gąsiorków i jednego plastikowego fermentora. Do piwa (wyszło 35 litrów) dodałem w sumie 80 g kostki dębowej średnioopiekanej i napęczniały activator WY Roselare blend. Pojemniki zostały umieszczone w piwnicy w temp. 17 stopni i wkrótce pojawiła się pianka na powierzchni. Rurki w gąsiorach bulkają, dekiel od fermentora się wybrzuszył :)

 

Tymczasem starter na saisona już pięknie pracuje, w środę święto - czyli czas na domowe warzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałeś nigdy dawać tej mieszanki od razu na burzliwą? Czytając Home Brew Talk wielokrotnie spotkałem się z takim zaleceniem, ponoć w składzie są Saccharomyces więc wstępna fermentacja innym szczepem jest zbędna, a nawet może zmienić profil piwa. Nagniotłem niedawno saszetkę Roeselare blend z zamiarem uwarzenia Oud Bruin i sam teraz nie wiem czy nie lepiej przefermentować je uprzednio drożdżami saisonowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałeś nigdy dawać tej mieszanki od razu na burzliwą? Czytając Home Brew Talk wielokrotnie spotkałem się z takim zaleceniem, ponoć w składzie są Saccharomyces więc wstępna fermentacja innym szczepem jest zbędna, a nawet może zmienić profil piwa. Nagniotłem niedawno saszetkę Roeselare blend z zamiarem uwarzenia Oud Bruin i sam teraz nie wiem czy nie lepiej przefermentować je uprzednio drożdżami saisonowymi.

To mój pierwszy flanders red, wiec nie mam żadnego doświadczenia. Natomiast po zebraniu różnych wiadomości i ich rozważeniu wybrałem właśnie taki schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 66 - Saison

 

Z zamiarem uwarzenia saisona nosiłem się od czasu festiwalu w Żywcu, gdzie miałem okazje degustować wspaniały przykład tego stylu autorstwa Vettisa. Akurat trafiła się okazja, że wpadły mi w ręce drożdże WLP saison blend oraz święto. A ja najczęściej świętuję warząc piwo.

Zasyp: 7,00 kg Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) 68,6 % 1,50 kg Wheat Malt, Bel (3,9 EBC) 14,7 % 1,00 kg Munich Malt (17,7 EBC) 9,8 % 0,20 kg Biscuit Malt (45,3 EBC) 2,0 % 0,30 kg Carahell (25,0 EBC) 2,9 %

Zacieranie w 35 litrach wody, przerwy 38 - 3 min. 55 - 5 min. 66 - 60 min. 78 - 10 min

 

Chmielenie 20 g tradition w brzeczce przedniej, 30 g lubelski 60 min, 30 g lubelski 20 min i 30 g tradition na 5 min.

Na 5 min przed końcem wrzuciłem też niecały słoiczek konfitury z płatków róży.

Otrzymałem około 35 litrów brzeczki 16 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na 5 min przed końcem wrzuciłem też niecały słoiczek konfitury z płatków róży.

No, no. Ciekawe czy da sie ten dodatek wyczuć w piwie. Jeżeli tak to może być ciekawie. Jaka temperatura fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj przelałem saisona na cichą, zszedł do 3,5 blg. Niesamowicie przyjemne posmaki poziomkowe i różane, jeszcze dość słodki i jednocześnie goryczkowy. Ten aromat poziomkowy był już w starterze. Zapowiada się bardzo ciekawe piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.