Jump to content

Tankofermentor z tworzywa.


thobeta
 Share

Recommended Posts

Przymierzam się do kupna takiego tanku - czy ktoś ma jakieś opinie na ten temat ?

 

Cena w porównaniu do stalowego z nierdzewki jest rewelacyjna.

Wychodzi ok. 300zł + koszty przesyłki.

 

 

 

http://cgi.ebay.com/Minibrew-6-5-gallon-Conical-Fermenter_W0QQitemZ190240312576QQihZ009QQcategoryZ38172QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Edited by thobeta
Link to comment
Share on other sites

Tez sie nad tym zastanawialem. Pytanie jest, czy to sie oplaca. Jakie sa plusy i minusy?

 

Plusy:

1. Latwosc uzycia. Z fermentorem stozkowym nie musisz przekladac piwa z fermentora burzliwej do spokojnej. Po prostu po 2-3 tygodniach usuwasz drozdze i osad przez dolny zawor i po wszystkim.

2. Mniejsza szansa na zakazenie piwa - im mniej przenoszenia piwa, tym bezpierczniej.

 

Minusy:

1. Koszt. Taki fermentor stozkowy kosztuje $150. W porownaniu zwykly fermentor plastikowy kosztuje $10-$20, a szklany $30-$50.

2. Plastikowe fermentory nie sa najleprze, dgyz mozna je podrapac i nawet uzywanie chloru powoduje mikroskopowe zadrapania w ktorych moga sie schowac dzikie drozdze i mikroby ktore zarazaja piwo. Moze wiec jest bezpieczniej uzyc szklanego fermentora za $30-$50 niz plastikowego za $150?

Link to comment
Share on other sites

Tomek to wszystko sprawa twojego widzimisię.

Masz kasę, warzysz non stop, lubisz takie gadżety, to kup, będziesz miał frajdę.

Ja nie kupię, bo warzę zbyt mało (średnio raz w miesiącu), a samo oglądanie go, mnie nie przekonuje.

Wiadra, pomimo swej prostoty, są dla moich amatorskich potrzeb wprost idealne.

Ale, na pewno bym ci go zazdrościł :smilies:.

Edited by muavmf
Link to comment
Share on other sites

Ja takie http://newstore.vvessel.com/index.php coś znalazłem 159 dol kanadyjskich . Wygląda ciekawie. Nigdy nie używałem fermentorów stożkowych ale na mój nos to może być pożyteczne. Zastanawia mnie tylko cena. 300 PLN + koszt przesyłki ( pewnie min 150 pln) a rozwiązanie moje to 35 PLN zwykły feremntor i 60 PLN szklany 25 L ( przelewam na cichą z jednego w drugi). Więc ponad 350 PLN za to że nie użyję wężyka tylko zaworu i zmniejszone ryzyko zakażenia piwa. Innym patentem było odwrócenie szklanego balonu do góry dnem i skonstruowanie korka o tak jak na zdjęciu. Jeśli by się udało to zaadaptować do dostępnych w Polsce balonów to mamy bardzo tanio higienicznie i wygodnie.

Link to comment
Share on other sites

Tak tam na pewno jest rurka sięgająca dna.

 

Ale faktycznie można zrobić to ze zwykłego gąsiora od wina np. 60L. W korku robimy 3 otwory. W jednym jest Kranik spustowy na młode piwo w drugim kranik spustowy do gęstwy drożdżowej oraz w trzecim rurka do odprowadzenia gazów fermentacyjnych. Długości rurek dobieramy odpowiednio tak by ponad osadem znalazła się od spustu młodego piwa a to od osadu przycięta na wysokość korka tak by nam zebrała całe drożdże z burzliwej. Fermentacyjna do samej góry i wyprowadzona na zewnątrz ponad poziom brzeczki w balonie. Do tego stabilny trójnóg który stabilnie utrzyma nam baniak w tej mało naturalnej pozycji - ot cała filozofia za 100 złotych. A jesli użyjemy bańki 20L od wody mineralnej to z góry wystarczy wbić korek z rurką fermentacyjną - ale pojemność zbyt mała

 

Choć ja lubie gadżety i myślę że jakbym w Polsce widział taki fermentor z tworzywa to biorę od razu.Zgadzam sie z kolegą Andrzejem "muavmf" że to raczej do wiekszej amatorki. Ja też robie ok 2warek max w miesiącu. Ale prawde mówiąc perspektywa braku przelewania podoba mi sie i kusi mnie do jakiegoś pomysłu racjonalizacyjnego w tym temacie

Link to comment
Share on other sites

Tutaj dochodzimy do ciekawych wniosków. Zastosowanie 20l pojemnika za wspomniane 100zł jest troszkę nieekonomiczne, biorąc pod uwagę, że w tym momencie mam zapełnione 5 fermentorów, tych za 20 zł i przymierzam się do zakupu kilku kolejnych.

 

Z kolei zastosowanie jednego takiego fermentora dużych rozmiarów, rodzi problem w czym zatrzeć/uwarzyć jego przyszłą zawartość. Ostatnio rozglądałem się za jakimiś garami do warzenia w okolicach 100l z nierdzewki, to cena ich (~800zł) przyprawiła mnie o ból głowy :smilies:

Edited by komoona
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.