Skocz do zawartości

Miodosytnia Kielecka warzy piwo !


kaz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 276
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Dowiem się o której są w Kielcach i dam Ci znać. Jeżeli potrzebujesz to man czech pils , w 34-70 i za parę dni zymoferm Z047-8-39 Weissbier IV, Typ ?Fürstengold, dziś do puchnięcia poszła saszetka munich lager:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zlałem 2 miodki na cicha na kilka miesięcy oraz

 

zabutelkowałem warkę nr 9 Kolsch wyszło 69 butelek 0,5l z dodatkiem 3.4g(czyż ja nie jestem zbyt dokładny ?) glukozy każda. Smak hmmm powinno być dobrze ;)

 

Trzeba rozejrzeć się za kegami bo nie sposób tak wielkiej ilości flaszek myć, dezynfekować, napełniać itd.

 

Wzbogaciłem się o śrutownik Sfinx :cool2: ;):( i dzięki temu mogę wreszcie zaplanować kolejne warki !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj od 20 do dzisiaj do 0:15 powstała

Warka numer 10 - "Jubileuszowa"

Pszeniczne jasne pełne 12,5°Blg

Styl 15A Weizen/Weissbier

 

Zasyp:

Pszeniczny jasny Weyerman 3kg

Pilzneński z Gdańska 2kg

Monachijski II Weyerman 0,5kg

Karmelowy z Gdańska 0,2kg

 

Zacieranie:

41°C - 15 min

62°C - 40 min

72°C - 20min

76°C - mash out 10 min

 

Chmielenie:

Marynka 20g - 60 min

Cascade 10g - 40 min

Lubelski 5g - 5 min

 

Chłodzenie do 25°C zajęło około 30 min. Do fermentacji trafiło 28 litrów brzeczki 12,5°Blg

 

Drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - gęstwa od Kolomara - bardzo dziękuję.

Drożdżaki trochę rozpędziłem czyli wyjąłem z lodówki ogrzałem do temperatury pokojowej i dodałem 150ml przestudzonej i rozrzedzonej brzeczki(około 5°Blg ) rozpędziły się tak że wylazły na spacer ze słoika ;)

 

Przy pracach browarniczych pomagał oczywiście stryj potocznie zwany Aniołkiem ;)

 

Mam wrażenie , że coraz sprawniej mi to idzie !

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka numer 11 - Konkursowy RIS

Styl 13F Russian Imperial Stout

 

Zasyp:

Pilzneński z Gdańska 7,0kg

Monachijski II Weyerman 1,0kg

Pszeniczny jasny Weyerman 0,5kg

Karmelowy z Gdańska 0,5kg

Pszenica palona Weyerman 0,2kg

Carafa II Specjal Weyerman 0,2kg

Barwiący Castle Malting 0,2kg

 

Zacieranie:

63°C - 70 min

72°C - 20min

77°C - mash out 15 min - dodane słody palone.

 

Chmielenie:

Target 50g - 60 min

East King Golding 25g - 40 min

Fuggles 20g - 10 min

 

Chłodzenie do 22°C zajęło jakieś 25min. Do fermentacji trafiło 27 litrów brzeczki 19,5°Blg

 

Zadane gętwą Wyeast 1028 London Ale. Gęstwę po wyjęciu z lodówki ogrzałem do temperatury pokojowej a następnie dodałem do niej przestudzonej lekkiej brzeczki - wystartowały bardzo ładnie a po zaszczepieniu brzeczki całość po 10 godzinach bardzo ładnie pracuje.

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nakombinowałem :tort:

Postanowiłem przypodobać się mojej pierwszej żonie ;) i zrobić jakieś bardziej damskie piwko.

Może w końcu coś jej posmakuje z mojej bardzo różnorodnej produkcji miodosytniczo-piwnej

 

Warka numer 12 - Milk Stout

Styl 13B Sweet Stout

 

Zasyp:

Pilzneński z Gdańska 4,50kg

Monachijski II Weyerman 1,00kg

Pszeniczny jasny Weyerman 0,50kg

Karmelowy z Gdańska 0,35kg

Pszenica palona Weyerman 0,20kg

Carafa II Specjal Weyerman 0,20kg

Barwiący Castle Malting 0,20kg

Płatki błyskawiczne gryczane 0,50kg

Laktoza 0,30kg

 

Zacieranie:

63°C - 20 min

72°C - 40min

76°C - mash out 15 min - dodane słody palone.

 

Chmielenie:

Target 25g - 60 min

Marynka 25g - 60 min

Fuggles 15g - 10 min

 

Laktoza dodana 10 min przed końcem gotowania. Przydałoby więcej ale tylko tyle miałem ;)

 

Do fermentacji trafiło 36 litrów brzeczki 15°Blg

 

Filtracja była wolna przytykało się chyba 3 razy :beer:. Wysładzałem metodą fly sparge jak zwykle zresztą.

 

Zadane gęstwą Wyeast 1028 London Ale.

 

Jak myślicie wyjdzie z tergo coś pijalnego? Liczyłem na mniejsza ilość brzeczki o niższej gęstości.

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabutelkowałem Warkę numer 10 - "Jubileuszowa" Pszeniczne jasne pełne 12,5°Blg Piwko zeszło do około 2°Blg do refermentacji dałem syrop z miodu gryczanego 10,5g na litr. Okazało się, że nie mam w domu cukru białego ani żadnego innego a jak na miodosytnię miodu Ci u mnie dostatek :okey:

Wyszło 43 flaszki 0,5 oraz jeden keg 5 litrowy. Pomysł na kegi 5tki powstał ponieważ kupiłem na allegro za całe 6,30 zł chłodziarkę z nalewakiem przeznaczoną na takie właśnie beczułki. Jak za tą kasę zakup uważam za sensowny choć ceny tych beczek do napełniania są wysokie. Na szczęście są rozwiązania alternatywne :) i da się powtórnie wykorzystać beczułkę po wypitym uprzednio piwku. W naszym wspaniałym kraju piwa w takich puchach prócz H się nie kupi lecz w supermarkecie tuż za naszą zachodnią granicą wybór jest spory i ceny przystępne (6-8 ojro za beczkę) można iść tą drogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym wspaniałym kraju piwa w takich puchach prócz H się nie kupi lecz w supermarkecie tuż za naszą zachodnią granicą wybór jest spory i ceny przystępne (6-8 ojro za beczkę) można iść tą drogą :)

W netto aktualnie jest budweiser. W Kauflandzie też widziałem jakieś piwa w takich puszkach i nie były na H :okey:

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabutelkowałem Warkę numer 10 - "Jubileuszowa" Pszeniczne jasne pełne 12,5°Blg Piwko zeszło do około 2°Blg do refermentacji dałem syrop z miodu gryczanego 10,5g na litr. Okazało się, że nie mam w domu cukru białego ani żadnego innego a jak na miodosytnię miodu Ci u mnie dostatek :okey:

Wyszło 43 flaszki 0,5 oraz jeden keg 5 litrowy. Pomysł na kegi 5tki powstał ponieważ kupiłem na allegro za całe 6,30 zł chłodziarkę z nalewakiem przeznaczoną na takie właśnie beczułki. Jak za tą kasę zakup uważam za sensowny choć ceny tych beczek do napełniania są wysokie. Na szczęście są rozwiązania alternatywne :) i da się powtórnie wykorzystać beczułkę po wypitym uprzednio piwku. W naszym wspaniałym kraju piwa w takich puchach prócz H się nie kupi lecz w supermarkecie tuż za naszą zachodnią granicą wybór jest spory i ceny przystępne (6-8 ojro za beczkę) można iść tą drogą :)

kaz wrzuć linka na aukcję chłodziarki, jak ona wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do aukcji http://allegro.pl/nalewak-do-piwa-ezetil-b417-po-i1718251034.html niesprawność polega na braku wajchy potrzebnej do otworzenia zaworu nalewającego piwo. Zastąpić można czymkolwiek :okey: u mnie to było wiertło fi 6, chłodzi znakomicie, nawet nauczyłem się już nalewać z małą ilością piany.

Objeździłem kilka marketów u mnie w Klerykowie i niestety beczułki nie znalazłem.

Mini kega napełnia się piwkiem i zamyka specjalnym korkiem dostępnym choćby w BA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do aukcji http://allegro.pl/nalewak-do-piwa-ezetil-b417-po-i1718251034.html niesprawność polega na braku wajchy potrzebnej do otworzenia zaworu nalewającego piwo. Zastąpić można czymkolwiek ;) u mnie to było wiertło fi 6, chłodzi znakomicie, nawet nauczyłem się już nalewać z małą ilością piany.

Objeździłem kilka marketów u mnie w Klerykowie i niestety beczułki nie znalazłem.

Mini kega napełnia się piwkiem i zamyka specjalnym korkiem dostępnym choćby w BA.

OK.

Gdzie jest piwo nalewane?

Z tyłu jest jakiś zbiornik czy mini keg dołożyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wajchy można by kupić lecz bez tej rurki pełniącej rolę kranu to chyba nie ma sensu bo gwint na niej raczej nie jest bardzo typowy, choć mogę się mylić i jak będzie taka potrzeba to sprawdzę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.