Skocz do zawartości

Miodosytnia Kielecka warzy piwo !


kaz

Rekomendowane odpowiedzi

Zabutelkowałem dunkelweizena. Wyszło 45 flaszek. Do refermentacji dałem 200g miodu gryczanego. Młode piwko smakuje goździkami oraz chlebem.

 

Zacząłem gromadzić prosty sprzęt do zacierania bo na planowany pół automat ciężko mi się doczekać ;) Kupiłem gar emaliowany 45l oraz rurkę miedzianą na filtrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 276
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Słowo się rzekło :D Wykonałem filtrator z rurki miedzianej. Rurka miękka fi12 kupiłem 2,5m koszt 38zł do tego wąż silikonowy koszt jakieś 10zł.

Mała fotorelacja poniżej :P Nacinałem flexem tarczą grubości 1mm, rurka silikonowa fi 14/12mm.

Na pierwszym zdjęciu odcinam 40cm rurki żeby zrobić końcówkę to odpływu, zaklepałem koniec rurki tak zwyczajnie młotkiem składając dwukrotnie. Po wygięciu na wiadrze zaznaczyłem ołówkiem miejsca nacięć. Całość prac zajęła około godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało połknąć 6 zdjęć na raz ...

 

Do regulacji przepływy filtratu będę używał jakiegoś klipsa na rurce silikonowej.

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia strzelam, że filtracja będzie zapie@#$%$^& :( Ta miedziana końcówka do odpływu raczej jest zbędna. Bardzo przydatny za to byłby zacisk/klips na rurkę silikonową, do regulowania/zatrzymywania przepływu. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem może i ten miedziany odpływ nie potrzebny ale wąż nie będzie uciekał gdzie che tylko będzie w tym naczyniu gdzie ja chcę :( Klips oczywiście zaplanowany żeby wydajność nie była zbyt mała. W łykend najprawdopodobniej będzie pierwszy bojowy test przy filtracji pilsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, wszystko wyjdzie w praniu. Jak się końcówka nie sprawdzi, to z niej zrezygnujesz :( Jeszcze jedna istotna sprawa przy filtratorze z rurki. Ważne jest, aby spód ściśle przylegał do dna. Przy takim wyprowadzeniu, może to być nieco utrudnione, filtrator może po prostu nie stać stabilnie. Jak mnie instruowali w temacie filtratora, to zalecali zrobić w taki sposób. Przy wysładzaniu rurka delikatnie przeszkadza, ale za to filtrator bardzo sprawnie się osadza na dnie... Do zastanowienia :(

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wyjdzie przy pierwszej filtracji. Jak za szybko będzie się filtrowało to zawsze mogę tego środkowego zawijasa skrócić i zaklepać w innym miejscu. Myślę, że po włożeniu w zacier młóto ładnie dociśnie rurkę do dna ale to się okaże :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za szybko będzie się filtrowało to zawsze mogę tego środkowego zawijasa skrócić i zaklepać w innym miejscu.

Nic nie skracaj! Po co "psuć" coś co dobrze działa. :( Tak jak pisał kolomar: zacisk na rurkę odprowadzającą filtrat i już leci wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka numer 7

Pilsnerek po końcu Świata 13°Blg

 

Moja pierwsza samodzielna warka z zacieraniem słodów!!

 

Zasyp:

Pilzneński 4,5kg

Carapilis 0,45kg

Zakwaszający 0,25kg

 

Zacieranie:

51°C - 10 min

63°C - 45 min

72°C - 35min

77°C - mash out

 

Chmielenie:

Chinook 25g - 60 min

Saaz 20g - 10 min

Lubelski 12g - 5 min

 

Chłodzenie do 20°C zajęło około 45 min. Wyszło 25 litrów brzeczki 13°Blg musiałem dolewać wrzątku bo po ochłodzeniu było 14°Blg

 

Drożdże Saflager W-34/70

 

Po 10 godzinach w temperaturze 18 °C piwko przeniosłem do piwnicy o temperaturze 11-12°C

 

Nowo zrobiony miedziany filtrator sprawił się bardzo dobrze - filtracja zajęła około 30min. Do poprawki jest wylot z rurki miedzianej przy połączeniu z silikonowa - silikon za bardzo mięknie i zagina się zawężając za bardzo przepływ.

Do poprawki jest też sprawniejsze przygotowanie wody do wysładzania.

 

Macie jakieś uwagi ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Macie jakieś uwagi ??

Na tak prowokacyjne pytanie odpowiem: za dużo zakwaszającego, moim zdaniem :P

 

A tak w ogóle, to gratuluję pierwszej samodzielnej warki :beer:

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsnerek po 8 dniach fermentacji burzliwej zszedł na 2°Blg zlałem więc na cichą i stoi w lochu. Postoi ze 2 albo i 3 tygodnie. Treningowo zebrałem gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na przełomie piątku i soboty uwarzyłem :

 

Warka nr 8 STOUT

 

Pale Ale 5kg

Pilzneński 0,7kg

Karmelowy jasny 0,3kg

Pszeniczny jasny 0,5kg

Carafa II Specjal 0,3kg

Palona pszenica 0,25kg

Czekoladowy 0,15kg

Zacieranie:

64°C - 50 minut

72°C - 10 minut

76°C - mash out wtedy dodałem słody palone

 

Chmiel East Kent Goldings granulat 60g - 60min

Chmiel Fuggles 15g granulat - 10min

 

Do fermentatora zlałem 31l brzeczki 14°Blg Zadane gęstwą London Ale - czekam aż wystartują :smilies:

 

Całość prac zajęło mi 4,5h. Początkowa filtracja szła jak krew z nosa ale jak usunąłem przyczynę ciągnięcia lewego powietrza to poszło pięknie. Niestety zapomniałem kupić a prezz to dodać płatków jęczmiennych.

 

Dziękuję koledze Kolomarowi za udostępnienie śrutownika oraz wyprawkę piwną (Grodziskie super) oraz Szymonowi (sn_phoenix) za gęstwę !

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słowo stało się ciałem.

 

Warka nr 9 Kolsch

 

Pilzneński 4kg

Monachijski II 2kg

Pszeniczny 0,5kg

Zakwaszający 0,08kg

 

Zacieranie 90min 66°C

MAsh out 15min 77°C

 

Chmiel Marynka 7,8 % A-A --- granulat-- 35g 60min

Mech irlandzki 10g --------------------------- 10min

Chmiel Saaz 3,1 % A-A --- granulat------- 25g 5min

 

Wyszło do fermentacji 35 litrów brzeczki 12°Blg - jak się liczy tzw. wydajność ?

Zadane drożdżami (gęstwą która trochę rozpędziłem brzeczką 10,5°Blg przez około godzinę - ruszyły pięknie !) ze zbiorów od Kolomara German Ale

Brzeczka stoi w piwnicy o temperaturze około 15°C

 

W butli zostało 300g gazu :beer: aż bałem się, że nie wystarczy :D

Filtracja poszła znakomicie aż musiałem zawężać przepływ.

Czas trwania warki około 4 godziny z myciem i składaniem sprzętów chyba już nie dam rady skrócić.

Pokazał mi się pierwszy delikatny przełom były spore ale dość rzadkie farfocle.

 

Planów na dalsze warki brak ale surowców zostało jeszcze z 70 kg :lol:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planów na dalsze warki brak ale surowców zostało jeszcze z 70 kg :lol:

 

Pozdrawiam

Michał

Coś się Michał wymyśli, nie zapominaj tylko, że w tych 70 kg. masz prawie 20 kg. karmelowego :beer:

 

Może przed wakacjami przymierzysz się do klasycznej pszeniczki? Mam gęstwę Wyeast 3068.

 

Co do wydajności, to wkleję Ci wzór z wiki:

 

Przybliżoną wydajność domowej warzelni można obliczyć ze wzoru:

 

CW*V[l]°Blg

Wydajność [%] = ------------------

zasyp [kg]

 

gdzie:

 

V - objętość warki w litrach

CW - ciężar właściwy brzeczki

 

Przybliżone przeliczenie CW z BLG:

 

260

CW = ---------

260-BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.