Skocz do zawartości

Czerwone OKO


Rekomendowane odpowiedzi

Suszyłem przez 90 minut w piekarniku w temperaturze ok. 60°C . Potem wisiał w pieluszce tetrowej w przewiewnym miejscu przez tydzień.

Zobaczę jak będzie z druga partią bo uwędziłem prawie 2,5 kg. Reszta poczeka na lepsze czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda to "nocka" /około 10h/w piekarniku przy temp ok 50°C, potem jeszcze 1 dzień leżakowania. Słód przy śrutowaniu nie różni sie od normalnego.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj zabutelkowałem warkę # 8. Dokładnie to to co było kiedyś warką # 8. Po drodze kiedyś tam, mierzyłem aktualne Blg i posmakowałem młodego piwa - gorycz naprawdę mocna. Przestraszyłem się trochę i zatarłem 0,5 kg słodu z 0,4 płatków owsianych - pogotowałem trochę i, po ostudzeniu wlałem do piwa. Chciałem złagodzić goryczkę. Blg dodawanego płynu takie samo jak przedtem piwa ok 11°Blg, było tego z 3 litry.

Obecnie piwo odfermentowało z 11 do trochę poniżej 4, barwę ma bursztynową ciemną i jest klarowne bo sklarowałem je żelatyną (jak już eksperyment to na całego).

Dziś poszło do butelek - wyszło 41 po 0,5 l, w smaku mocno goryczkowate, ze słabą treściwością (takie dość wodniste) i wytrawnym (może od chmielu???) finiszem, w tle wędzoność. Celowałem w mocne nagazowanie dodałem na 21 litrów piwa 165 g cukru.

 

Mam w tym dwa małe pety celem kontroli nagazowania. Zobaczymy co będzie jak się nagazuje.

 

Poza tym mam już ześrutowane słody na pszeniczne - jeszcze w tym tygodniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia odczuć :okey:, a może połączenia smaków. Na pierwszym planie chmiel i goryczka. Może też mój sposób opisywania nie jest zbyt dobry. Chodzi o to, że piwo ma mało "ciała". To co pozostaje w ustach po wypiciu piwa to goryczka, a nie odczucie pełności. A zapewniam Cię słodkie na pewno nie jest. Zresztą jak się nagazuję to napiszę jak ze smakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 9 Pszeniczne

 

Zasyp

pilzneński 2,5 kg

pszeniczny 2,5 kg

 

Zacieranie

44°C - 15'

50°C - 15'

67°C - 30'

72°C - 30'

76°C - 10'

 

Chmielenie:

Hallertauer 15 g - 60'

Hallertauer 20 g - 30'

Hallertauer 10 g - 10'

 

Drożdże WB-06

 

Jestem w trakcie zacierania. Celuję w 12,5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po korekcie wodą otrzymałem 24,5 l 12,5°Blg , i dodatkowo to co było w chmielinach - cały czas stoi w słojach i się oddziela.

Teraz brzeczka dochodzi to temperatury w której chcę zadać drożdże - czyli ok 15°C . Chcę tym razem fermentować w niskich temperaturach czyli do 18°C . Zobaczymy jaki będzie efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka # 9 po 10 dniach fermentacji ma 2,5°Blg, co jak na drożdże wb-06 uważam za przyzwoity wynik. Nie chciałem, żeby znowu mi zżarły do 1°Blg.

Dzisiaj eksperyment:

 

Warka # 10 Amerykan

Styl: Premium American Lager

 

Zasyp:

Pilzneński - 1,8 kg

Płatki ryżowe 0,6 kg

 

Zacieranie:

52°C - 15'

62°C - 40'

72°C - 20'

76°C - 5'

 

Gotowanie - 60'

Cascade - 15 g - 60'

Amarillo - 5 g - 20'

 

Drożdże fermentis W-34/70, gęstwa

 

Obecnie się chłodzi. Otrzymałem ok. 12 l brzeczki o nieznanym Blg - planuję 12,5°Blg , zmierzę jak się ostudzi.

Ta warka to eksperyment. Wynegocjowałem z żoną wyjęcie jednej półki z lodówki i będę fermentował w 14 l wiaderku z pokrywką w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 9 powędrowała do butelek z 190 g cukru. Wyszło 52 butelki po 0,5 l. Odfermetowanie ok. 2°Blg , zawartość alkoholu ok. 5,5%. Smak niestety jak dla mnie wytrawny. Chyba zrezygnuje z eksperymentów z WB-06, za mocno zżerają. Zainwestuje w płynne drożdże.

Z drugiej strony, moje poprzednia pszenica na WB-06 zrobiła się dobra jak już jej prawie nie było.

Poczekamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka # 11 Trójnogi Pies

Styl: Special/Premium/Best Bitter

 

OG zakładane ok. 11,5°Blg

FG zakładane ok. 2,5°Blg

Szacowane IBU 32

Barwa SRM - 11

 

Wielkość Warki - 25 l

 

Zasyp:

Pale Ale - 4 kg

Melanoidowy - 0,5 kg

Caramber - 0,4 kg

Caramunich typ III - 0,4 kg

 

Zacieranie:

60' w 67°C

 

Chmielenie:

EKG - 45 g - 60 min

EKG - 25 g - 30 min

 

 

Drożdże: Wyeast London ESB - starter z paczki

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 12 Złoty Gol

Styl: Extra Special/Strong Bitter

 

OG zakładane ok. 13°Blg

FG zakładane ok. 3°Blg

Szacowane IBU 35

Barwa 12 SRM

 

Wielkość warki ok. 26 l

 

Zasyp:

Pale Ale - 4,5 kg

Crystal 145 EBC - 0,5 kg

Cararoma - 0,2 kg

 

Zacieranie:

60' w 66°C

 

Chmielenie:

Magnum 10g - 60 min

Fuggles 25g - 60 min

Brewers Gold 20g - 20 min

Cascade 20 g - 10 min

 

Drożdże:

London ESB z poprzedniej warki - brzeczka wlana bezpośrednio do fermentora z osadem

 

Edit: za dobra wydajność :) zmiana planów

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem 22 litry o gęstości 13°Blg. Dodatkowo jeszcze osadza się to co w chmielinach. Się potem doleje.

 

Zlałem też na cichą warkę # 11. Odfermenowała do 3,5°Blg.

 

Zobaczymy co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka # 11 poszła do butelek z 100 g cukru. Wyszło tego 47 butelek o pojemności 0,5 litra. Zawartość alkoholu 4,3 % końcowe odfermetowanie 3,5°Blg.

Niestety mój planowany "cykl produkcyjny" zakłóciła choroba, najpierw moja z której jeszcze całkowicie nie wyszedłem, teraz dzieci ;(.

Ale co ma wisieć, nie utonie, postaram się nadrobić w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 10 Amerykan, zabutelkowana z 84 g cukru. Wyszło 24 butelki po 0,5 l. Więcej takich eksperymentów nie będzie - już wolę pety wymieniać. Planuję na jutro klon Sierra Nevada Pale Ale. Dziś ześrutuję jutro zatrę.

Potem UrBock - konkurs mnie zainspirował :smilies:, poza tym lubię wędzone, najbardziej kurczaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 13 Sierra Nevada Pale Ale Clone

Styl: American Pale Ale

 

OG zakładane ok. 13°Blg

FG zakładane ok. 4°Blg

Szacowane IBU 37

Barwa 9,7 SRM

 

Wielkość warki ok. 22 l

 

Zasyp:

Pale Ale - 5 kg

Crystal 145 EBC - 0,625 kg

 

 

Zacieranie:

60' w 67°C

 

Chmielenie:

Magnum 10g - 60 min

Perle 14g - 30 min

Cascade 28g - 10 min

Cascade 28g - 5 min

 

Drożdże:

London ESB z poprzedniej warki - gęstwa 100 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #12 odfermentowała do 4,5°Blg i została zabutelkowana z 135 g cukru. Wyszło 43 butelki 0,5 l.

Warka #13 została przelana na cicha przy 4°Blg. Takie było zakładane Blg końcowe.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 14 Maszyna Czasu

Styl: American India Pale Ale

 

OG zakładane ok. 17°Blg

FG zakładane ok. 4,5°Blg

Szacowane IBU 65

Barwa 6,5 SRM

 

Wielkość warki ok. 24 l

 

Zasyp:

Pilzneński - 5 kg

Monachijski - 1 kg

Wiedeński - 1 kg

Carapils - 280 g

 

Zacieranie:

90' w 66°C

 

Chmielenie:

Magnum 14g - 60 min

Brewers Gold 28 g - 60 min

Amarillo 11 g - 40 min

Cascade 42 g - 20 min

Perle 42 g - 10 min

 

Drożdże:

US-05 - 1 paczka uwodniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dopadły mnie problemy z wydajnością. Zacierałem chyba zbyt gęsto.

Otrzymałem 21 l o gęstości 16°Blg. Drożdże już w środku.

Biorąc pod uwagę ilość dodanego chmielu - goryczka na poziomie 77 IBU - pewnie nieźle wykręci :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym mój browar domowy wzbogacił się o 100 kg słodu pilzneńskiego z Global Malt Bydgoszcz. Nie było żadnych problemów z zakupem, ludzie bardzo mili, no i cena dobra. Tylko worki strasznie ciężkie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warka #13 poszła do 45 butelek 0,5 l razem z 180 g cukru. Odfermentowanie 2,5°Blg, Zapowiada się dobrze, ale spodziewałem się, że będzie jaśniejsza.

Za to warka # 12 po 2 tygodniach w butelkach budzi moje mieszane uczucia - coś jakby infekcja, ale na jej gęstwie robiłem #13 - może złapała coś na cichej?? Ale smak dziwny - nie jestem w stanie go określić - niby kwaśny, ale jakby tylko na finiszu, w tle, taki dziwny. Dam jej czas - wylać zawsze zdążę.

Warka #14 fermentuje od 6 dni i ma na sobie jakby gęstwę na wierzchu - czy to ta czapa drożdżowa z us-05?? Ale zapach super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.