Skocz do zawartości

Czerwone OKO


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Rozpoczynam sezon piwowarski 2012/2013.

Pomimo dokonanych "zbrojeń" pierwsza warka w sezonie na nowym sprzęcie - muszę porządnie rozbujać drożdże.

 

Warka # 35

Styl: E/S/B Bitter

 

OG zakładane ok. 14°Blg

FG zakładane ok. 3,5°Blg

Szacowane IBU 29

Barwa 19 EBC

 

Wielkość warki ok. 25 l

 

Zasyp:

Pale Ale- 5,4 kg

Crystal 150 - 230 g

Crystal 120 - 230 g

 

Zacieranie

60 min - 66-67°C

->78°C

 

Chmielenie:

21 g - Target - 10,5 % - 60 min

13 g - Perle 8,2 % - 15 min

21 g - EKG 6 % - 15 min

 

Drożdże:

Wyeast London III Ale - starter z activatora, po raz pierwszy na mieszadle magnetycznym - Dzięki Shooter

 

edit: za wysoka wydajność, musiałem zmienić parametry ;)

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem 25 l, bez odzyskiwania z chmielin, o gęstości 14°Blg.

To wynik dłuższego wysładzania bo jednak gotowałem w nowym, większym garze.

Wydajność 87% według Brewtarget.

Drożdże zadane rano w temperaturze 18°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przesiadłem się na 50l i głowiłem się jak przygotować odpowiednią ilość robaczków na takie wybicie.

W końcu zrobiłem pełną warkę 40l, rozlew na 2 fermentatory, połowę (20l) zadałem starterem z płynnych właśnie na rozbujanie a drugą cześć suchymi. Następne warki na gęstwie po płynnych.

 

A jak zamierzasz filtrować 40l warki ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oplotu właśnie zrezygnowałem, obawiam się, że 8-10 kg zasyp w końcu go zgniecie.

 

Inną kwestią jest czy złoże w 40l beczce (średnica beczki nie jest wiele większa od zwykłego fermentatora), przy takim zasypie, nie będzie zbyt wysokie i podatne na przytkanie filtracji ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzasz filtrować 40l warki ?

Ja używam lodówki turystycznej 32 litry z filtratorem rurkowym. Teoretycznie przy wydajności 87% to do zatarcia 9.1 kg słodu wystarczy "na gęsto" czyli 1:2. Z tego powinno wyjść 40 l o gęstości 14°Blg.

Przy gęstościach do 12°Blg to w ogóle nie ma problemu, da rade zatrzeć w lodówce.

Co do filtrowania oplotem, to kiedyś myślałem, że jest genialny - do czasu przygody z witem. Zaleta oplotu jest duży stosunek jakości do czasu sporządzenia - żeby zrobić oplot wystarczy 15 minut. Filtr rurkowy wymaga więcej materiałów (droższych!) i więcej czasu na sporządzenie, ale filtrowanie bez porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr rurkowy wymaga więcej materiałów (droższych!) i więcej czasu na sporządzenie, ale filtrowanie bez porównania.

 

Nie wiele droższy. Ja swój zrobiłem za około 30 zł + przejściówka hydrauliczna do przykręcenia kranika 8 zł, z tymże mam dość duży filtrator 30x50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele droższy. Ja swój zrobiłem za około 30 zł + przejściówka hydrauliczna do przykręcenia kranika 8 zł, z tymże mam dość duży filtrator 30x50cm.

Ale czasu musiałeś poświęcić więcej na zrobienie swojego filtra?

Patrzę przez swój przypadek - ja mam filtr z rurek miedzianych, był dość drogi i wymagał sporo czasu, jeśli chodzi o wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt oplot jest krócej zrobić. Ja zrobiłem rurkowy z pcv, kwadrans na cięcie, z pół godziny robienie szczelin, najgorsze jest czyszczenie pcv ze szczępek po cięciu szczelin (skrawki są w środku rurki) - nas zczeście żona lubi tego typu prace więc pomogła :) Ba, nawet wcześniej rozrysowała mi filtrator w programie CAD :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fakt oplot jest krócej zrobić. Ja zrobiłem rurkowy z pcv, kwadrans na cięcie, z pół godziny robienie szczelin, najgorsze jest czyszczenie pcv ze szczępek po cięciu szczelin (skrawki są w środku rurki) - nas zczeście żona lubi tego typu prace więc pomogła :) Ba, nawet wcześniej rozrysowała mi filtrator w programie CAD :D

"Taka żona to skarb" i jeszcze na CAD sie zna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 36

Styl: English IPA

 

OG zakładane ok. 14,5°Blg

FG zakładane ok. 3,5°Blg

Szacowane IBU 56

Barwa 20 EBC

 

Wielkość warki ok. 40 l

 

Zasyp:

Pilzneński - 8 kg

Crystal 120 - 0,5 kg

Biscuit - 0,5 kg

Special B - 0,1 kg

 

Zacieranie

60 min - 66-67°C

 

 

Chmielenie:

40 g - Target - 10,5 % - 60 min

45 g - Northern Brewer - 10% - 60 min

50 g - EKG - 6 % - 15 min

22 g - Wilamette - 5,5% - 5 min

 

Drożdże:

Wyeast London III Ale - gęstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na przemyślenia z nowego systemu warzenia.

Otrzymałem 40 litrów brzeczki około 14,5°Blg - wydajność 87% więc powtarzalna :)

Wszystko, łącznie ze sprzątaniem, w 6 godzin.

Dość długo trwało wysładzanie - 2x12l i 1x10l.

Aby osiągnąć 40 litrów, trzeba mieć 50 litów w garze przed gotowaniem.

Zacierając 9,1 kg słodów na gęsto - 1:2 stosunek słodu do wody, po spadku temperatury w trakcie przerwy - z 66 na 65, bez mieszania i dolania na koniec około 6 litrów wody osiągnąłem jedynie 70 stopni, ale z filtracją nie było żadnego problemu, wysładzałem wodą 75°C.

Hmmm, w sumie roboty niewiele więcej, a mam 40 litrów piwa! Z mniejszymi gęstościami pójdzie, że ho ho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W dniu dzisiejszym chciałem zabutelkować warkę #35. Zapach i smak niezły, trochę alkoholowy, ale się wygładzi. Niestety odfermentowało do lekko poniżej 5°Blg, a zakładałem 3,5°Blg. Gęstość zmierzyłem dopiero po przelaniu do fermentora z kranikiem, bo ostatnio ciche robię wyłącznie w szkle i tam jest ciężko coś zmierzyć. No i zonk - co robić???

Ostatecznie po długim namyśle, przelałem z powrotem do umytej i zdezynfekowanej butli, i podniosłem temperaturę w pomieszczeniu - dotychczas było ok 18°C, na koniec fermentacji 20. Teraz na kilka dni dam 22°C i zobaczę co się będzie działo.

Przy okazji warka #36 poszła na cichą - nie zmierzyłem odfementowania, kilka dni temu było lekko poniżej 5°Blg. Co mnie zastanawia to inny zapach w dwóch fermentorach, w jednym jest ostrzejszy, ale w obu przyjemny. Po obwąchuję gęstwę po obiedzie jak mi się zapachy zmienią.

No i tyle w Czerwonym OKU.

Od Szisiziego otrzymałem gęstwę American Farmhouse Blend, uwarzę na niej BPA według przepisu Dori z modyfikacjami wynikającymi z zawartości mojego magazynu.

Dzięki Sziszi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 37

Styl: Hefe-Weizen

 

OG zakładane ok. 12,5°Blg

FG zakładane ok. 3,5°Blg

Szacowane IBU 17

Barwa 6 EBC

 

Wielkość warki ok. 44 l

 

Zasyp:

Pszeniczny - 4 kg

Pilzneński - 4 kg

Zakwaszający - 0,25 kg

 

Zacieranie

60 min - 66-67°C

30 min - 72°C

->78°C

 

Chmielenie:

30 g - Cascade- 8,6 % - 60 min

20 g - Lubelski 3,8 % - 60 min

 

 

Drożdże:

Starter z gęstwy otrzymanej od Staśka - bardzo dziękuje ;)

 

Przepis Jejskiego poza uproszczonym zacieraniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.