Skocz do zawartości

Przejściówka RS USB


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

dostałem laptoka bez RS-a wiec zakupiłem przejściówkę żeby używać termometru z wiki i nie tachać komputera stacjonarnego do kotłowni no i tu zaczeły sie przysłowiowe "schody" nie jestem tego wstanie uruchomić może ktoś z was wie jak uruchomić termometr ;) przez przejściówke USB---->RS błagam o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję adapter USB>1wire, np. taki: http://allegro.pl/interfejs-1wire-na-usb-z-gniazdem-rj45-i1515735190.html

a najlepiej taki: http://allegro.pl/interfejs-1-wire-na-usb-chipset-ds2490-rj12-i1515735187.html

Tego drugiego nie udało mi się uruchomić pod Lampomittari, może nie umiem. Działa natomiast z innymi programami dedykowanymi dla DS9490R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przelotkami to są przeboje, bo albo sterownik nie działa i trzeba szukać innego, albo porty usb są źle poustawiane i trzeba ręcznie konfigurować. Poczytaj może tu coś znajdziesz http://forum.pcformat.pl/Problem-z-RS232-USB-USB-COM-t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy najlepiej taki. Producent nie zaleca używania układu ds2490 do nowych konstrukcji. I jeden i drugi pewnie działają dobrze. A skoro nie widać różnicy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dostałem laptoka bez RS-a wiec zakupiłem przejściówkę żeby używać termometru z wiki i nie tachać komputera stacjonarnego do kotłowni no i tu zaczeły sie przysłowiowe "schody" nie jestem tego wstanie uruchomić może ktoś z was wie jak uruchomić termometr ;) przez przejściówke USB---->RS błagam o pomoc

Gdy wkladasz przejśćiówke w USB, powinien w sytemie pojawić się nowy port COM np. COM8, i dalej działasz jak z COM. Pojawia się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Bolek weź się przejedz do Nowego Elektronika i znajdź jakaś przejściówkę z konwerterem napięć bo się zaczyna z tego robić tasiemiec typu w kamiennym kręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to mój pierwszy post wszystkich serdeczni witam ;)

 

Wracając do tematu, mnie udało się podłączyć przejściówkę. I bez problemów działają programy dostępne na wiki (testowałem 2).

 

Jak tego dokonałem, o tym za chwile :) na wstępie dodam że podłączam ją do portu o podwyższonym napięciu, bo układ portów USB mojego netbooka (1215n) jest niezbyt komfortowy, ale pod innymi też działa (sprawdzone). Posiadam przejściówke firmy StLab (15zł w sklepie elektronicznym) i W7 / Kubunt

 

Dobra teraz do rzeczy:

 

Na początek windows

Jeśli Windows nie zainstalował sterowników:

1) podłączamy przejściówkę, system nie znajduje sterów.

2) wchodzimy w panel sterowania -> menadżer urządzeń

3) wybieramy właściwości naszego nieznanego urządzenia (zdj1)

4) wybieramy zakładkę szczegóły i z listy rozwijanej wybieramy identyfikator sprzętu(zdj2)

5) spisujemy identyfikator (podkreślone na zdjęciu 2)

6) wchodzimy http://www.driverguide.com/ (niestety musimy się zarejestrować :/ za darmo na szczęście :) )

7) wklepujemy w szukajke nasz vid (w moim przypadku 067b)

8) powinno wyszukać nam kilka sterowników, ściągamy odpowiednie do naszego systemu

9) jeżeli ściągnięty plik to exe to go odpalamy, resetujemy kompa, podłączamy kabel jeszcze raz i już powinno zidentyfikować sprzęt.

10) Jeśli jest to inny plik niż exe, to podczas instalacji sterowników podajemy mu ten folder jako miejsce sterów, resetujemy kompa.

 

Jeśli przebrnęliśmy przez instalacje to musimy zidentyfikować nasz port (podłączenia kabla pod inny port usb da nam zawsze inny port com)

1) wchodzimy w panel sterowania -> menadżer urządzeń i rozwijamy zakładkę porty (COM i LPT) (zdj3)

2) spisujemy numer portu (wzięte w ramkę zdjęcie 3)

 

Port spisany odpowiada portu na jakim musimy nasłuchiwać programami do odczytu temperatury.

1) włączamy program (w moim przypadku "termo")

2) jeśli nie ma naszego portu w liście rozwijanej na siłę go wklepujemy.

3) wyłączmy i włączamy program, powinno nam wykryć czujnik i odczytać temperaturę z niego (jeżeli wyświetli się tekst "problem z adapterem" lub "nieznany model czujnika" po pierwsze zresetuj program, jeśli to nie pomoże to sprawdź czy polutowałeś wszystko odpowiednio :) )

 

Mam nadzieje że komuś udało się odpalić adapter po przeczytaniu tego krótkiego toturialu, jak znajdę chwilę opiszę jak odpaliłem to pod linuxem :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.