Skocz do zawartości

Sprzęt - taki co by posłużył :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar kompletować sprzęt i tutaj pytanie: czy możecie polecić coś dobrego, zaczynając od fermentatorów po resztę szpeju niezbędnego do uprawiania tego pięknego hobby jakim jest piwowartstwo ?

 

Ja osobiście wyznaję zasadę, że lepiej wydać trochę więcej i kupić raz a dobrze a nie męczyć się z marnym produktem, bądź wyrzucić go za jakiś niedługi czas. Więc prosiłbym o sprawdzone i dobre wg waszej oceny urządzenia przydatne do postawienia pierwszej a potem setnej warki :ble:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaczać od tego: http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/721

A równie dobrze możesz zaczać od tego: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Kociol_zacierno-warzelny_Speidel_Braumeister_-_50_l&przedm=3189208&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F165992%2F183123&sortuj=kod

 

Ile kasy masz za tyle kupisz sprzęt ... i nie liczyłbym na to że to co teraz kupisz starczy ci do setnej warki :ble: A z czasem zaczniesz sprzęt wymieniać bo będziesz usprawniać/kombinować proces. Proponuje wybór numer 1 na poczatek ... od razu z zacieraniem.

 

A tak BDW to witam i życzę samych sukcesów ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest podobnej jakości w każdym zestawie. Wiadra, węże, uszczelki i krany nie są wieczne, choć odpowiednio się z nimi obchodząc można wydłużyć ich żywot. Jakość kapslownicy Greta jest identycznie nieprzewidywalna w każdym zestawie, nie wiadomo po ilu warkach odmówi posłuszeństwa i przy jakich butelkach.

 

Tak że wybierz zestaw pod kątem zawartości. Jakością nie ma co się przejmować na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli faktycznie zależy ci na jakości i zamierzasz bawić się ze słodem a możesz pzreznaczyć więcej kasy na hobby to (w mojej opinii) pieprzyć plastikowe wiadra. Najlepiej od razu spory gar z nierdzewki a fermentory z kegów lub szklane balony. Sprzęt jest bardzo trwały, praktycznie niezużywalny. Wymieniasz jedynie dodatkowy osprzęt (węże i duperele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał keg jako tanie źródło taniego gara z nierdzewki który na pewno długo posłuży i można rozbudować na różne inne typy konstrukcji jak rims czy herms . Zmiana na większe wybicie praktycznie zawsze wymagałoby zmiany prawie całego sprzętu.

 

Co do fermentora to różne opinie plastik tani więc raczej nie jest problemem a szklane masz więc zadecyduje wygoda czyli co tobie bardziej pasuje.

 

Reszta sprzętu to na początku jakiś zestaw z któregoś sklepu a jeżeli masz więcej gotówki to zobacz na jakiś zestaw i skompletuj sobie coś podobnego na lepszych zamiennikach np. stołowa kapslownica zamiast zwykłej lepszy termometr (to akurat jest koniecznym zakupem bo te w zestawach często są beznadziejne) reszta sprzętu to drobnica chyba że będziesz chciał inwestować w luksusy jak np. refraktometr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie coś o tym myciu lub o tych stożkach chętnie poczytam ;)

no nie wiem w jakim celu te balony miałeś, ale jeśli do wina to i po nim trzeba balon wymyć. Są tacy którzy uważają, że to katorżnicze zajęcie, ja jako zwolennik (a ze 3 lata tylko w takich fermntowałem) uważam, że zwykła duża szczota wystarczy. Można później zastosować sterylizację chemią i w przypadku szkła wchodzi w grę szeroki katalog środków opisanych na forum.

Co do stożków : ktoś wymyślił, że na czas fermentacji balon można zakorkować, odwrócić do góry dnem i umieścić na stelażu. Dzięki temu drożdże osadzają się w szyjce butli i można je podczas fermentacji zebrać.

Na początkowym etapie nie ma jednak powodu zajmować się takimi (ryzykownymi zresztą) rzeczami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kasa nie jest problemem wybrałbym od razu (sam zmieniałem po czasie):

- kapslownice stołową zamiast grety

- porządny aerometr (np. Alla France) zamiast najtańszego z biowinu czy czegoś takiego

- porządny termometr

 

na powyższych pozycjach bym nie oszczędzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.