Skocz do zawartości

chłodnia, a raczej klimatyzowane pomieszczenie


zbynekkk

Rekomendowane odpowiedzi

1. 16st.C to ograniczenie dla klimatyzatora. Trzeba zmienić regulator i będzie chłodził znacznie niżej. Ale czy przenośny to juz raczej chyba nie za bardzo. Ja u siebie schłodziłem gdzies do -15st.C w ramach testów.

2. Agregat na zewnatrz i parownik wewnatrz to najlepsze technicznie rozwiązanie. Ten z allegro to dopiero agregat. Trzeba jeszcze parownik.

3. Do klimatyzatora kompaktowego chyba jest potrzebne powietrze z zewnątrz - musi sięczyms chłodzić. Do agregatu nie ma takiej potrzeby. Z agregatu ida rurki miedziane z czynnikiem.

 

Ja mam podłączone powietrze z zewnątrz - jest przewidziane chłodzenioe podczas chłodnych dni.. takie tam oszcxzędności, ale jeszcze nigdy nie uruchomione.

 

Co do kosztów to w typowych letnich dniach bez upałów 2kWh/dobę. Ale przy upałach i ciepłych nocach to juz 4kWh.. tak mniej więcej. Gdzie spisałem o tym. Ja mam ok 6m3 kubatury i posadzka nieizolowana. Poszukaj co pisałem.

Edytowane przez henry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 16st.C to ograniczenie dla klimatyzatora. Trzeba zmienić regulator i będzie chłodził znacznie niżej. Ale czy przenośny to juz raczej chyba nie za bardzo. Ja u siebie schłodziłem gdzies do -15st.C w ramach testów.

Ten regulator to można zmienić samemu czy lepiej żeby zrobił to serwisant? I przede wszystkim czy serwisant to będzie chciał zrobić? ;)

 

2. Agregat na zewnatrz i parownik wewnatrz to najlepsze technicznie rozwiązanie. Ten z allegro to dopiero agregat. Trzeba jeszcze parownik.

No to zaczyna się robić instalacja z koniecznością przebijania się na zewnątrz przez ścianę...

 

3. Do klimatyzatora kompaktowego chyba jest potrzebne powietrze z zewnątrz - musi sięczyms chłodzić. Do agregatu nie ma takiej potrzeby. Z agregatu ida rurki miedziane z czynnikiem.

Przed chwilą doczytałem się że do klimatyzatora przenośnego monoblock też nie ma potrzeby doprowadzania powietrza z zewnątrz a jedynie należy odprowadzić na zewnątrz gorące powietrze. Może nie trzeba odprowadzać na zewnątrz budynku tylko wystarczy do pomieszczenia sąsiedniego?

Tutaj link: http://www.klimatop.pl/pl-klimatyzatory-przenosne,84.html

 

Co do kosztów to w typowych letnich dniach bez upałów 2kWh/dobę. Ale przy upałach i ciepłych nocach to juz 4kWh.. tak mniej więcej. Gdzie spisałem o tym. Ja mam ok 6m3 kubatury i posadzka nieizolowana. Poszukaj co pisałem.

Pisałeś o tym kilka postów wyżej w tym wątku. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zastosowac regulator od np. lady chłodniczej. Ma odpowiedni zakres temperatury i ustawiane opóźnienie do kolejnego załaczenia agregatu (ważne). Ten od klimatyzatora ma elektroniczen ogranioczenie, aby niżej niż 16st nie ustawić i już. Można u serwisanta, a można i samemu.

 

Może i wystarczy do sąsiedniego pomieszczenia.. im lepsze chłodzenie agragatu tym lepsza wydajność i oszsczędniej wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam dużą nie używaną już o dłuższego czasu zamrażarkę(uszkodzone drzwiczki), w środku w tyle na całej długości jest płyta mrożąca, korci mnie aby układ mrożący z zamrażarki wymontować i przystosować go jako układ chłodzący w małym pomieszczeniu. Jest sens coś takiego robić?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże zamrażarki domowe mają zazwyczaj około 400 litrów.

Małe pomieszczenie 2 x 2 x 2,20 wys. (zakładam że takie 4 m2 to jest małe pomieszczenie) ma 8800 litrów.

Nie sądzę żeby agregat z zamrażarki przystosowany do chłodzenia dobrze izolowanej komory 400-litrowej poradził sobie z komorą 20-krotnie większą nawet jeśli będzie przyzwoicie zaizolowana.

Tak na zdrowy rozum, bo w sumie to się na tym nie znam. :)

 

No i jeszcze jakoś trzeba by zrobić odprowadzenie na zewnątrz pomieszczenia ciepła z agregatu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie jest wydzielone z większego pomieszczenia i z jednej strony jest ścianka działowa zrobiona z profili stalowych wypełniona wełna izolacyjna i zabudowana płytami gipsowymi. Nie miałbym problemu z zamontowaniem agregatu w tej ściance tak aby strona oddająca ciepło była na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się, o ile mnie pamięc nie myli 100W mocy chłodnioczej / grzewczej na m3 pomieszczenia. Oczywiście więcej lub mniej w zależności od stopnia izolacji ścianek. Ma to wtedy sens i chłodzenie grzanie jest w rozsądnych czasach. Moc chłodniczą w wielkim skrócie przy dodatnich temperaturach można przyjąc jak x2-3 mocy elektrycznej agregatu.

Przy moich ok 6m3 moc elektryczna wychodzi w granicahc 500-600W razem z wentylatorem agregatu. Wentylator przy parowniku obmierzony, ale dane nie zapisane :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada utrzymuje temperature coś ponad 0. Na 6m3 może być za mało mocy, ale z drugiej strony będzie inna temperatura.. mniej więcej koło 10st.C więc można by zaryzykować test. Trzeba by jednak bardzo mocno zaizolowac pomieszczenie. Brakuje parownika, a więc tej "zimnej" części instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.