Jump to content
zbynekkk

chłodnia, a raczej klimatyzowane pomieszczenie

Recommended Posts

Myślę o budowie nie dużego, powiedzmy 6-8 metrów sześciennych kubatury pomieszczenia z regulowaną, nastawialną temperaturą. W zamyśle na ścianach, suficie i podłodze mam mieć około 20 cm izolacji cieplnej. Temperatura jaka ma panować wewnątrz to minus 2-1 do plus 25 stopni. O ile z podgrzewaniem nie mam problemów o tyle z chłodzeniem tak. Nie bardzo wiem jak się za to zabrać.

Może ktoś coś podobnego już zbudował i może się podzielić doświadczeniami. Pomieszczenie ma służyć latem i zimą do fermentacji piw dolnej, górnej fermentacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musisz zakupić agregat chłodniczy. Niestety zarówno koszt zakupu jak i eksploatacji nie jest mały...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Bielokowi wiem że istnieje coś takiego jak monoblok, ciekawe rozwiązanie. No i co najważniejsze obejdzie się bez wizyty fachowca przy montażu. Nie trzeba napełniać instalacji na miejscu. Prosty w sumie montaż, spokojnie sam sobie poradzę. Tylko jak efektywne jest takie rozwiązanie i jakie są koszta utrzymania? Może jednak ktoś coś podobnego stosuje?

 

Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/klimatyzacja-osuszacz-36l-24h-860w-do-25m2-super-i1528602107.html

ale urządzenie jest stosowane do normalnych pomieszczeń, i jego minimalna temperatura to 16 stopni, da się go oszukać w pomieszczeniu z b.dobrą izolacją? To znaczy czy będzie na tyle wydajne, bo oszukać to na pewno się da.:)

Edited by zbynekkk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze kilka dni i będę napełniał gazem swoja instalację do chłodzenia. Ma coś ok 900W mocy chłodniczej. Jak uruchomię to zdam relację co i jak no i oczywiście ile prądu zeżre. U mnie chłodnia ma 3m kw. a na ścianach i suficie jest 10 cm izolacji - częściowo styropian, a częściowo płyta warstwowa, ale posadzka nieizolowana.

 

Przy dobrej izolacji (a 20 cm to już bardzo dobra) chłodzenie nie powinno duzo kosztować, ale wejście na ustalona temperaturę już tak. Później to tylko uzupełnianie ubytków. W lodówkach i zamrażarkach klasa A+ bierze się m.in. z dobrej izolacji i dobrej sprawności agregatu. A więc i agregat to klucz do sukcesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planuję zrobić taką mini chłodnię, w jedną ścianę wstawię po prostu starą lodówkę - tym elementem który oddaje ciepło na zewnątrz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też o tym myślałem, ale przy kubaturze około 7 metrów sześciennych raczej ciężko będzie uzyskać właściwe temperatury.

 

A może jak jedna nie da rady to dadzą radę dwie lub trzy, i tak taniej wyjdzie niż jakieś profesjonalne rozwiązanie. :)

Edited by zbynekkk

Share this post


Link to post
Share on other sites

tylko weźcie pod uwagę że te wszystkie klimatyzatory nie dadzą rady zejść dużo stopni poniżej 16 bo taki jest czynnik chłodniczy i jego temperatura parowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee... coś chyba nie tak... popatrzcie na charakterystykę R407C http://www.tchw.pl/pl/oferta/gazy--i--oleje/czynniki-chlodnicze/przyszlosciowe-hfc/r407c.html temperatura parowania jest znacznie nizsza od 16.st.C...

 

To min 16st.C z klimatyzatora wynika raczej z układu sterowania czyli parametry min. klimatyzatora jakie można ustawić, a nie min. parametry jakie można osiągnąć.

 

Ja mam taką jednostkę zewnętrzną: http://www.agdex.com/klimatyzatory_acson/dokumentacja_techniczna/A4LC_PL_light.pdf ten model najmniejszy z tabeli przeznaczony do chłodzenia czyli A4LC10B i tak jak pisałem.. jeszcze kilka dni i będzie chwila prawdy co można i co się da... no i za ile na dobę.. w tabeli pisze, że możliwości chłodnicze to 2 268kCal/h, a to już całkiem sporo.. można by się pobawić w wyliczenia.

Edited by henry

Share this post


Link to post
Share on other sites

henry - to nie tak jak myślisz. To, że charakterystayka pokazuje poniżej 16°C to nie znaczy, że to uzyskasz.

W moim przypadku po pomiarach i wg wskazań sterownika wyszło -8°C , przy założeniu i oczekiwaniu na +5°C stopni w komorze.

zbynekkk - monoblok to komplet , sprężarka, parownik i cała elektronika sterująca. Przy przekładaniu mojego z jednej chłodni do drugiej gdzieś się rozszczelniło i trochę ubyło środka chłodzącego. Niestety była potrzebna interwencja fachowca ze sprzętem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wena.. Dyskusja twórcza zawsze wnosi coś nowego, albo ciekawego. Charakterystyka czynnika chłodniczego mówi tylko o jego właściwościach. Ta niska temperatura może być uzyskana bezpośrednio na zaworze rozprężnym (albo zwężce). To ile uzyska się w chłodni będzie zależało od sprężarki i parownika. Małej mocy sprężarka (agregat) i parownik o małej powierzchni nic nie zwojują przy większej kubaturze. Wszystko musi być dobrane. Jeśli uzyskałeś -8st.C to potwierdza, że można. Przecież tak się buduje chłodnie większe i mniejsze. Do bardzo niskich temperatur po prostu inny czynnik jest potrzebny aby wyszła sensowna sprawność systemu. Tak jak pisałem wyżej wkrótce u mnie ruszy chłodzenie i napisze co osiągnąłem i czym. Pewnie w sobotę będę ładował gaz... a przynajmniej mam nadzieję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę opóźniło się ładowanie gazu... ale dziś załadowany R407C. Kubatura pomieszczenia to niecałe 6m3 i 10cm izolacji - na ścianach i suficie styropian a dwie dostawiane ściany top płyta warstwowa tez 10cm. Po uruchomieniu temperatura zeszła do -11,5 st.C w dość krótkim czasie - czas niemierzony bo obserwując jak spada temperatura gawędziliśmy z kolegą i na zegarek nie patrzyliśmy. Pobór mocy na początku 620W na sprężarkę i wiatrak przy skraplaczu i 50W na turbinie przy parowniku. Przy -11 st.C pobór mocy przez sprężarkę i wiatrak spadł do 600W - prawidłowy objaw jak najbardziej... mniej gazu paruje i sprężarka ma mnie do przepychania. Ile energii będzie trzeba na utrzymywanie zadanej temperatury to tego się dowiem dopiero w przyszłości.. zbyt dużo zależności i nie da się ot tak oszacować.. ale pomierzę i dam znać za jakiś czas.

 

Teraz ponownie załączyłem na dłużej.. zobaczymy do ilu uda mi się schłodzić.. a raczej zmrozić. Później dopisze do ilu spadło.

 

Spadło do -14,2 st.C i już wyłączyłem bo dalsze schładzanie nic do tematu nie wniesie. Przypuszczam, że doszło by tak mniej więcej do -18.. ale to nie zamrażarka nie ma po co dalej chłodzić. Zeszło ciut więcej jak 1,5h z ok. 2 st.C.

Edited by henry

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po uruchomieniu temperatura zeszła do -11' date='5 st.C w dość krótkim czasie -.[/quote']

Będziesz mrozić to piwo ?

Pewnie, że nie.. przy uruchomieniu zwykły test jak się sprzęt zachowuje. A przy okazji chciałem coś udowodnić.. patrz wyżej..;)

 

Chociaż czemu by nie.. może wymrozimy koźlaka??:cool2:

Edited by henry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ktoś jest ciekawy ile zżera chłodnia, to mniej więcej tak to wygląda: jak nie ma upałów czyli, to co było tak tydzień temu i wcześniej to zużywa średnio 2kWh/dobę, a od soboty wieczór do dzisiejszego wieczora zjadła 10kWh czyli ciut więcej jak 3kWh/dobę. W chłodni stoi 3 fermentatory w sumie ok. 230l piwka.. Utrzymuje średnią temperaturę 9st.C. W fermentatorze z płaszczem wewnątrz utrzymuje się 12st.C (płaszcz przedmuchuję powietrzem z chłodni)- trwa burzliwa. O ile na jedną warkę zużywam tak o. 20-25kWh energii elektrycznej czyli do fermentatora 80l, to utrzymanie temperatury wewnątrz chłodni na czas burzliwej i cichej pochłonie przynajnmniej 2x tyle jak będą takie temperatury jak teraz... wniosek prosty.. chłodnia musi być cały czas pełna wtedy jest ekonomicznie..:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie koszt podzielony na ileś warek. Ponadto dużo schłodzonego towaru nie podnosi temperatury przy wejściu o kilkanaście stopni. Dobrze, że działa jak należy. to dobrze dla Twoich piw i oczywiście dla Ciebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam .

Od kilku miesięcy działa moja mini chłodnia do przechowywania i dojrzewania piwa .

Wymiary wewnętrzne to ok. :wysokość 2 m szerokość 1,5 m i głębokość ok. 2,5 m.

Ściany wykonane cm styropianu gr. 20 cm podłoga to beton nie izolowany , sufit 12 cm styropianu , drzwi drewniane wewnątrz styropian 12 cm .

Różnica temperatur wewnątrz chłodni i na zewnątrz to ok. 10 ?C.

Zużycie energii to ok. 24 kWh na 18 dni . Chłodnia jest zbudowana w piwnicy , w której panuje temperatura ok. 17 ?C, urządzenia chłodnicze tj. agregat , wentylatory w chłodni mają ok. 700 W mocy .

Pozdrawiam

Edited by jarekm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie bardzo ważna jest izolacja podłogi. Tu następują największe straty ciepła - chłodu. Można kupić styropian twardy na pdołogi. Na to blacha i jest OK. trochę kosztów bo styrpopian ten jest drogi, ale się zwróci zmniejszonym użyciem energi elsktrycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie nie ma przesadnej konieczności izolacji podłogi. Jeżeli chłodnia jest zabudowana poniżej poziomu gruntu, przyjmuje się że grunt pod podłogą ma stałą temperaturę w ciągu roku +8°C. Strumień ciepła przez tą powierzchnię będzie więc bardzo mały. Można położyć niewielką warstwę twardego styropianu (kilka cm), tylko trzeba zabezpieczyć później żeby nie było odkształceń ani uszkodzeń. O wiele ważniejsze jest izolacja ścian oraz stropu - po drugiej stronie przegrody jest +20°C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na te +8st.C to ja bym nie liczył. Latem na głębokości 1,5-2m trzeba przyjąć +10st.C. Można poczytać o gruntowych wymiennikach ciepła. Woda w studni zimą z głebokości ok 8m ma ok 8-9st.C (tak mam przy chłodzenu). U mnie też posadzka jest nieizolowana. Kąt garażu to moja chłodnia - opisywałem wcześniej. Zimą do utrzymania ok +9st.C trzeba ok 1kWh na grzanie, a latem w zależności od temperatury na zewnątrz mniej więcej 2kWh oczywiście na dobę. Ale jak na zewnątrz jest +30st.C to na chłodzenie idzie mniej więcej do 3,5kWh/dobę. Bardzo ważne, aby dokałdnie uszczelnić drzwi wejściowe. Tu jest wymiana powietrza. Jak miałem, kiepsko uszczelnione to średnio raz na 2 dni wylewałem ok 1l skroplin spod parownika, a teraz jak doszczelniłem trochę, to trzeba 4-5 dni na taką samą ilość.

 

10cm styropinau to bardzo dobrze.. ale 20cm to już komfort. Napewno będzie oszczędniej niż u mnie..:) ważne aby chłodnia była wypełniona na maksa. Wtedy ładnie koszty się rozkładają i ma to sens.. przy tej ilości co na zdjęciach.. to drogo.. oj drogo.. :) warz i pakuj do chłodni co by zapasy się zwiększały, a koszty malały.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

chłodnię powoli się zapełni :), a koszty utrzymania to znaczy energii nie są zbyt wielkie bo na dobę wychodzi ok 1,4 kWh zakładając średno ok 50 gr za kWh razy 31 dni wychodzi ok 24 zł miesięcznie ok 7 piw komercyjnych :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat umarł kilka miesięcy temu, a jest to chyba jedyny wątek na forum dotyczący budowy małej chłodni.

 

W związku z tym że wczoraj doczytałem się że dobrze by było gdyby również górniaki leżakowały w temperaturach 2-10 st. (już nie mówiąc o warzeniu dolniaków do czego na razie nie mam warunków) pomyślałem, że nie ma sensu kupować lodówki (nawet takiej większej 120 cm szer.) tylko warto rozważyć budowę małej chłodni.

 

Mam w piwnicy jedno pomieszczenie które mógłbym na ten cel przeznaczyć: powierzchnia 6.5 m2, kubatura 16.5 m3, temp. zimą około 15°C latem ok. 18°C. Niestety po przeczytaniu postów powyżej wydaje się że to pomieszczenie jest zbyt duże, a nie bardzo mam możliwość żeby wewnątrz wydzielić coś mniejszego w sensowny sposób.

 

Mam więc prośbę do osób które już ten temat przerabiały:

1) Czy wystarczy kupić jakiś przenośny klimatyzator? Widzę że one zazwyczaj mają min. temp. chłodzenia 16°C, ale jeśli dobrze rozumiem to udało się osiągnąć poniżej 0°C?

2) A może konieczny jest zakup agregatu? O jakiej mocy? Taki jak ten wystarczy czy zbyt mocny jak na takie pomieszczenie?

http://allegro.pl/agregat-chlodniczy-krone-cena-zawiera-23-vat-i2189078122.html

3) Pomieszczenie trzeba zaizolować - to jest jasne. Czy do takiego klimatyzatora / agregatu trzeba mieć zrobione zasilanie w powietrze z zewnątrz budynku?

 

Przepraszam, że pytania może są banalne, ale nie bardzo wiem od czego zacząć, i czy budowanie chłodni o kubaturze 16,5 m3 ma w ogóle sens (koszt miesięczny na poziomie 30 zł mnie nie przeraża, ale kilka tysięcy na budowę takiej chłodni nie będę miał).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.