Skocz do zawartości

American IPA by konraD


KonraD

Rekomendowane odpowiedzi

Mam juz dwie warki za soba .. obie byly z gotowych zestawów browamatora, wiec postanowilem sprobowac stworzyc własny przepis. Padło na IPA, a ze wzgledu na małe doświadczenie chcialbym poddac przepis Waszej ocenie:) prosze o wszelkie rady :)

wiec startujemy:

zasyp:

pale ale -5kg

carared- 0.750kg

cara gold-0.300

caraamber-0.100 ( dla poprawienia EBC:) )

 

chmielenie(60 min):

cascade(20g) - 60min

chinook(20g)- 45min

chinook(25g)-30min

amarillo(20g)-20min

i tu znowu chinook(25g)-15min

 

drożdże: safale US-05 dry yest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie po 20g cascade i amarillo na 5 min (albo nawet 0min), plus drugie tyle na cichą i wyjdzie bombowe piwko:-)

 

Cascade na 60 min mija sie z celem, wez lepiej cos mocniejszego, bo i tak caly aromat zginie po godzinie gotowania...

Edytowane przez alkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi Ci o AmericanIPA. Ja bym zostawił chinook na początek dla goryczki (70min), amarillo dla smaku (30 i 15 min), amarillo dla aromatu (1min) oraz amarillo albo citra lub simcoe (jeśli masz, bo to fajne chmiele uniweraslne) na cichą. Ilości dobierz sam w zależności od preferencji smakowych i planowanego wybicia :beer:, i nie mieszaj zbyt dużo gatunków chmielu bo będzie Ci trudno poznać ich walory .

A tak przy okazji witam piwowara z za miedzy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że Chinook będzie tu pasował lepiej na 60 min, Amarillo i Cascade na późne chmielenie. Jeżeli butelkujesz, to daj co najmniej 2 oz. (60g) na chmielenie suche. Jeżeli kegujesz to 1 oz. do środka kega wystarczy.

 

Masz tu trochę za dużo słodów karamelowych - 20% zasypu. Nigdy nie używałem Carared, ale jeżeli to jest podobne do Crystal/Caramel, to 5% - najwyżej 10% wystarczy. Kolor amerykańskiego IPA jest w zasadzie jaśniejszy niż Pale Ale, jest to prawie kolor Pilsnera.

 

Goryczka: ja lubie wysoką ale równocześnie zbalansowaną goryczkę w IPA. Robię to w ten sposób że moje IBU są równe "OG points", tzn:

 

OG 1.060 = IBU 60.

 

OG 1.065 = IBU 65

 

OG 1.070 = IBU 70

 

 

Oczywiście ostatnio ludzie warzą IIPA i IIIPA, IBUs 90+, ale ja lubie moje IPAs bardzie zbalansowane.

 

 

Zacieraj "jednostopniowo" w ok. 66-67°C przez 60 min. Najlepiej to zrobić w ten sposób: stosunek wody do słodu 3L/1kg, podgrzej wodę do temp. 72°C, wsyp słód (słód o temp pokojowej), wymieszaj, owiń gar kocem. Po 15 min. temp. zacieru powinna się ustabilizować na 67°C, utrzymaj to w tej temp. przez 60 min.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to sie daje chmiel na cicha

Do fermentora w wysterelizowanym, duzym woreczku bawelnianym, najlepiej obciazonym (ja uzywam calych szyszek, wiec plywaja...), na 5 - 7 dni. Zapach nie do uzyskania innymi sposobami; nie wszystkie chmiele aromatyczne sie do tego jednak nadaja. Np. nigdy nie uzyskalem zadowalajacego aromatu z East Kent Goldings, ale Amarillo i Cascade byly super.

 

Chmielu nie musisz sterylizowac, sam z siebie jest bakteriostatyczny, jak sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypnalem żateckiego do mojego pilsnera na cichą i wyszedł dziwny. Mocno trawiasty, moim zdaniem zbyt mocno. Nastepnym razem zrobie American Pilsnera :(

 

Co do AIPA, to świetne efekty daje Williamette na zimno. Ja sypię bez woreczków, a tylko przy przelewaniu zakładam pończochę na wężyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypnalem żateckiego do mojego pilsnera na cichą i wyszedł dziwny. Mocno trawiasty, moim zdaniem zbyt mocno. Nastepnym razem zrobie American Pilsnera :)

 

Co do AIPA, to świetne efekty daje Williamette na zimno. Ja sypię bez woreczków, a tylko przy przelewaniu zakładam pończochę na wężyk.

wydaje mi sie, ze wyszedl trawiasty przez to, ze najlepiej na sucho jest sypac chmiel o wysokiej zawartosci oleju. za zwyczaj te chmiele co maja duzo alpha kwasow maja tez duzo oleju (ale nie ZAWSZE). saaz (zatecki) ma oleju od 0.4 do 1.0 co jest BARDZO malo. zeby uzyskac adekwatna ilosc oleju musisz wsypac DUZO tego chmielu. niestety sypiesz nie tylko olej ale cala szyszke/granulat ktory w wiekszosci jest po prostu trawa.

 

zalaczam skan z lista oleji chmieli od najwiekszej do najmniejszej zawartosci

 

Co do AIPA, to świetne efekty daje Williamette na zimno. Ja sypię bez woreczków, a tylko przy przelewaniu zakładam pończochę na wężyk.

na wlot czy wylot??

 

edit: w sumie ja tylko moge dac na wylot bo bede uzywal auto-siphon-a, ale pytanie wciaz aktywne bo jestem ciekaw

Edytowane przez BrowarmistrzNY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.