Skocz do zawartości

Garnek 22l co zrobić


dider

Rekomendowane odpowiedzi

Puki co dysponuję takim garnkiem 22l i 15l i teraz tak sobie myślę że do zacierania wystarczył by ten większy przy 4kg słodu i 12l wody ale do chmielenia niestety już nie i teraz pytanie czy chmielić to po równo na dwa garnki czy w tym większym z mniejszą ilością wody a potem dodać do fermentatora resztę wody co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że mógłbyś spróbować zrobić 20 litrów. Musiał byś uważać, żeby Ci nie wykipiało i żeby wrzało delikatnie. Zawsze możesz zrobić 18 litrów i dolać wody na sam koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym zacieraniu trochę zrobiłem sobie wyzwanie na początek dunkelweizen piwko stoi na burzliwej teraz mam parę wątpliwości.

1Czy przy zacieraniu potrzebne jest inwazyjne czy można normalnie na przyszłość innych piw

2Przy gotowaniu i chmieleni to gar musi być otwarty czy przykryć przykrywką

3Ile dodać cukru do butelek tego dunkelweizen na 20l brzeczki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w pierwszym chodzi mi oto czy przy zacieraniu trzeba tak zmieniać tę temperaturę 44-63-71-78 (tak miałem w instrukcji ) czy wystarcz w zakresie 67-68 przetrzymać 60min

2Chmielenie gotowanie gar przykryty pokrywką czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 zależy od gatunku piwa jakie warzysz czasami chcesz uzyskać pewne właściwości piwa np. lepsza piana treściwość odfermentowanie. I modyfikujesz temperatury w jakich jest warzone na razie przestrzegaj tych w przepisach potem poczytaj tematy o tym która przerwa na co wpływa albo naśladuj bardziej doświadczonych.

Ad2 Odkryta

Ad3 Na głównej stronie dział do poprania plik "Kalkulator rezerwy brzeczki do refermentacji " wpisujesz dane piwa w jaki stopień nagazowania celujesz i samo ładnie wyliczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym zacieraniu trochę zrobiłem sobie wyzwanie na początek dunkelweizen piwko stoi na burzliwej teraz mam parę wątpliwości.

1Czy przy zacieraniu potrzebne jest inwazyjne czy można normalnie na przyszłość innych piw

2Przy gotowaniu i chmieleni to gar musi być otwarty czy przykryć przykrywką

3Ile dodać cukru do butelek tego dunkelweizen na 20l brzeczki .

Piwo fermentuje a Ty się pytasz o zacieranie :/

Przy weizenach to akurat pilnował bym przerw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"inwazyjne" albo mało "inwazyjne" to może być leczenie :/

 

Tutaj : http://www.wiki.piwo.org/index.php/Zacieranie_ziarna masz dokładnie opisany proces zacierania ( włącznie z tym co się dzieje w zacierze przy każdej z tych temperatur ) .

 

Gar powinien być odkryty

 

To ile cukru dodać , zależy od kilku rzeczy. Czy chcesz mieć mocno nagazowane ( pszeniczne powinno raczej takie być ) , jak odfermentowało piwo , temperatura.

 

Generalnie polecam poświęcić jeden wieczór na przewertowanie całej Wiki. I przed zadaniem pytania użyj wyszukiwarki , albo przynajmniej przeglądnij odpowiedni temat w Wiki ( tam na prawdę jest chyba wszystko co potrzeba na początek )

 

 

PS. O ! Mój setny post :) Trzeba to jakoś oblać ? :)

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"inwazyjne" albo mało "inwazyjne" to może być leczenie :/

 

Tutaj : http://www.wiki.piwo.org/index.php/Zacieranie_ziarna masz dokładnie opisany proces zacierania ( włącznie z tym co się dzieje w zacierze przy każdej z tych temperatur ) .

 

Gar powinien być odkryty

 

To ile cukru dodać , zależy od kilku rzeczy. Czy chcesz mieć mocno nagazowane ( pszeniczne powinno raczej takie być ) , jak odfermentowało piwo , temperatura.

 

Generalnie polecam poświęcić jeden wieczór na przewertowanie całej Wiki. I przed zadaniem pytania użyj wyszukiwarki , albo przynajmniej przeglądnij odpowiedni temat w Wiki ( tam na prawdę jest chyba wszystko co potrzeba na początek )

 

 

PS. O ! Mój setny post :) Trzeba to jakoś oblać ? :)

Wszystko się zgadza czytałem i na wiki i z wyszukiwarki i jeden pisze tak a drugi tak a jako jestem bardzo początkujący i bez doświadczenia (zawodowego:D) to wszystko mi się z tej wiedzy miesza i wolę zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując jedną przerwę zazwyczaj zaciera się słody Pale Ale , a na przykład słód pilzneński potrzebuje do tego samego efektu ( czyli powstania cukrów fermentowalnych przez drożdże ) dwóch temperatur ( ~64 i ~72 ).

 

Jeżeli napisałem bzdury to proszę szanownych kolegów o poprawę.

 

Inne przerwy do czego służą doczytasz na wiki ( linka podałem ).

 

Jeżeli teraz używasz gotowych zestawów , to trzymaj się instrukcji , a eksperymentowanie przyjdzie z czasem jak będziesz orientował się w jakim celu stosuję się konkretną przerwę. Wtedy możesz ewentualnie zmodyfikować plan przerw , lub po prostu stworzyć własną recepturę ( do czego ja osobiście jeszcze nie doszedłem )

 

PS. O ile się nie mylę ,to własnie Bittera zaciera się tylko w jednej temp ( ~65 - ~67 ) zazwyczaj.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednotemperaturowo zazwyczaj zaciera się słody Pale Ale , a na przykład słód pilzneński potrzebuje do tego samego efektu ( czyli powstania cukrów fermentowalnych przez drożdże ) dwóch temperatur ( ~64 i ~72 ).

A o zacieraniu na lenia słyszałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie czy wszystko jest ok z tą warką Belgijskie Pale Ale surowce Słód Pale ale 2,5kg, Słód Monachijski1,5, Słód Biscuit0,2, Słód Cara0,3,drożdże T-58 stała tydzień na burzliwej jest 3,5% tylko martwi mnie kolor tego jest jaśniutki beż i bardzo mętne smak taki lekko pszeniczny.

Edytowane przez dider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy wszystko jest ok z tą warką Belgijskie Pale Ale surowce Słód Pale ale 2,5kg, Słód Monachijski1,5, Słód Biscuit0,2, Słód Cara0,3,drożdże T-58 stała tydzień na burzliwej jest 3,5% tylko martwi mnie kolor tego jest jaśniutki beż i bardzo mętne smak taki lekko pszeniczny.

Jak się nie mylę to tak jest po tych drożdżach.

 

Co do chmielenia to proponuję Ci warzyć w większym garnku np. te 16l na warkę 20l i chmielić normalnie. A resztę wysłodzin przegotować np.10 min. bez chmielu i dodać do fermentatora. Musisz oczywiście wziąć poprawkę na odparowanie więc więcej warzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.