Skocz do zawartości

lol :)


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy nie było ale znalazłem na forum muratora przed chwilą:

 

Re: Własny MINI-BROWAR - czy ktoś ma doświadczenie lub wiedz

 

 

 

 

 

quote_icon.png

Napisał
Gagata

...Pomóżcie!oczywiście
biggrin-2.gif

 

 

Piwo domowe

 

 

 

Wielu amatorów piwa nie wie,że u siebie w domu można zrobić łatwo, szybko i

tanio bardzo smaczne i ładne musujące piwo.

Jako surowca używamy specjalnych "podpiwków" czyli ziaren jęczmiennych prażonych i przemielonych.

(Zamiast "podpiwka" możemy użyć kawy słodowej - zbożowej). Kupujemy paczkę kawy słodowej (pół kg) zawierającej prażone w całości ziarna jęczmienia (jesli nie mamy własnego jęczmieia)

Wsypujemy jedną szklankę do rondla, dodajemy 4-5 łyżeczek od kawy cukru i zalewamy dwoma litrami wody zimnej.

Rondel najlepiej emaliowany, stawiamy na wolnym ogniu i gotujemy płyn

przez godzinę. Następnie wsypujemy garść chmielu i gotujemy

na wolnym ogniu przez dalsze pół godziny.

Dolewamy tyle wody ile się wygotowało i płyn ostudzamy - przedtem przygotowujemy "matkę"drożdżową. W tym celu rozrabiamy 5g drożdży prasowanych letną wodą. Gdy drożdże "ruszą" wlewamy je do ostudzonego

płynu i od razu przez rzadki filtr (muślin) ściągamy piwo do butelek. Najwygodniej użyć butelek z porcelanowym

zamknięciem.(UWAGA ostrożnie używać butelek jednorazowych są za słabe PĘKAJĄ). Piwo pod wpływem drożdży fermentujew butelkach, wytwarza gaz i pieni się jak piwo z browaru. Po jednym, najwyżej po dwóch dniach, piwo jest zdatne do użytku. Przez pierwsze 12 godzin trzymamy je w cieple, po czym należy je przenieść w chłodniejsze miejsce.

 

przepis na podstawie książki wg Widolda Perkowicza

 

smacznego
wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim miesiącu poradnie dziecięce w bydgoskim szpitalu uniwersyteckim dorobiły się nowych zdobień ścian.

Co namalowano przy drzwiach do poradni hematologii i onkologii dziecięcej?

Rozwiązanie zagadki nieco niżej:

->

->

->

->

->

->

->

->

->

->

->

->

->

---------------------------------------------->

DSC00338.jpg

Alergologia, chirurgia i inne specjalności branżowych obrazków nie otrzymały. Tylko jakieś banalne rybki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to u mnie na osiedlu. W tym sklepiku po pytaniu czy są jakieś suche drożdże do kupienia, Pani powiedziała że mogę sobie puchę kupić tam w zestawie są na pewno. Ewentualnie te i podała mi taką mini paczuszkę piro :) Tych 15 abstynentów to chyba po spożyciu piro hhahahah.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.