Skocz do zawartości

Pienienie piwa podczas rozlewu


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio butelkując lagera piwo pieniło mi się bardziej niż zwykle. Po naprawdę ostrożnym nalaniu do butelki (używam rurki której koniec sięga dna butelki) widać było jak po ściankach wędrują bąbelki (CO2?) , a na szyjce pojawił się pierścień drobniutkiej białej piany.

Czy mogę bezpiecznie butelkować butelki z tą pianą czy czekać aż opadnie? Piana trzyma się mocno i nie zamierza opaść.

Ps. przy dezynfekowaniu butelek po zastosowałem metodę zamgławiania (pryskanie roztworem ClO2 bez płukania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę powodu, żeby bać się tej piany. Byłbym za to spokojny co do efektu końcowego - to piwo pewnie będzie miało trwałą, obfitą piankę ;) Nie wiem tylko, czy tak duże nasycenie gazem po fermentacji w połączeniu z normalną dawką surowca do refermentacji nie da w efekcie gejzerków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety okazało się, że piwo jest totalnie przegazowane. Nawet jak postoi i lodówce, po otwarciu kapsla uwalnia się gejzer piany.

Uchylanie kapsla i stopniowe upuszczanie gazu mało daje - i tak wykipi 1/3 do 1/2 piwa.

Piwo to lager na S-23, blg dolne 4, poszło 3g cukru/but 0,5l. Czy taka piana jest wynikiem tylko zbyt dużej ilości surowca do refermentacji (cukru) czy problem może leżeć gdzie indziej (słód, sposób zacierania)?.

Poniżej link do filmiku na tytubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, miałem to samo z moim dubblem, odfermentowało do 2,5°Blg , dałem ok. 7,3g/L glukozy do refermentacji. Tydzień w pokoju i do piwnicy, temp. 17°C , po miesiącu wszystko OK a po 3,5 miesiąca granaty :smilies: , rozwaliło mi 10 butelek, od tego czasu 3 razy upuszczałem gaz.

Co prawda temp w piwnicy podniosła się do 18,5°C, ale chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam,

 

Podbijam temat.

Butelkowałem dziś piwo i przy butelkowaniu powstawała mi olbrzymia piana, jak nigdy! Nie posiadam zaworka grawitacyjnego, lałem jak zwykle z kranika. 

 

Przy ostrożnym zlewaniu piwa z kranika pod dużym kątem z dodaniem cukru 6g/l (syrop z cukru na dno zdezynfekowanego fermentora bielinką, mexipolem i wrzątkiem, a na to zlane młode piwo), powstawała piana, w niektórych butelkach aż kipiało. 

 

Może w butelkach była woda (nie wykluczam, bo były dopiero co myte,potem piro, potem wrzątek) która pieniła tak piwo, albo coś innego. 

 

Co może być przyczyną takiego zachowania zielonego piwa? Piwo z dużym zasypem słodu żytniego. 

Browar fermentował 10 dni na burzliwej, od 4 dni nie zmieniło się blg, nie było widać oznak dalszej fermentacji. 

Czy to normalne? 

 

Proszę od porady. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zdezynfekowanego fermentora bielinką, mexipolem i wrzątkiem

 

Na moje oko trochę przesadzasz tutaj z dezynfekcją - wystarczy jeden dobry środek (np. oxi) na czysty fermentor. Na etapie rozlewu piwo nie jest już aż tak podatne na infekcje. Do tego polanie wrzątkiem nie dezynfekuje, bo wrzątek w zetknięciu z zimnym fermentorem nie jest już wrzątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko trochę przesadzasz tutaj z dezynfekcją - wystarczy jeden dobry środek (np. oxi) na czysty fermentor.

 

Z jednej strony masz rację, więcej roboty z czyszczeniem, ale przezorny zawsze zabezpieczony ;)

Poza tym fermentor do którego zlewałem młode piwo stał dość długo nie używany, tak więc na pewno takie szorowanie mu nie zaszkodzi. Chyba, że to miało wpływ na tą pianę która powstała przy butelkowaniu. 

 

Edit: Co do wrzątku to wolałem nim przelać fermentor po spsiukaniu mexipolem niż zimną/ciepłą wodą. 

 

 

czasem w piwie zatrzyma sie dużo CO2 które przy rozlewie lubi się objawiac pienieniem.

 

Być może masz rację. Chociaż piwo zlewałem przez wężyk silikonowy na syrop cukrowy, wprawiając wszystko w ruch wirowy. Dużo CO2 mogło wtedy się ulotnić? Również lekko zamieszałem piwo, żeby się równo nagazowało. Ważne, że rozlew się udał, chociaż część butelek nie jest nalanych do "pełna". 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

No jasne, że kranik  przechyliłem, prawie równolegle do podłogi nalewałem i bardzo małym strumieniem, inaczej nie wiem czy bym do połowy butelki nalał. Właśnie chyba nie problem z nalewaniem, ale coś z piwem. Przypomniało mi się jeszcze jak nalewałem próbkę do pomiaru cukrów to też po chwili się dość mocno pieniło i ciężko było odczytać co i ile na spławiku. 

 

Znalazłem jeszcze takie coś, tylko to dotyczy już zabutelkowanego piwa: 

"Zjawisko to nosi nazwę wypienianie, lub po zapożyczeniu z angielskiego, gushing (czyt. gaszing). Najprostszą jego przyczyną jest zbyt duże stężenie dwutlenku węgla / kwasu węglowego w piwie, co wynika z użycia zbyt dużej ilości surowca do refermentacji w butelce, bądź przedwczesnego butelkowania, gdy biegnie jeszcze fermentacja cicha.W butelce są drobiny kłaczków drożdżowych i innych osadów, które stanowią centra nukleacji (zarodkowania) fazy gazowej i ta tworzy się w przegazowanym piwie na "szerokim froncie" wyrzucając ciecz z butelki. Takimi centrami mogą być również kryształki szczawianu wapnia, co może się zdarzyć gdy w wodzie technologicznej jest niedość kationów wapniowych i nie wszystkie szczawiany strącą się podczas wcześniejszych faz warzenia. Najbardziej zagadkową przyczyną wypieniania się piwa jest skażenie jęczmienia, a później słodu, metabolitami grzybów z rodzaju Fusarium. Jęczmień bywa porażony tymi grzybami w wilgotnych, deszczowych latach. Obecnie, gdy wyjaśniła się ta przyczyna wypieniania, słodownie mają oko na taki skażony surowiec i przypadki skażenia grzybami Fusarium stały się rzadsze."

 

Może w piwie mam jakiś szczawian czy coś ;P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić rurkę z zaworkiem sprężynowym? Nigdy mi się nie pieniło z nim. Ewentualnie sama rurka bez zaworka, jeżeli ktoś tak woli. Wtedy przynajmniej rurka leży na dnie i też nie będzie się pienić za bardzo. 

 

W zamkniętym szczelnie i schłodzonym piwie może się rozpuścić dość sporo dwutlenku węgla, jednak nie sądzę, żeby aż tak pieniło się tylko z jego powodu na tym etapie (o ile fermentacja się zakończyła). Ewentualnie zostaje opcja z tymi szczawianami, ale ja się na tym nie znam. 

 

Jak butelki masz wcześniej wypłukane lub umyte np. NaOH (i odpowiednio wypłukane włącznie z neutralizacją NaOH) to potraktuj je tylko piro. Po użyciu tego środka się nie wypłukuje, a o "dezynfekujących" właściwościach wrzątku to w ogóle zapomnij. Ja robię tak, że np. 2 skrzynki butelek czystych przed butelkowaniem zalewam (po 50-100 ml około) roztworem piro (który mam przygotowany w fermentorze, wielokrotnego użytku) i zakrywam kapslami (przegotowanymi, bo one tylko leżą w woreczkach i mogą być brudne). Po 30-60 minutach (zależy od tego co jeszcze mam do zrobienia) butelkuję, tj. biorę butelkę, wylewam piro do fermentora, wlewam piwo, nakładam kapsel, biorę następną butelkę, itd. Po zapełnieniu skrzynki lub dwóch kapsluję całość. Wypłukiwanie piro nie ma sensu. 

 

Btw. szorowanie fermentora plastikowego to też niezalecana opcja. W rysach po szorowaniu łatwiej może się "ukryć" jakaś infekcja i wiadro będzie do wyrzucenia szybciej, niż powinno być przy normalnej eksploatacji. 

Edytowane przez kowdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A nie prościej kupić rurkę z zaworkiem sprężynowym?

 

Prościej ;), ale jeszcze nie kupiłem. Następne odwiedzenie sklepu i rurka jest moja. 

 

 

 

Jak butelki masz wcześniej wypłukane lub umyte np. NaOH (i odpowiednio wypłukane włącznie z neutralizacją NaOH) to potraktuj je tylko piro. Po użyciu tego środka się nie wypłukuje, a o "dezynfekujących" właściwościach wrzątku to w ogóle zapomnij.

 

 

Profilaktycznie i tak traktuję butelki wrzątkiem, nie zaszkodzi na pewno.

 

 

 

Btw. szorowanie fermentora plastikowego to też niezalecana opcja. W rysach po szorowaniu łatwiej może się "ukryć" jakaś infekcja i wiadro będzie do wyrzucenia szybciej, niż powinno być przy normalnej eksploatacji. 

 

 

Co do szorowania to przenośnia ;) 

 

Czystość, dezyfekcja w tym przypadku (moim), moim zdaniem nie mają wpływu na tą pienistość. 

 

Z ciekawości otworzyłem butelkę. Piwo nagazowane, nie wypienia się, wygląda na to, że wszystko z nim w porządku. Tylko ta gęstość... Może tu leżał problem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.