Skocz do zawartości

Przerwa felurikowa-pszeniczne ciemne


hrapek

Rekomendowane odpowiedzi

Przed dosypaniem słodu zapomniałem wyłączyć palnik. Nim skończyłem sypać słód i nim się zorientowałem temperatura skoczyła do 52. Czyli nie miałem przerwy felurikowej. Co zrobić? Poczekać aż ostygnie do 46 i jechać w górę od nowa czy potrzymać dłużej w 52-53 na białkowej? Ale wstyd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed dosypaniem słodu zapomniałem wyłączyć palnik. Nim skończyłem sypać słód i nim się zorientowałem temperatura skoczyła do 52. Czyli nie miałem przerwy felurikowej. Co zrobić? Poczekać aż ostygnie do 46 i jechać w górę od nowa czy potrzymać dłużej w 52-53 na białkowej? Ale wstyd..

Lepiej poczekać aż ostygnie lub jeszcze lepiej dodać zimnej wody. Jeśli przedłużysz przerwę białkową mogą być problemy z pienistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed dosypaniem słodu zapomniałem wyłączyć palnik. Nim skończyłem sypać słód i nim się zorientowałem temperatura skoczyła do 52. Czyli nie miałem przerwy felurikowej.

Nie przejmuj się, przerwa ferulikowa nie ma aż tak dużego znaczenia, nawet nie zauważysz jej braku. Bardziej sie przyłóż do fermentacji - przygotuj zdrowy starter, i trzymaj fermentor poniżej 20*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed dosypaniem słodu zapomniałem wyłączyć palnik. Nim skończyłem sypać słód i nim się zorientowałem temperatura skoczyła do 52. Czyli nie miałem przerwy felurikowej.

Nie przejmuj się' date=' przerwa ferulikowa nie ma aż tak dużego znaczenia, nawet nie zauważysz jej braku. Bardziej sie przyłóż do fermentacji - przygotuj zdrowy starter, i trzymaj fermentor poniżej 20*.[/quote']

No nie wiem. A goździk skąd mu się weźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radziła Dori (dzięki za porady na gg Dori!).

Teraz jestem przy 72 stopniach i czekam na negatywny wynik próby jodowej.

Dzięki za wskazówki. Wracam do warzenia!

Edytowane przez hrapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, przerwa ferulikowa nie ma aż tak dużego znaczenia, nawet nie zauważysz jej braku. Bardziej sie przyłóż do fermentacji - przygotuj zdrowy starter, i trzymaj fermentor poniżej 20*.

Tutaj bym polemizowała - chcąc osiągnąć duże stężenie 4-winylogwajakolu odpowiedzialnego za aromat goździkowy piw pszenicznych trzeba stworzyć odpowiednie warunki działania enzymu esterazy, a ta najlepiej działa w niskich temperaturach (optimum 44C). Co do temperatury fermentacji to również spokojnie można sobie pozwolić na temperaturę 22C. Optimum wydaje mi się 20C. Ja zwykle zwykle fermentuję piwa pszeniczne w temperaturach od 18- 23C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.