Jump to content
Sign in to follow this  
dider

Partial mash początkujący

Recommended Posts

A więc jestem po pierwszym brew kit i przyszedł czas na zmiany chciałbym wdrażać piwowarstwo po woli i zainteresowało mnie warzenie w stylu Partial mash bo na tyle na razie się czuję wiadomo może w nie długiej przyszłości przyjdzie na coś więcej ale w tej chwili nie proszę o sugestie typu zacieraj . I tak po przeczytaniu o tym systemie warzenia mam kilka wątpliwości i pytani .

1.Ile musi trwać fermentacja i czy trzeba później przelać na cichą bo nigdzie nie mogę tego znaleźć.

2.Czy do butelkowania jest już obojętne co się doda cukier,glukoza czy słód

3.W wątku http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=435&p=2 jest kilka receptur i tam jest przeważnie słód karmelowy jasny ( czyli wydaje mi się że jakiś zwykł bo w sklepach zauważyłem słody karmelowe o różnych nazwach ) i czy można np. zmieniać na te inne czy i kombinować czy nie bardzo.

4.Czy jest możliwość zrobienia w ten sposób jakiegoś belga i gdzie mógł bym znaleźć jakieś inne przepisy.

Na razie myślę że to chyba że coś mi jeszcze zaświta to spytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U nas mało popularna technika, informacji musisz szukać na jakiś forach amerykańskich.

 

Fermentacja musi trwać tyle, ile musi. Nie da się w czasie warzenia stwierdzić "to piwo będzie fermentowało 4 dni i basta". Drożdże to żywe stworzenia, czasem mają gorszy dzień i pracują leniwie, czasem aż się palą do roboty - trzeba cierpliwie czekać aż zjedzą co mają zjeść. Cicha zawsze jest zalecana, ale nie obowiązkowa.

 

Co do słodów: karmelowy jasny to uogólnienie, oznacza słody karmelowe o barwie powiedzmy do 200 EBC. Można używać wszystkich słodów jakie masz w sklepach.

 

Co do belgów, to najważniejsze w nich są drożdże - nawet z ekstraktów słodowych bez zaparzania słodów da się skomponować coś a'la belg.

 

Co do butelkowania to tak, można dodać i cukier, i ekstrakt słodowy (nie słód!) i glukozę - trzeba tylko odpowiednio przeliczyć ile czego ma być.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Fermentacja musi trwać do jej zakończenie - czyli gdy nie spada już Blg. (w praktyce zazwyczaj ok. 1 tyg w przypadku piw "górnych"). Mowa o fermentacji burzliwej.

2. Przy butelkowaniu obojętne bo jest niewielka ilość i nie wpłynie to na smak.

3. W sklepach masz podaną barwę (EBC) im niższe tym słód jest jaśniejszy. Możesz dodawać ciemne - po prostu piwo zmieni kolor ewentualnie nieznacznie smak. Baw się i nie bój się eksperymentować - jeśli nie zakazisz piwa to będzie Ci smakować.

4. O ile mi wiadomo podstawą belgów są odpowiednie drożdże, ale poczekaj jeszcze na odpowiedź kogoś bardziej zorientowanego. No i zwróć uwagę, że piwa belgijskie są dość mocne.

 

No i się spóźniłem.

Edited by grzechu_k

Share this post


Link to post
Share on other sites

W starych recepturach (i wielu nowszych) jeżeli jest podawany składnik "karmelowy jasny", dotyczy to słodu karmelowego jasnego ze Strzegomia. Jest to zaszłość z czasów, gdy piwowarzy domowi w Polsce chcąc użyć słodu karmelowego to poza wyjątkami mieli do wyboru jasny, lub ciemny ze Strzegomia, podawanie EBC mijało się z celem. Wiele osób pozostało przy w/w nazywnictwie, tym bardziej, że karmelowy jasny ze Strzegomia mimo upływu czasu jest dalej używany, a jakością przewyższa wiele słodów karmelowych dostępnych w naszych sklepach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze, żeby łatwiej było porównać (tudzież wpisać do programów) że karmelowy jasny ze Strzegomia ma kolor ok 125-150EBC, a karmelowy ciemny ok 680-750EBC. A przynajmniej tyle miały gdy je parę lat temu kupowałem. :D

 

A jeśli chodzi o steeping (czyli parzenie słodów), to ostatnio zrobiłem eksperyment w którym wyraźnie widać, że ta metoda wprowadza nieprzetworzoną skrobię do brzeczki, a w konsekwencji również do piwa! Nie rozumiem więc dlaczego ta metoda jest tak popularna w USA? Ale cóż... :)

Proponuję więc do tego "parzenia" dodać jeszcze trochę (tzn najlepiej tak z połowę) słodu pilzneńskiego i masz pełne zacieranie w woreczku. :)

 

Edit: żeby nie było: sam kiedyś zrobiłem piwo z wykorzystaniem "parzenia słodów" i dało się wypić (i wcale się szybko nie psuło - jak dobrze poszukam to powinienem jeszcze znaleść z butelkę), więc jakby co to daje się...

Edited by Stasiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jeszcze raz co do fermentacji tego jeżeli rozumiem to robi się tak jak puchę czeka się jak spadnie Blg do 1-0 tak i wtedy butelkuję

 

Co do wpisu Staśka czyli jak dam 250g karmel to dodać jeszcze 125g pilzneński a czy zwiększyć wtedy zawartość wody czy niema różnicy.

.

I jeszcze czy jak kupię przykładowo więcej słodu ,chmielu to musi być jakoś szczelnie zapakowane żeby sobie czekało na swoją kolej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

do 0 -1°Blg spada tylko przy puchach wzmacnianych cukrem. Zwykle fermentacja staje na 2 - 3°Blg.

 

Słód trzymaj w szczelnym foliowym worku, najlepiej takim w jakim otrzymasz ze sklepu. Uważaj, żeby nie nawilgł. Chmiel trzymaj w zamrażarce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze odnośnie drożdży na te przykładowo 20l to wrzuca się całą paczkę np.Safale S-04 czy to trzeba podzielić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.