Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś wrzucić swoją rozbudowaną bazę surowców? Bo postanowiłem w końcu uporządkować sobie BrewTargeta i najchętniej bym od kogoś pożyczył plik ;) Głównie zależy mi na chmielach i drożdżach bo w tym mam największe braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć!

BrewTargetowa braci, pomocy potrzebuję :) Przekopałem ten wątek, do źródeł BrewTargeta już się nie dokopałem - choć pewnie tam bym znalazł odpowiedź.

Zrobiłem RISa jako pierwsze piwo z refraktometrem. Fermentowałem dwoma uwodnionymi saszetkami T-58. Zgodnie z obliczeniami z Brewtargeta i z BrewToada (oba są tutaj zgodne) powinien zejść z 25* do 8* (SG do 1.032).

Pobrałem dzisiaj próbkę przefermentowanego piwa. Refaktometr wskazał 15*. Brewtarget i kalkulator z Northern Brewer wskazał mi, że przy takim odczycie i gęstości początkowej 25* idealnie SG na poziomie 1.032, czyli bomba. Wychodzi z tego 8*P, tyle samo wskazuje mi ballingometr - i całe szczęście.

Ale... co w BrewTargecie znaczy w takim razie "prawdziwy ekstrakt (Plato)"?

brewtoad.png

Zanim przeliczyłem z SG, że 1.032 to dokładnie tyle ile potrzebuję, zdążyłem się nie na żarty zestresować, że mi prawie 12 stopni wyszło i niedofermentowany jak diabli jest.

Rozszyfrowaliście może znaczenie tego "prawdziwego" ekstraktu? Co mi umyka?

 

Dziękuję!

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to masz w BT?

 

Zapewne chodzi o to, że alkohol jest lżejszy od wody i przy normalnym odczycie końcowego blg ten alkohol zaburza wynik.

 

Ungh, screenshot się nie wrzucił. Poprawię to za moment - ale tak, masz rację. Dzięki za nakierowanie! Mam dzisiaj jakieś zaćmienie przez to mierzenie RISa. Dotarło do mnie właśnie, że myśląc o odfermentowaniu ballingometrem mierzymy gęstość z uwzględnieniem alkoholu, i to samo wyraża SG - a faktyczny ekstrakt będzie wyższy, i dokładnie to pokazuje Brewtarget.

 

Tu więcej: http://beersmith.com/blog/2010/09/07/apparent-and-real-attenuation-for-beer-brewers-part-1/

 

Już mi się wszystko zgadza. Dzięki i przepraszam za zamieszanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewtarget

a nie BeerSmith? :)

 

Nie, nie, zdecydowanie BrewTarget :) BeerSmith za to ma na swojej stronie dużo fajnej treści i wartościowych materiałów - bo pod kątem dokumentacji to BT królem szos nie jest ;-) Dlatego podlinkowałem kawałek tekstu akurat ze strony BS.

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie, ale policzenie wpływu schematu zacierania na ilość fermentowalnych cukrów jest jeśli nie niemożliwe, to przynajmniej cholernie trudne i zależy to od zbyt wielu czynników :) Nie chcę skłamać, ale zdziwię się, jeśli którykolwiek program sensownie rozlicza zacieranie w kontekście prognozowanego odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ma ktoś może i chciałby się podzielić swoją bazą danych? Najbardziej zależy mi, żeby były wszystkie lub wiekszość słodów z Weyermann'a i ewentualnie chmiel Mosaic. Byłbym ogromnie wdzięczny ;)

 

Słody Wayermanna są już w podstawowej bazie. W dziale download na forum masz dodatkowo słody Strzegomia i Castle Malting. Za kilka dni wrzucę bazę z drożdżami Fermentum Mobile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody Wayermanna są już w podstawowej bazie. W dziale download na forum masz dodatkowo słody Strzegomia i Castle Malting. Za kilka dni wrzucę bazę z drożdżami Fermentum Mobile.

 

Masz rację, są. Szkoda że jest ich tylko 1/3 wszystkich dostepnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na stronę Wayermanna, poszukaj specyfikacji słodów i dodaj brakujące. Efektami możesz się podzielić. Wszyscy tak robimy :)

 

EDIT: Baza drożdży Fermentum Mobile jest już gotowa do pobierania.

Edytowane przez Lary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

mam problem z BT
otóż, ostatnio podczas robienia receptury wyskoczył błąd i jedyna opcja było zamkniecie programu, po czym przy kazdym ponownym uruchomieniu programu problem sie powtarzał, jak chciałem w nim cokolwiek zrobić i program sie zamykał

oczywiście co zrobiłem, to próba reinstalacji programu i tu pojawiły sie schody, bowiem program odinstalowałem, pobrałem nową instalkę, ale BT nie chce się zainstalować do końca, niby brakuje jakichś plików bazy

i moje pytanie co zrobić by instalacja doszła do końca

lub niech mi ktoś podeśle cała bazę programu to sobie wkleje te pliki, załączam zrzut ekranu w pliku z błędem instalacyjnym


z góry dziękuję i pozdrawiam
 

post-11384-0-52326300-1427111766_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - informacja o błędzie pojawiła się po kliknięciu "Finish"? Bo komunikat w oknie mówi byś kliknął "Skip" jeśli nie chcesz podpinać starej bazy... więc podaj ścieżkę do bazy lub kliknij Skip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.