Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

czy mogę prosić o pomoc dla opcji Edytor kroków zacierania.

 

Interesuje mnie np zacieranie dekokcyjne czyli:

 

1.Docelowa temperatura (czyli ile chcę mieć po dodaniu słodów)

2Wielkość infuzji-co mam przez to rozumieć co wpisać

3.Wielkość dekokcji-czyli ile zacieru pobieram z zacieru do wrzenia ?

4.Czas? czy tutaj mam wpisać czas wrzenia

5Temperatura zwłoki?

6.Temperatura końcowa ?

 

 

Z góry dziękuję

 

Piotr

 

1. Nie, to temperatura którą chcesz uzyskać po zawróceniu dekoktu

4. Czas: cały czas trwania kroku, czyli czas pozostawania zacieru nieodebranego do dekokcji (inaczej mówiąc czas od odebrania dekoktu do czasu jego powrotu, w tym podgrzewanie, przetrzymywanie go w 72 °C i gotowanie)

 

Resztę kroków pominąłem, bo program sam policzy jak zrobisz tak (przykładowo oczywiście):

1. Kreator zacierania

a) wprowadź pierwszy krok - Infuzja - "Białkowa" 50°C 20 minut

b) wprowadź drugi krok - Dekokcja - "Dekokt1" 62°C 30 minut

c) wprowadź drugi krok - Dekokcja - "Dekokt2" 72°C 30 minut

d) wprowadź trzeci krok - Programowanie temperaturowe - "Wygrzewanie zacieru" 75,6°C 5 minut

2. Koniec Kreatora

3. Pomocnik zacierania - wprowadź stosunek słodu 4/1 (przy dekokcji to raczej minimum)

4. I już masz wszytko wyliczone

post-905-0-06807100-1327351734_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Name: Carahell (Weyermann)

Type: Grain

Origin: Germany

Supplier: Weyermann

 

Yield: 75,74 %

Potential: 1,035

Color: 25,6 EBC

Max in Batch: 30,0 %

Moisture: 6,70 %

Protein: 0,0 %

Coarse Fine Difference: 1,50 %

Diastatic Power: 0,0 %

 

Notes: Light colored caramel malt. Adds body, color and aroma. Use up to 30% in low alcohol beers

 

Created with BeerSmith 2 - http://www.beersmith.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje pytanko. Dlaczego gdy wprowadzam ręcznie dany typ drożdży do programu i później używam go w recepturze to nie uwzględnia mi odfermentowania?

Zawsze pokazuje je na poziomie 0,6. Później wychodzą chocki klocki z końcową zawartością alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze widzę to zależy wyłącznie od pola Żywotność (Attenuation), więc jeżeli zawsze wprowadzisz taką samą żywotność, to zawsze uzyskasz taki sam wynik (dla zainteresowanych: http://brewtarget.svn.sourceforge.net/viewvc/brewtarget/tags/1.2.4/src/recipe.cpp?revision=622&view=markup od linii 2075 do 2087). Jeżeli nie wprowadzisz, to domyślną wartością jest 75%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... tyle że teraz coś mi nie pasuje. Wpisywałem dane podawane np do wb-06 i żywotność jest 95%. zgodnie z tymi wartościami program podaje że BLG powinno zejść do 0,6 a na 6 warek zrobionych na tych drożdżach nigdy jeszcze nie miałem takiego wyniku. zawsze jest to między 2 a 3 blg końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... tyle że teraz coś mi nie pasuje. Wpisywałem dane podawane np do wb-06 i żywotność jest 95%. zgodnie z tymi wartościami program podaje że BLG powinno zejść do 0,6 a na 6 warek zrobionych na tych drożdżach nigdy jeszcze nie miałem takiego wyniku. zawsze jest to między 2 a 3 blg końcowego.

 

95% to za dużo, ja mam ok. 80% i tyle to mniej więcej jest.

 

Poza tym program raczej nie bierze pod uwagę schematu zacierania. Generalnie ja bym się tym nie przejmował, wyrocznia to to nie jest. O ile tylko trafiasz z OG i objętością, to powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... tyle że teraz coś mi nie pasuje. Wpisywałem dane podawane np do wb-06 i żywotność jest 95%. zgodnie z tymi wartościami program podaje że BLG powinno zejść do 0,6 a na 6 warek zrobionych na tych drożdżach nigdy jeszcze nie miałem takiego wyniku. zawsze jest to między 2 a 3 blg końcowego.

 

Tłumaczenie żywotność nie jest zbyt szczęśliwym tłumaczeniem angielskiego "Attenuation", chyba muszę to zmienić.

Chodzi procentową zdolność drożdży do odfermentowania początkowej gęstości brzeczki.

 

Tu przykład: http://www.wyeastlab...tail.cfm?ID=135

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

właśnie zaczołem się bawić tym programem i generalnie bardzo mi odpowiada. Mam pytanie dotyczące stanu surowców a nigdzie tego nie znalazłem. Mianowicie czy jak wpisuje ilość (np. słód wiedeński 5 kg) i korzystam z receptury gdzie idzie 2 kg, to czy jest możliwe aby program sam to zróżnicował. Jeśli tak to co należy zrobić?

Pozdrawiam wszystkich "warzycieli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest skalowanie receptury. Najpierw trzeba wpisać recepturę oryginalną i określić na jaką ilość piwa jest, a później wybrać opcje Skaluj Recepturę i tam trzeba podać na jaką ilość piwa chcesz to przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi właśnie o aktualny stan moich surowców po warzeniu. Dzięki admiro. Skalowanie receptury opanowałem. Jakbyście mieli jakieś pyszne recepturki chętnie zaimportuje:)

Pozdrawiam "warzycieli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skopiować recepturę by móc wstawić np: w zapiskach piwowarów? Jak kopiuję wersję do wydruku to później wychodzą mi jakieś bochomazy które trudno odczytać.

 

Za jednym klikiem się nie da, ale blisko sukcesu będziesz wybierając Narzędzie > Skopiuj recepturę do schowka jako tekst, potem wkleić na forum - potem tylko obrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja mam takie jedno małe pytanie.

Wszystko praktycznie już rozpracowałem, ale nurtuje mnie jedna rzecz: gdzie się ustawia czas gotowania? Czy tylko w "Sprzęt"? Ale jaki to ma sens, jeżeli każda receptura może wymagać innego czasu gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy w tym programie długość przerw i temperatury zacierania wpływają na cokolwiek, na gęstość końcową, poziom alkoholu czy coś innego?

Nie zauważyłem niczego takiego, a wydawałoby się to logiczne

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.