Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Liczby mam nieco inne bo pewnie sprzęt inny.

U mnie:

Pojemność przed gotowaniem: 24.242 L (to się automatycznie zmieniło po podaniu czasu gotowania)

Wielkość warki: 20.500 L (tyle chciałbym osiągnąć na koniec warzenia)

Czas gotowania: 1.167 hr

Szybkość parowania: 2.35 L

Pocz. ilość wody w kotle: 0.0

Pocz. ilość wody w fermentorze: 0.0

Utylizacja chmielu: 0.0

Absorbcja wodna słodu: 1.085

Pojemność kadzi zaciernej: 35 L

Masa: 4.050 kg

Ciepło właściwe: 0.120

Straty kocioł: 1.0 L

Martwa strefa filtratora: 200 ml

 

Problem w tym że takie dane sobie wpisałem i ustaliłem pierwszą recepturę. I było OK, bo kilka razy wchodziłem i wychodziłem z programu. Potem ustaliłem drugą recepturę (nic nie zmieniając w sprzęcie) i jak chciałem porównać wyniki z pierwszą to się okazało że w tej pierwszej wyniki są jakieś dziwaczne.

 

No nic - wykasuję tą recepturę, wprowadzę ją od nowa i zobaczymy co będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utylizacja chmielu: 0.0

Może o to chodzi ? Admiro ma wpisane 100

Poprawię na 100 i zobaczymy czy coś się zmieni.

Ale dymek mówi (i w pomocy też chyba coś o tym jest) żeby nie używać tego pola bo ono jest ignorowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem swoją recepturę Dubbel1 i wpisałem ją od nowa. Teraz jest OK.

Za to kompletnie zwaliła się receptura Dubbel2, choć nic w niej nie zmieniałem.:lol:

Może nazwy muszą się bardziej różnić? To jedyne co mi przychodzi do głowy, choć nie bardzo wierzę że to pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa nie ma nic do rzeczy. Wejdź do receptury, zmień sprzet na ten twój, i w zakładce Zacieranie naciśnij Przewodnik (stosunek woda/słód wpisz około 3,5). Program przeliczy ilości wody i będzie ok.

Druga metoda ro wykasowanie calego zacierania w recepturze i zrobienie Kreatorem od nowa.

 

Nigdy nie musiałem kasować receptury czy wychodzić z programu po żadnych operacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa nie ma nic do rzeczy. Wejdź do receptury, zmień sprzet na ten twój, i w zakładce Zacieranie naciśnij Przewodnik (stosunek woda/słód wpisz około 3,5). Program przeliczy ilości wody i będzie ok.

Druga metoda ro wykasowanie calego zacierania w recepturze i zrobienie Kreatorem od nowa.

Ha! I tu chyba faktycznie był pies pogrzebany!:lol:

Na razie nie łapię do końca jak w tym zacieraniu wpisywać dane ale posiłkując się helpem, spróbuję to opanować.

 

Dzięki.:P

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dobrze posługuję się / ustawiam parametry zacierania i wysładzania, więc kolejne pytania...

 

Metodą prób i błędów (help mi tu niewiele pomógł) doszedłem w końcu do etapu kiedy po użyciu przycisku "pomocnik zacierania" nie wyskakują żadne komunikaty z błędami. :P

 

Mam ustawiony swój sprzęt i ułożoną jakąś recepturę (wszystkie składniki: słodów łącznie 5.115 kg, a na ostatnie 10 minut warzenia 550g cukru brązowego, do tego chmiele i drożdże).

Wchodzę do zakładki "zacieranie" i plusikiem dodaję trzy przerwy, przykładowo:

- białkowa, docelowa temp. 52°C, 10min

- maltozowa, docelowa temp. 62°C, 50min

- dekstrynująca, docelowa temp. 72°C, 10min

 

W przypadku przerwy białkowej mam ustawiony typ jako "infuzja", a w pozostałych dwóch przypadkach "programowanie temperaturowe". Tak ma być?

We właściwościach tych przerw nic nie ustawiałem poza docelową temp. i czasem przerwy. Wielkość infuzji, temp. infuzji, wielkość dekokcji, temp. czasu zwłoki - nic tu nie wpisywałem czyli pozostało domyślnie "0". Tak ma być, czy coś tu jednak trzeba dopisać?

Teraz użyłem przycisku "pomocnik zacierania", wpisałem 3,5L/kg i w tabeli pojawiło się przy przerwie białkowej 17,9L (czyli w takiej ilości wody trzeba zacząć zacieranie) oraz temperatura infuzji 55,4°C (rozumiem że do takiej temp. powienienem nagrzać wodę, do niej wsypywać słody i teoretycznie po ich wsypaniu temp. zacieru wyniesie 52°C?)

Na dole pojawiła się pozycja "Final Batch Sparge" gdzie ilość wody to 12,09L (tyle wody do wysładzania potrzeba?) o temp. infuzji 83,7°C a docelowej temp. 75°C (te 83,7°C to nie jest za wysoka temperatura do wysładzania?).

 

Proszę o informację czy dobrze to sobie zrobiłem czy coś powienienem poprawić.

 

Przy okazji - co to znaczy "sparge"? Żaden mój słownik, łącznie z Oxford Advanced Learners Dictionary nie zna takiego słowa...:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba już z grubsza opanowałem BrewTarget. Dzięki za wszelką pomoc. :) :)

 

Ale pojawiło się jeszcze jedno pytanie: jak BrewTarget program liczy wydajność? Albo inaczej: jaką wydajność należy wpisać żeby dobrze liczył gęstość początkową brzeczki?

 

Ostatnia moja warka to Koelsch. Po zakończeniu warzenia obliczyłem wg wzorów wydajność: wyszło 63.4. W rzeczywistości gęstość początkowa brzeczki wyniosła 12,8°Blg.

 

Teraz, już po warzeniu, do programu wpisałem dokładną procedurę warzenia, słody, chmiele, zacieranie. Po podaniu wydajności takiej jaka mi wyszła ze wzorów, program wyliczył że gęstość początkowa wyniesie 10,2°Blg. Żeby osiągnąć w programie gęstość która mi faktycznie wyszła (nie zmieniając składników) muszę ustawić wydajność na 80%.

 

Czytałem tu na forum że BrewTarget chyba liczy wydajność po naszemu a nie po amerykańsku, ale w moim przypadku chyba tak nie jest. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tu na forum że BrewTarget chyba liczy wydajność po naszemu a nie po amerykańsku, ale w moim przypadku chyba tak nie jest. :rolleyes:

Oczywiście, że liczy w/g ekstraktywności słodu.

Wpisz 77%, uwarz kilka warek i skoryguj wskaźnik do swoich wyników (a nie jest to proste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo za 2 godziny kolejna warka...

 

W programie BrewTarget wpisując składniki zacierania podajemy ich barwę w SRM. Więc zakładam że powyżej, tam gdzie mamy widełki określające czy nasza receptura mieści się w stylu też wyniki są w SRM.

 

Jeśli tak jest to BrewTarget podaje barwę Koelscha w zakresie 7.9-9.8, natomiast BJCP2008 podaje w zakresie 3.5-5.0.

Kto tu kłamie? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo za 2 godziny kolejna warka...

 

W programie BrewTarget wpisując składniki zacierania podajemy ich barwę w SRM. Więc zakładam że powyżej, tam gdzie mamy widełki określające czy nasza receptura mieści się w stylu też wyniki są w SRM.

 

Jeśli tak jest to BrewTarget podaje barwę Koelscha w zakresie 7.9-9.8, natomiast BJCP2008 podaje w zakresie 3.5-5.0.

Kto tu kłamie? :(

Nikt, sam zapomniałeś, że ustawiłeś formułę barwy na EBC i tak jest pokazywana w oknie głównym ( i tylko w tym miejscu programista na razie przewidział przeliczanie w.g formuł, mam nadzieję, że zrobi to też w wydrukach, parametrów słodów itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo za 2 godziny kolejna warka...

 

W programie BrewTarget wpisując składniki zacierania podajemy ich barwę w SRM. Więc zakładam że powyżej' date=' tam gdzie mamy widełki określające czy nasza receptura mieści się w stylu też wyniki są w SRM.

 

Jeśli tak jest to BrewTarget podaje barwę Koelscha w zakresie 7.9-9.8, natomiast BJCP2008 podaje w zakresie 3.5-5.0.

Kto tu kłamie? :(

Nikt, sam zapomniałeś, że ustawiłeś formułę barwy na EBC i tak jest pokazywana w oknie głównym

Faktycznie. Mea culpa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pytanko. Jak w ubuntu 10.04 zaktualizować program do wersji 1.2.4 ? Program po odpaleniu pyta po czy aktualizować do 1.2.4 po potwierdzeniu nic się nie dzieje, a na stronie jest

Upgrade From 1.2.3

Upon first starting, it will tell you that there may be new ingredients/recipes and would you like to add them. Say yes.

W repozytoriach jest dostępna tylko wersja1.2.3-1. POMOCY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz paczkę z programem z repozytorium to autoaktualizacja w programie Ci nie zadziała. Masz dwie możliwości:

1. ściągasz ze strony programu wersję instalacyjną i instalujesz gdzieś w swoim katalogu domowym, wtedy autoaktualizacje będą działać poprawnie;

2. instalujesz paczkę z Debiana (w zależności od tego czy masz system 32 czy 64 bitowy http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/main/b/brewtarget/brewtarget_1.2.4-1_i386.deb albo http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/main/b/brewtarget/brewtarget_1.2.4-1_amd64.deb), przy czym nie gwarantuję, że to zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz ich "kujnąć" , a nawet kopnąć w kaczy uśmiech :smilies: to będę bardzo wdzięczny. Mój angielski ich weiss nicht ;) . Mam nadzieję że w aktualizacji będzie możliwość wpisywania w bazie słodów ECB, a nie SRM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można bezpośrednio ściągnąć pliki do wersji 2.4 na wszystkie systemy:

 

http://sourceforge.net/projects/brewtarget/files/brewtarget/1.2/1.2.4/

 

Czekam na oficjalnego changelog'a żeby opisać nową wersję na forum, ja instalowałem każdy build po kolei więc już do końca nie pamiętam :smilies:

 

Na pewno wzięto pod uwagę nasze uwagi, m.in.: jednostki miar są już domyślnie logiczne (kg dla słodów, g dla chmieli itd), wszędzie pokazują się wybrane jednostki koloru (u nas EBC).

 

Oprócz tego:

- nowy wygląd programu

- receptura jest teraz bazą na podstawie której dokonujemy warzenia (Uwarz to piwo!) i wpisujemy faktycznie zmierzone wartości

- kalkulator kalorii

- wygodne eksporty i importy receptur i sprzętu

- operacje na bazie danych, m.in. wybranie miejsca zapisu - ja ustawiłem sobie bazę na dropboxie i mam do niej dostęp z każdego komputera.

 

Ja najbardziej teraz czekam na obsługę magazynu składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy działa w ogóle ten konwerter jednostek?, chciałem przeliczyć barwę z SRM na ECB i nie przelicza :smilies:.

Działa w jakimś zakresie, kg na lb przelicza, ale co jeszcze to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.