Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

grzechu_k i zgoda - zgłoszę

 

Jak ktoś operuje angielskim proszę zgłaszać propozycje zmian bezpośrednio na stronie (jako Feature Requests):

http://sourceforge.net/tracker/?atid=1126493&group_id=249733&func=browse

 

Błędy tutaj (jak ten z Maca):

http://sourceforge.net/tracker/?atid=1126483&group_id=249733&func=browse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku program jest zrobiony w oparciu o bibliotekę GUI Qt i na Mac OS X giną napisy i obrazki na przyciskach, różne rzeczy robi się na ślepo (ale to w końcu nie wina programu).

Mam parę programów opartych o Qt i działają dobrze, więc się da.

Jeśli nie wina programu, to programisty :P

 

A co do brewtarget, to u mnie w ogóle nie startuje: brak QtSvg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze + za tłumaczenie i pomoc w poruszaniu się po programie :P

Program moim zdaniem bardzo fajny, ćwiczę go już dzięki Andrzejowi kilka tygodni. Podoba mi się przede wszystkim jego dostępność i to że projekt się rozwija.

 

Co do szczegółów - jak wszystkiego trzeba się i obsługi brewtarget'a nauczyć bo może nie zawsze jest intuicyjna. Jeśli doszła by funkcja "magazynu" to jak dla mnie był by super.

 

Zauważyłem jeszcze taki problem: modyfikowanie treści poszczególnych kroków podczas generowania instrukcji nie zostaje zapisane (zapamiętane) i wystarczy przejść na moment do kolejnego kroku a wpisana modyfikacja znika bez śladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po krótkim testowaniu wnioski:

Wydajność Nie da się wpisać na stałe w ustawieniach.

SRM Jak już wspominano barwę słodu trzeba wpisywać w srm, a nie ecb, choć program w końcowym efekcie przelicza prawidłowo i podaje wynik w ECB.

"Brzeczka przednia" Chyba w tym punkcie są spore pomyłki, lub ja się mylę. Idąc za Wiki

Wodny roztwór substancji, które przeszły z ziarna do roztworu podczas zacierania. Brzeczkę przednią uzyskuje się w wyniku filtracji zacieru (przed wysładzaniem)

Sformułowania "Docelowa ilość brzeczki przedniej" i "Wyliczona ilość brzeczki przedniej" powinny być zastąpione przez "Ilość brzeczki przed gotowaniem" i "Obliczona ilość brzeczki przed gotowaniem"

+ dla admiro, którego wcześniej śmiałem nie dać :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tym programie liczona jest wydajność? Chyba "po naszemu", bo konfrontując wyniki z ProMasha (wydajność ustawiona na 80%) takie same parametry uzyskuję w BT ustawiając wydajność na 57%...

 

No i co to jest "obliczona wielkość warki"? Wpisuję, że chcę mieć warkę docelowo 7 litrów, brzeczki przedniej 8 litrów, a ten dziwny parametr oblicza mi się na 4,5 litra...

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bt.jpg

 

"obliczona wielkość warki" - co to?

 

Teraz jak trochę pogrzebałem, to widzę, że spory wpływ na wydajność ma to co wybierzemy w polu "sprzęt".

Dobrze kombinuję, że opcja "5 gal bath" oznacza po prostu spory garnek bez żadnych dodatkowych sprzętów - czyli tak jak my to po naszej stronie oceanu robimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"obliczona wielkość warki" - co to?

 

Teraz jak trochę pogrzebałem, to widzę, że spory wpływ na wydajność ma to co wybierzemy w polu "sprzęt".

Dobrze kombinuję, że opcja "5 gal bath" oznacza po prostu spory garnek bez żadnych dodatkowych sprzętów - czyli tak jak my to po naszej stronie oceanu robimy?

Acha, ustaw schemat zacierania ręcznie, lub Kreatorem a następnie skorzystaj z Przewodnika zacierania aby dobrać stosunek woda/słód - wszystko samo się wyliczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja coś robię źle czy ten program.

 

Na górze wybieram plusik czyli dodawanie nowej receptury.

Wpisuję nazwę Hefeweizen1.

W tym momencie na liście receptur pojawia się moja nazwa, ale jednocześnie jak zajrzałem na tej liście do Bavarian Hefeweizen to domyślne wartości pojawiły się jakieś z kosmosu, np. gęstość początkowa 73.4, alkohol 36.9, itd.

 

Wszystkie inne receptury z listy rozwijanej na górze mają nadal wartości poprawne. Z wyjątkiem weizena.

 

To tylko u mnie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś by mógłby wytłumaczyć rodzaje sprzętu w programie. Właśnie ten Ideal czy inne. To tylko kwestia pojemności czy inna?

Stwórz swój w/g pojemności kadzi zaciernej i warzelnej lub dostosuj istniejące (np. Ideal).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt: wybierz Ideal. Do swojej receptury stwórz najpierw swój sprzęt, program przeliczy.

Konfiguruję swój sprzęt i mam kilka wątpliwości (zajrzałem nawet do pomocy ale nadal nie wszytko jest dla mnie jasne):

1) Pojemność przed gotowaniem - chodzi o ilość brzeczki po filtracji i wysładzaniu?

2) Wielkość warki - chodzi o to ile chciałbym uzyskać na koniec warzenia? To co pójdzie do fermentora?

3) Szybkość parowania - zakładam że to co podpowiada pomoc (3 litry na godzinę) jest zgodne z rzeczywistością...

4) Początkowa ilość wody w kotle - o co chodzi?

5) Początkowa ilość wody w fermentorze - o co chodzi?

6) Pojemność kadzi zaciernej - jeśli mam gar 35L to mam tyle wpisać, czy wpisać np. 30L bo tyle realnie i wygodnie da się w nim uwarzyć? A może wpisywać tylko ilość wody jakiej używam do zacierania?

7) Masa - dymek podpowiada że to masa kotła zaciernego. Tylko dlaczego w mg?:D

8) W pozycjach Straty ile wpisać? Po 0,5 litra? Tak średnio statystycznie...

 

Wychodzi na to że chyba wszystkie pola są dla mnie niejasne...:tort::tort:

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie:

Na dole jedna z zakładek to "Dodatki". Nie bardzo wiem jak to działa, bo co bym tam nie wpisał to nic się na górze nie zmienia. Np. jeśli chcę dodać pod koniec gotowania cukier to gęstość brzeczki powinna wzrosnąć, a tu nic się nie dzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguruję swój sprzęt i mam kilka wątpliwości (zajrzałem nawet do pomocy ale nadal nie wszytko jest dla mnie jasne):

1) Pojemność przed gotowaniem - chodzi o ilość brzeczki po filtracji i wysładzaniu?

2) Wielkość warki - chodzi o to ile chciałbym uzyskać na koniec warzenia? To co pójdzie do fermentora?

3) Szybkość parowania - zakładam że to co podpowiada pomoc (3 litry na godzinę) jest zgodne z rzeczywistością...

4) Początkowa ilość wody w kotle - o co chodzi?

5) Początkowa ilość wody w fermentorze - o co chodzi?

6) Pojemność kadzi zaciernej - jeśli mam gar 35L to mam tyle wpisać, czy wpisać np. 30L bo tyle realnie i wygodnie da się w nim uwarzyć? A może wpisywać tylko ilość wody jakiej używam do zacierania?

7) Masa - dymek podpowiada że to masa kotła zaciernego. Tylko dlaczego w mg?;)

8) W pozycjach Straty ile wpisać? Po 0,5 litra? Tak średnio statystycznie...

 

Wychodzi na to że chyba wszystkie pola są dla mnie niejasne...:(:P

1) tak

2) tak

3) nie, wpisz swoją wartość z praktyki, mniej więcej 10% pojemności przed gotowaniem

4) jeżeli masz jakąs ilość wody w kadzi warzelnej przed filtracją (z przyczyn technologicznych) to ją to wpisz, raczej zero

5) to samo

6) całkowita pojemność kadzi, program wylicza czy zmieści się zacier

7) dopisz "L" na końcu i masz litry, dotyczy to wszystkich pól w programie z jednostkami

8) straty (masz opisane w dymku...) to ilość osadów itd ORAZ zmniejszenie objętości brzeczki przez schłodzenie z 100 do powiedzmy 20 stopni, samo zmniejszenie przy chłodzeniu to 4% ilości brzeczki po gotowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie:

Na dole jedna z zakładek to "Dodatki". Nie bardzo wiem jak to działa, bo co bym tam nie wpisał to nic się na górze nie zmienia. Np. jeśli chcę dodać pod koniec gotowania cukier to gęstość brzeczki powinna wzrosnąć, a tu nic się nie dzieje...

Cukier dodajesz w Składnikach fermentacji a nie Dodatkach. Dodatki do dodatki :P np. skórka pomarańczowa, mech irlandzki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi w postach powyżej. :P

 

 

I jeszcze jedno pytanie:

Na dole jedna z zakładek to "Dodatki". Nie bardzo wiem jak to działa' date=' bo co bym tam nie wpisał to nic się na górze nie zmienia. Np. jeśli chcę dodać pod koniec gotowania cukier to gęstość brzeczki powinna wzrosnąć, a tu nic się nie dzieje...[/quote']

Cukier dodajesz w Składnikach fermentacji a nie Dodatkach. Dodatki do dodatki ;) np. skórka pomarańczowa, mech irlandzki itp.

Faktycznie. Jakoś wyszedłem z założenia że skoro cukier dodaję 10 minut przed końcem warzenia to raczej jest jako dodatek a nie składnik fermentacji (tam tylko to co zacieramy). :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie chyba przerasta ten program... :P

 

Wpisałem dane swojego sprzętu, strat itd. Zapamiętałem.

 

Ponownie otworzyłem program i zrobiłem sobie recepturę na Dubbla zaznaczając swój sprzęt. Nazwałem ją Dubbel1. Zapamiętałem.

Znowu otworzyłem program i stworzyłem drugą recepturę na Dubbla. Nazwałem ją Dubbel2.

 

W tym momencie zajrzałem do pierwszej mojej receptury a tam jakieś wartości są z kosmosu. Blg na poziomie 480, goryczka na poziomie -837474738.98 i cała reszta danych też kompletnie od czapy. Pomimo że cały czas mam zaznaczony mój sprzęt, a ilość składników się nie zmieniła.

 

Powoli zaczynam się łamać czy nie wydać tych 20$ na Beersmitha... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.