Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... ja z tym problemu nie miałem. Jak wyzerował, to zmieniałem ponownie kolor w surowcu i było OK.

 

ale problem w tym, ze po wprowadzeniu jakiejkolwiek wartości nadal jest wartość 0, nic sie nie zmienia czyto bedzie wpisane 200 czy 1000 czy 2000 to i tak EBC podaje jako 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak na bardzo szybko: dodaję pierwszą przerwę i oznaczam jako "infusion", kolejne jako "temperature" (razem z mash out). Potem "pomocnik zacierania" i np. 3,5L/kg. BT dobierze Ci ilość wody do zacierania i do wysładzania (oraz temperaturę wody).

A robię tak, bo ktoś chyba w tym wątku tak to opisał i zalecał i jak na razie mi się sprawdza :)

 

Mógłby ktoś wrzucić screena przykładowego schematu zacierania w BT? Nie umiem tego rozgryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czemu wielkość warki ustawiłeś na 23l? A poza tym jak ja coś podobnego sobie ustawiam, to i tak nie mogę tego zapisać...

Warki mam ustawione na 23 litry bo chce robić tylko na jeden fermentor i uznałem że to optymalne wykorzystanie fermentora w moim przypadku.

 

Co do ustawień sprzętu to zważ gar i wpisz, oczywiście pojemność max też,  wpisz przewodnictwo cieplne w zależności od typu garnka program podpowiada co wpisać jak przytrzymasz myszką nad polem wartości.  Wpisz straty jakie przewidujesz. Ja wpisałem 3.2 litra w chłodzeniu i chmielinach ponieważ po ochłodzeniu piwa ze 100 do 20 stopni tracisz około 4% a oprócz tego dużo chmieli używam i syfu na dole jest potem sporo. W filtracji mam ustawione 0.5 litra bo kranik z samego dna nie zbiera.  

 

Wpisz wielkość warki jaką chcesz uzyskać na koniec po chłodzeniu i przelaniu do fermentora zaznacz żeby wyliczył objętość przed gotowaniem i on to zrobi za ciebie. 

Szybkość parowania na godzinę i absorbcje wodną słodu znalazłem oczywiście w necie. 

 

Jak zrobisz pierwszą warkę to skorygujesz sobie straty w chłodzeniu i chmielinach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !  Panowie     chcę     zainstalować      program   brewtarget     program   się   instaluje     a    no   końcu   wyskakuje   mi    takie    coś !!!

could not find an existing database   i niestety nie moge tego zainstalować , jak ktoś wie o co chodzi to bardzo proszę o pomoc .

Pozdrawiam siwy

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy moje pytanie się nie powtórzy, bo wątek czytałem jakiś czas temu już i mogłem przeoczyć. 

zastanawiam się dlaczego sposób zacierania w programie nie wpływa na końcową wartość blg, a wpływają tylko drożdże na podstawie, jak mniemam, tylko stopnia flokulacji. 

Robię coś źle, czy tak po prostu jest ? zacieram raczej na słodko i wyniki nigdy nawet się nie zbliżają do podanych. 

 

I tak z poza programu - da się wyczuć jak duży wpływ może mieć sposób zacierania, czy to znak zapytania postawiony drożdżom? 

Nie wiem czy dobrze się określiłem - chodzi o to, jaka może być różnica przy jakiś neutralnych drożdżach w końcowym blg, w zestawieniu słodkie - wytrawne. 1blg? 2blg? 5blg? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Program patrzy tylko na parametry drożdży. Na podany ekstrakt końcowy nie ma sensu patrzeć.

 

Ad 2. http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , zainstalowałem brewtarget , od czego powinienem zacząć w tym programie tak krok po kroku , czy jest jakaś instrukcja po polsku do tego programu ? bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Proponuję przeczytać dokładnie ten wątek od początku. Ja chyba innej instrukcji nie miałem, a gdzieś w tym wątku jest dokładnie opisane jak rozpisać zacieranie (bo to chyba na początku jest najmniej intuicyjne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam tak , co mam ustawić w tym programie żeby mi wyliczył podstawowe dane , mam kocioł zacierno-warzelny pojemność 100l chcę uwarzyć 80 litrów pilsa 11 blg  , interesuje mnie ilość wody do zacierania , ilość słodu w kg ,ilość wody do wysładzania takie najprostsze rzeczy , wiem że wydaje się to śmieszne ale tego nie potrafię zrobić .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam tak , co mam ustawić w tym programie żeby mi wyliczył podstawowe dane , mam kocioł zacierno-warzelny pojemność 100l chcę uwarzyć 80 litrów pilsa 11 blg  , interesuje mnie ilość wody do zacierania , ilość słodu w kg ,ilość wody do wysładzania takie najprostsze rzeczy , wiem że wydaje się to śmieszne ale tego nie potrafię zrobić .

Pozdrawiam

 

Nie wiem czy BT potrafi to zrobić w tę stronę. Wydaje mi się, że nie.

 

Ja robię po kolei tak:

  1. tworzę nową recepturę :)
  2. wybieram styl i sprzęt (dodaj swój sprzęt - parametry do sprzętu powinieneś wpisać z doświadczenia, a jeśli masz za mało jeszcze danych swoich to poszukaj na forum - jakieś "uśrednione" ilości strat i odparowania znajdziesz),
  3. wprowadzam swoją wydajność (na podstawie doświadczenia - u mnie to przedział 85-92),
  4. wprowadzam składniki zacierania (jeśli brakuje Ci jakichś słodów, to możesz albo sam je dodać, albo poszukać w tym wątku wcześniej - sporo baz się tu pojawiło do zaimportowania) - nie mam teraz programu przed sobą, ale wydaje mi się, że to w BT jest przetłumaczone jako "składniki fermentacji". Tu sam musisz wprowadzić ilość poszczególnych słodów,
  5. wprowadzam chmiele i dodatki,
  6. wprowadzam drożdże,
  7. wprowadzam schemat zacierania:
    1. wprowadzam pierwszą przerwę - ustawiam na "Infusion". Ustawiam czas i temperaturę,
    2. wprowadzam kolejne przerwy i tam ustawiam "Temperature". Ustawiam czas i temperaturę,
    3. na końcu wprowadzam 78°C na mash-out,
    4. po prawej są dwa przyciski "kreator" i chyba "pomocnik zacierania". Któryś z nich pyta o gęstość zacieru - wpisujesz tak jak stosujesz (np. 3 - 3.5 L/kg - czyli ile chcesz wody na kg słodu podczas zacierania),
    5. po tym dostaję obliczoną wodę do zacierania i do wysładzania oraz temperaturę początkową wody, do której mam wrzucić słód żeby być jak najbliższej pierwszej ustawionej przeze mnie temperatury,
  8. Dalej eksperymentuję ze składnikami zacierania, chmielem i wydajnością, żeby dostosować Plato, ibu i kolor piwa. Z tego co pamiętam schemat zacierania nie wpływa zupełnie na odfermentowanie (tylko drożdże), więc tu nie ma po co kombinować.
  9. Jak już wszystko mam ładnie ustawione, z menu kontekstowego na recepturze wybieram "Uwarz" i pojawia mi się nowa zakładka z datą, w której mogę robić notatki dla tej konkretnej warki i wprowadzać parametry na poszczególnych etapach (1. mam dokumentację, 2. BT wylicza mi wydajność i alko dla tej konkretnej warki).
  10. Po kolejnych warkach zmieniam sobie wydajność tak, żeby dostosować recepturę do Plato, które mi wyszło - w ten sposób będę wiedział jaką wydajność wprowadzić w kolejnych recepturach - najlepiej jest uśrednić poprzednie wyniki.

 

U mnie po kilku warkach i ustaleniu przedziału wydajności, wyniki są bardzo zbliżone do receptury (choć zwykle i tak dostaję trochę wyższe Plato niż założone :))

Największy problem mam z dobrą konfiguracją sprzętu i strat na poszczególnych etapach (bo np. straty po gotowaniu IMHO dużo zależą od ilości chmielu i rodzaju - chyba, że ktoś spędzi trochę czasu na odzyskiwaniu brzeczki z chmielin. Mi się nie chce ;))

 

 

Jeśli komuś innemu niż siwy99 będzie się chciało przeczytać powyższe i będzie miał jakieś uwagi, to chętnie je przyjmę i zweryfikuję/uzupełnię swoją wiedzę na temat BT :)

Edytowane przez mgrabow1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Można zgłaszać jeszcze propozycje poprawek do programu? Przydałby się "magazyn surowców" z opcją wpisania własnych ilości i by program miał opcję po utworzonej recepturze i uwarzonej warce (nie tylko po otworzonej recepturze bo to może nie równać się wykorzystaniu surowców) przeliczyć wykorzystane surowce i odjąć je z magazynu wyliczając stany aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem od kiedy jest wersja 2.3, może to już powszechnie wiadomo, ale ja dziś odkryłem, że jest edycja kopiowania receptury do BBCode a tym samym łatwo można wstawiać na forum. Wreszcie, koniec z przepisywaniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.