Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Ściągnąłem to ustrojstwo i czuję się zagubiony.

 

EDIT:

coś tam sobie rozkminiam, ale ciekawi mnie jak dodaje się chmiele na zimno? Tam są wartości w minutach do końca gotowania, a co jak chcę dodać na zimno, na cichą? :)

Edytowane przez Ernest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam ponownie

czy ktoś mógłby się podzielić swoją bazą chmieli?
standardowo baza BT nie posiada wszystkich polskich chmieli i rzecz jasna nowych odmian amerykańskich

z góry bardzo dziękuję za udostepnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas używałem kalkulatorów z Brewer's Friend (np. http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/),chcę się jednak przerzucić na BrewTarget żeby mieć możliwość zapisywania receptur. Mam jednak problem z obliczaniem IBU - BrewTarget daje znacznie niższe wyniki niż Brewer's Friend.

Np. dla mojego IPA:
20g Admiral 14.3%AA 60'; 15g EKG 6.4%AA 5'; 15g Fuggle 4.9%AA 5'; OG 15Blg (1.061), warka 11.5L, objętość startowa gotowania 14L, Brewer's Friend podaje ok. 70IBU, podczas gdy BrewTarget ok. 59IBU. Oba kalkulatory twierdzą że korzystają z wzoru Tinsetha.

Naklepałem sobie szybko programik w celu weryfikacji:
 

public double Calculate(HopAddition addition, double gravity, double volume) {
    double gravityFactor = 1.65 * Math.Pow(0.000125, (gravity - 1));
    double timeFactor = (1 - Math.Exp(-0.04 * addition.Time)) / 4.15;
    double hopFactor = ((addition.Hop.Alpha / 100) * (addition.Amount / Constants.OZ2G) * 7490) / (volume / Constants.GALLONS2LITERS);
    double utilizationBonusBgc = addition.Hop.IsPellet ? 1.1 : 1;
    return gravityFactor * timeFactor * hopFactor * utilizationBonusBgc;
}

Programik daje wyniki zgodne z Brewer's Friend do drugiego miejsca po przecinku (sprawdzałem dla róznych przykładowych piw).
Co może być tego przyczyną? Czy BrewTargewt używa innych współczynników przy liczeniu IBU?

 

EDIT, aha, w BrewTarget mam ustawiony Hop Utilization  na 100 w moim profilu sprzętowym, wersja 2.1.0

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś może używał w swoich recepturach w brewtarget candi syrup? Nie za bardzo wiem jak to dodać i czy wpływ na barwę jest taki sam jak przy użyciu słodu o takim samym kolorze. No i nie wiem też o ile to podbija ekstrakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obczaj te kalkulatory:

http://www.brewersfriend.com/allgrain-ogfg/

http://www.brewersfriend.com/srm-calculator/

 

Możesz sie nimi pobawić i wywnioskować wpływ syropu na kolor i blg.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie w którym pliku przechowywane jest archiwum receptur.

 

Dzisiaj odpaliłem Brew Target i zniknęło mi absolutnie wszystko, tak jakby świeżo zainstalowany BT. Wcięło mi bazę słodów, drożdży, receptur (ponad 30), ustawienia sprzętu, no wszystko. 

Jakieś rady gdzie tego szukać? Trochę kiepsko byłoby to wszystko stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżka dostępu:

 

C:/ program files (x86) / BrewTarget / Data / default_db.sqlite 

 

Jeśli w tym pliku ich nie ma to możesz ich już nie odzyskać. Ja robię sobie co jakiś czas backup na dysku gmaila.

 

 Spróbuj jeszcze w menu Plik/ Baza danych kliknąć przywróć z kopi zapasowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżka dostępu:

 

C:/ program files (x86) / BrewTarget / Data / default_db.sqlite 

 

Jeśli w tym pliku ich nie ma to możesz ich już nie odzyskać. Ja robię sobie co jakiś czas backup na dysku gmaila.

 

 Spróbuj jeszcze w menu Plik/ Baza danych kliknąć przywróć z kopi zapasowej. 

 

Dzięki za pomoc :) To znalazłem sam, myślałem, że może profilowe się gdzie indziej tworzą :( Opcję Kopii zapasowej zauważyłem wczoraj po crashu :(

 

Przywracanie z kopii zapasowej niestety jest z pliku, a takowej nie zrobiłem. No trudno, dobrze, że są zapiski na forum chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Próbowałem wprowadzić ręcznie dane odnośnie ekstraktów niechmielonych WES ale coś  mi nie wychodzi.

Nie wiem co wprowadzić w rubryce ekstraktywność (100%)? oraz w rubryce EBC jak wpisze tak jak podaje producent to po przeskoczeniu na inną rubrykę automatycznie zwiększa x2. A w wypadku ekstraktu barwiącego ciemnego nie da się w ogóle wprowadzić EBC (9000) bo kasuje od razu na 0.  czy ma ktoś jakieś gotowe dane do wprowadzenia dla ekstraktów WES i Gozdawa, Bruntal oraz Profimator do BT? wew. inne które by mogły powiększyć zestaw dostępny dla tego programu na produkty występujące u nas,słody, ekstrakty, chmiele, drożdże?

A tak może poza tematem (mam nadzieję że od razu mnie nikt nie zbuczy), jakie ekstrakty niechmielone polecacie, priorytet jakość, ale cena też nie bez znaczenia.Pierwszą warkę zrobię z brewkitu (jak tylko temperatury spadną), ale później się przymierzam do ekstraktów i własnego chmielenia, przy pomocy BT, na zacieranie przyjdzie czas później.

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dotychczas używałem kalkulatorów z Brewer's Friend (np. http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/),chcę się jednak przerzucić na BrewTarget żeby mieć możliwość zapisywania receptur. Mam jednak problem z obliczaniem IBU - BrewTarget daje znacznie niższe wyniki niż Brewer's Friend.

 

Np. dla mojego IPA:

20g Admiral 14.3%AA 60'; 15g EKG 6.4%AA 5'; 15g Fuggle 4.9%AA 5'; OG 15Blg (1.061), warka 11.5L, objętość startowa gotowania 14L, Brewer's Friend podaje ok. 70IBU, podczas gdy BrewTarget ok. 59IBU. Oba kalkulatory twierdzą że korzystają z wzoru Tinsetha.

 

Naklepałem sobie szybko programik w celu weryfikacji:

 

public double Calculate(HopAddition addition, double gravity, double volume) {
    double gravityFactor = 1.65 * Math.Pow(0.000125, (gravity - 1));
    double timeFactor = (1 - Math.Exp(-0.04 * addition.Time)) / 4.15;
    double hopFactor = ((addition.Hop.Alpha / 100) * (addition.Amount / Constants.OZ2G) * 7490) / (volume / Constants.GALLONS2LITERS);
    double utilizationBonusBgc = addition.Hop.IsPellet ? 1.1 : 1;
    return gravityFactor * timeFactor * hopFactor * utilizationBonusBgc;
}

Programik daje wyniki zgodne z Brewer's Friend do drugiego miejsca po przecinku (sprawdzałem dla róznych przykładowych piw).

Co może być tego przyczyną? Czy BrewTargewt używa innych współczynników przy liczeniu IBU?

 

EDIT, aha, w BrewTarget mam ustawiony Hop Utilization  na 100 w moim profilu sprzętowym, wersja 2.1.0

 

Też w mojej opinii Tinseth w BT zaniża IBU - dla ostatniego piwa kalkulatory wyliczały mi 25, a BT 22.

Na razie poradziłem sobie z tym ustawiając w profilu sprzętu Hop Utilization na 112 - muszę wrzucić kilka innych, starszych receptur i sprawdzić czy dobrze wszystko liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.