Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Ten program ma wiele błędów.

Dla mnie " Docelowa wielkość warki przed gotowaniem" to faktyczne wybicie. Zmieniając ten parametr, zmienia się gęstość początkowa. Zmieniając ilość litrów w "Docelowa wielkość warki" nie dzieje się nic. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy błędu w programie. Admiro zapewnie będzie wiedzieć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pytanie co do gęstości początkowej, przed gotowaniem i końcowej. Wprowadziłem produkty do refermentacji było 4,8 kg słodów na Pale ale i program wyliczył mi jak na zdjęciu poniżej

w rzeczywistości było 22 l brzeczki do gotowania o 12,5blg a po gotowaniu uzyskałem 19L o 14,5 blg.

Co w takim razie znaczy gestość początkowa i gęstość przed gotowaniem w tym programie.

Nie ma co się zastanawiać, bo wtedy faktycznie jest coś z tym nie tak, tylko tak ustawiać parametry, aby docelowa=obliczona. Wtedy wszystko się zgadza i warka wychodzi dokładnie według obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten program ma wiele błędów.

Dla mnie " Docelowa wielkość warki przed gotowaniem" to faktyczne wybicie. Zmieniając ten parametr, zmienia się gęstość początkowa. Zmieniając ilość litrów w "Docelowa wielkość warki" nie dzieje się nic. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy błędu w programie. Admiro zapewnie będzie wiedzieć więcej.

 

W programie opisy są prawidłowe.

Zmiana "Docelowa wielkość warki przed gotowaniem" zmienia "Gęstość przed gotowaniem"

Zmiana "Docelowa wielkość warki" zmienia "Gęstość początkowa"

 

Układając formułę najprościej jest liczyć od "tyłu" wybrać sprzęt, wpisać składniki i zacieranie.

Na końcu użyć Pomocnika zacierania dla ustalenia ilości wody.

Program wtedy obliczy prawidłową wartość Docelowej ilości warki i innych parametrów. (Jeżeli Docelowa wielkość warki różni się od tego co chcemy osiągnąć trzeba poprawić wartosć wielkości przed gotowaniem i przeliczyć Pomocnikiem zacierania)

 

Po zmianach w składnikach również trzeba użyć Pomocnika zacierania ponownie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytam jeszcze o wydajność bo według wzoru

(ilość brzeczki w litrach*gęstość w Blg)x1,05 / zasyp w kg, czyli 22*12,581,05/4,8 to daje wydajność około 61%.

Czytałem wczesniej na forum że program liczy według innego wzoru, więc czy to jest prawidłowo, bo zmieniając parametr wydajności mogę zmienić gęstość przed gotowaniem, oraz dlaczego gestość przed gotowaniem jest większa niż po gotowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam problem - zarówno ten program jak i strona http://www.brewtoad.com/ przelicza mi na 20 L te słody:

- Słód pszeniczny 1,30 kg

- Słód wędzony 0,70 kg

- Słód pilzneński 0,50 kg

 

na ekstrakt początkowy 6,5 stopnia Plato, przy wydajności 70%, podczas gdy sklep, który sprzedaje taki zestaw zarzeka się, że wyjdzie 20 L piwa 8 stopni Plato. Próbuję różnych kombinacji nie zmieniających składu słodów i za ch***ę nie potrafię tego zmienić. Dokupić surowca czy ryzykować, że jednak wyjdzie ta 8-ka mimo obliczeń programu?

Edytowane przez Mesive
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym uzyskał 8 Blg z tej ilości słodów - wydajność 90% wg brewtarget

jeżeli masz wątpliwości to zwiększ ilość słodów o np. 10-15% w razie czego otrzymasz więcej brzeczki...

a jeżeli nie chcesz dokupować słodów to kontroluj Blg podczas wysładzania (oczywiście Blg zebranej brzeczki)

Edytowane przez longmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90%... no proszę... Czyli mam dobre ustawienia i nie da rady, żeby wg programu przy wydajności 70% i tych słodach uzyskać 20 L o 8 Blg? Nurtuje mnie to, gdyż przy wcześniejszej warce wyliczył mi, że wyjdzie mi 20 L Red Ale 11 Blg, a wyszło 13 Blg po pomiarze, więc coś mi tu w tym programie nie pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w programie jest wszystko OK. Wydajność sam wpisujesz taką jak uzyskujesz na swoim sprzęcie - jak wpiszesz 90% to będzie więcej Blg.

Jak widać uzyskujesz więcej niż 70% (przypadek z Red Ale). Im piwa o wyższym Blg ty wydajność mniejsza.

Wpisz do programu składniki na Red Ale i zmieniaj wydajność dla 20L żeby uzyskać 13 Blg - przekonasz się ile zyskałeś.

Edytowane przez longmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem wydajność niezależnie (ze wzoru podanego na forum) i wychodzi 67%. Moim zdaniem ten program coś źle liczy - dlatego chciałem sprawdzić czy inni użytkownicy też spotykają się z takimi sytuacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo - pewnie o to właśnie chodzi... Zobaczę przy jakiej wydajności program stwierdzi, że piwo ma takie Blg jak mi wyszło w rzeczywistości i taką wydajność w programie ustawię na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydajność na stałe nigdy nie będzie taka sama - mi wychodzi przy ok 12 Blg wydajność ok 90% ale już przy 16 Blg tylko 80% (słody jęczmienne). Przy słodach pszenicznych wydajność jest jeszcze mniejsza.

Sam będziesz wiedział na bazie swoich doświadczeń jaka wydajność masz przy swoich zasypach, grubości śrutowania, rodzajach słodu i zakładanym Blg. Powodzenia.

Sorry za zboczenie z tematu wątku.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i rzeczywiście wywalało błąd, ale tylko jak wprowadziłem słody strzegomskie i od razu przechodziłem do nowej receptury. Po dodaniu słodów i zamknięciu programu( z zachowaniem zmian), problem z Crashem programu ustąpił. Nie działa za to zapisywanie zmian po naciśnięciu ikonki zapisu, na szczęście działa zapis dokonanych zmian podczas zamykania programu.

 

edit.

Po odinstalowaniu i ponownym zainstalowaniu nie mam już żadnych problemów z programem.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz Mac OS lub Linux, nowo zainstalowany Brewtarget zapyta, czy chcesz dodać nowe receptury i składniki; naciśnij tak.

Jeśli korzystasz z systemu Windows, wyeksportuj wszelkie receptury, które chcesz zachować ze starej instalacji (do pliku xml), a następnie zaimportuj je w nowej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.