Skocz do zawartości

Piwa Selerson'a


Rekomendowane odpowiedzi

WARKA 001

 

No dziś umieszczam swojego pierwszego posta ;) wczoraj warzyłem pierwszy raz samodzielnie piwo. Pierwsze 3 warki robiłem pod okiem Selera podał on je na forum jako dwa piwa weselne i jednego koelsha.

 

Wczoraj uwarzyłem Pszeniczne Jasne:)

Skład:

- słód pszeniczny 3kg;

- słód pilzneński strzegomski 2kg;

- drożdże suche WB-06;

- chmiel lubelski 30g.

 

Zacieranie:

-40min 48°C przerwa ferulikowa;

-15min 53°C przerwa białkowa;

-30min 63°C przerwa maltozowa;

-1h 72°C przerwa dekstrynowa;

Mashout

Wyszło ok 18l o zawartości ekstraktu 15°Blg ale za radą brata do dałem 2litry wody.

No zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ostatnio piwo mi wystartowało po 6 dniach. Brzeczka był schłodzona bodajże do 13°C, dobrze napowietrzona i zadana gęstwą Urquell Lager. Aż się zdziwiłem, że tak długo to trwało. Nie martwiłem się o to co dzieje się z moim piwkiem ponieważ akurat nie było mnie przez ten czas w domu. Jeszcze bardziej zdziwiłem się w momencie przelewanie piwa na cichą. W smaku jest normalne jak każde inne piwo i to mnie dziwi. Także 4 dni to jeszcze nie tragedia. Poczekajmy na końcowy efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio piwo mi wystartowało po 6 dniach. Brzeczka był schłodzona bodajże do 13°C, dobrze napowietrzona i zadana gęstwą Urquell Lager.

Zadałeś gęstwą i wystartowało dopiero po 6 dniach? Hmm... Czyżby jakaś stara gęstwa? A może było jej bardzo mało? A może... ruszyło jednak wcześniej tylko fermentacja była na tyle wolna (może niska temperatura?) że nie zauważyłeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio piwo mi wystartowało po 6 dniach. Brzeczka był schłodzona bodajże do 13°C' date=' dobrze napowietrzona i zadana gęstwą Urquell Lager.[/quote']

Zadałeś gęstwą i wystartowało dopiero po 6 dniach? Hmm... Czyżby jakaś stara gęstwa? A może było jej bardzo mało? A może... ruszyło jednak wcześniej tylko fermentacja była na tyle wolna (może niska temperatura?) że nie zauważyłeś? :)

Gęstwa nie była zbytnio stara. Możliwe, że fermentacja ruszyła i powolutku CO2 gdzieś uciekało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za radą starszego brata zadałem suchych drożdży, gdyż on tak robił ze swoimi pszeniczkami i mu normalnie drożdże pracowały, u mnie temp mam ok ~23°C brzeczkę przed zadaniem drożdży też schłodziłem to mniej więcej tej temp. i przez 4 dni prawie zero piany. teraz dopiero w miarę regularnie bulgocze acz nie za często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę pszenica trafiła do butelek wyszło 18,5L w smaku nie wyczułem nic co by wskazywało że piwko się zepsuło trochę za dużo cukru dodałem do re-fermentacji więc może być wesoło:lol: za parę dni się okaże co tak na prawdę mi wyszło:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę pszenica trafiła do butelek wyszło 18,5L w smaku nie wyczułem nic co by wskazywało że piwko się zepsuło trochę za dużo cukru dodałem do re-fermentacji więc może być wesoło:lol: za parę dni się okaże co tak na prawdę mi wyszło:)

Ile dodałeś tego cukru? Lepiej uważaj na przyszłość bo "granaty" mogą być niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moja pierwsza warka została wlana w gardło:P

Wnioski:

1. Dobrze nagazowane;

2. Mocne :) już po pierwszym :) szumi w głowie ;) (w przypadku pszeniczki to nie wiem czy to wada czy zaleta);

3. W smaku:

czuć aromaty chlebowe może odrobinę owocowych(raczej to nie banan) i chyba trochę goździków, jest orzeźwiające :)

W sumie OK ale w piątek zobaczę co powie ??? mój sensej SELER :)

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WARKA 002

 

PSZENICZNE CZARNE(a może tylko ciemne? zobaczymy co wyjdzie :okey: )

 

Słody:

- ciemny pszeniczny 3,0kg;

- monachijski 1,5kg;

- pilzneński 1,0kg;

- aroma 0,5kg;

- Crystal 0,3kg;

- barwiący 0,3kg;

 

Chmiel:

- lubelski 10g;

- Marynka 20g;

 

Drożdże:

- WB-06 gęstwa zebrana po pszenicznym jasnym z ekstraktu.

 

Zacieranie:

W 15L wody o temp 45°C zasypałem słód pszeniczny:

- 60' 43°C ferulikowa

- 40' 67°C dodałem słody: monachijski, aroma i pilzneński;

- 45' 72°C dodałem Crystal,przerwa dekstrynacyjna;

- 10' 78°C dodałem słód barwiący, filtracja z około 8L wody( ok 78°C ) do wysładzania;

Tym razem przypilnowałem by próbka brzeczki miała 20°C i ku mojemu zdziwieniu wyszło ok 17,5°Blg na około 21L. więc może balingometr może dobrze pokazuje :)

Chmielenie:

60' Marynka ostatnie 10' lubelski;

Drożdże zadane w temp. 25°C

 

Brzeczka w smaku słodka dobrze na chmielona czarna jak mocna kawa ;)

 

P.S. I jak na pszeniczne to jest bardzo klarowne ;)

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdze ledwie zadane a piana na szerokość dłoni :okey: ...

 

...9 dni później pozostaje ok 7°Blg

 

Dziś tj 06.05.11r zeszło do 5°Blg i ani drgnie więc je zabutelkowałem i zobaczę co z tego wyjdzie:/

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

WARKA 003

 

PSZENICZNE JASNE II (13.05.11r)

 

Słody:

- pszeniczny 2,5kg;

- prażona pszenica 0,5kg;

- pilzneński 1,5kg;

- monachijski0,5kg;

- melanoidynowy 0,3kg;

 

Chmiel:

- lubelski 35g;

 

Drożdże:

- WB-06 gęstwa po czarnym pszenicznym.

 

Zacieranie:

- 44°C 30' przerwa ferulikowa;

- 53°C 20' białkowa;

- 63°C 30'maltozowa

- 72°C 50' dekstrynowa;

- 78°C 10' mash out

 

Ok 10~11l wody do wysładzania, wyszło 11°Blg na 24l

 

Chmielenie:

- 60' lubelski

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjcie0088c.jpg

Chyba trochę przesadziłem z re-fermentacją już po 2dniach piwo chce uciec z butelki :P

Piwo w smaku bardzo łagodne i prawie jak bezalkoholowe :) kolor ładny piana się długo trzyma, to na razie moja najlepsza warka( moim zdaniem :) )

 

P. S. sorry za foto robiłem komórką nie mogłem znaleźć aparatu ;)

Edytowane przez Selerson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.