Jump to content
Sign in to follow this  
zgoda

Kalkulator receptur online

Recommended Posts

Pewnie parę osób już wie, ale niektórzy jeszcze tam nie trafili.

 

Oprócz programów piwowarskich do wyliczania receptur można użyć kalkulatora online BeerCalculus w serwisie Hopville. Podstawowe rzeczy jak goryczkę, kolor czy spodziewaną zawartość ekstraktu można sobie wyliczyć.

 

Aby to zadziałało "po naszemu", to na dole strony trzeba wybrać zakładkę "metric units". Gotową receturę można zapisać i bez rejestrowania konta użytkownika, ale jeżeli chce się ją zmieniać po zapisaniu, to lepiej założyć sobie konto, bo "anonimowe" są tylko do odczytu. Na razie zakładka "Process" raczej nie nadaje się do użytku, ale do projektowania wystarczy to co na zakładce "Ingredients". Ciekawą opcją jest "klonowanie" cudzych receptur - jak się znajdzie coś fajnego, to można sobie skopiować jednym pociśnięciem guzika i zmodyfikować kopię. Recepturę można sobie wydrukować, jest opcja eksportu do BeerXML zarówno pojedynczej receptury, jak i całego swojego katalogu.

 

W surowcach panuje niezły bałagan, ale prawie wszystkie parametry można sobie zmodyfikować, żeby dopasować do posiadanego słodu czy chmielu.

 

Z pobieżnego porównania z tym, co wylicza mi BeerSmith wygląda na to, że największe różnice są w wyliczaniu koloru, goryczka wypada porównywalnie (liczona metodą Tinsetha), takoż ekstraktywność.

 

Według mnie całkiem ciekawa darmowa alternatywa. Jeszcze nie sprawdzałem jak działa w przeglądarce na telefonie, ale nie spodziewam się wodotrysków, raczej za dużo javascriptu tam siedzi, żeby to poprawnie działało np. w takiej Operze Mini.

Edited by zgoda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.