Skocz do zawartości

Przegazowane pszeniczne?


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnia pszeniczka zabutelkowana 6dni temu, dziś otworzona na próbę wypłynęła prawie cała z butelki :P

Odfermentowało do 2BLG butelkowane z dodatkiem 180g cukru na 20L co chyba nie jest nadmiarem jak na pszenicę...

I tak się zastanawiam czy to możliwe że po prostu CO2 się jeszcze dobrze nie rozpuściło w piwie po kilku dniach? Czy może lepiej poupuszczać gazu (zamknięcia patentowe) bo grozi granatami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia pszeniczka zabutelkowana 6dni temu, dziś otworzona na próbę wypłynęła prawie cała z butelki :P

Odfermentowało do 2BLG butelkowane z dodatkiem 180g cukru na 20L co chyba nie jest nadmiarem jak na pszenicę...

I tak się zastanawiam czy to możliwe że po prostu CO2 się jeszcze dobrze nie rozpuściło w piwie po kilku dniach? Czy może lepiej poupuszczać gazu (zamknięcia patentowe) bo grozi granatami?

Jest jeszcze 3 opcja pt. nierównomierne rozmieszanie surowca do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię roztwór cukru i dozuję strzykawką po 10ml na butelkę, nic zobaczę za kilka dni czy coś się zmieniło... może wynieść do chłodnego to się lepiej rozpuści C02 w piwie? Bo w mieszkaniu jest tak z 22°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wystawiłem na balkon coby się zbiorowo schłodziło a za parę dni do lodóweczki i zobaczymy.

 

Ciekawostka, fermentowałem w temp pow 23°C i z WB-06 takie banany wyszli że aż w nosie kręci :P

Do tej pory na tych drożdżach banany miałem słabiutkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bananów i zapachu goździków?

U mnie powodów było kilka

1. zakażenie - delikatne ale zawsze i nuta kwaskowa zbytnio przeważała

2. Niestała temperatura fermentacji - teraz stosuje pas grzewczy i temp 21'

3. Za mało zadanych drożdży - teraz daje na mieszadle

4. Na wszelki wypadek nie naświetlam piwa podczas fermentacji

5. Stosuje tyle przerw ile mówi przepis

6. Daje tylko lekką przewagę słodu pszenicznego

7. Podwyższam baling do 12.5

8 . Stosuje surowce niesłodowane takie płatki owsiane i jęczmienne

9. Daje tylko 160 gr cukru na 20 l zielonego piwa do refermentacji

 

Wcześniej dawałem tyle pszenicy ile podaja i nie wychodzily mi za cholere nuty bananowe a sam kwas

nie dawalem chmielu goryczkowego, teraz daje 20 gr szyszki marynki i 15 gr lubelskiego i jest git przy moim zasypie. Piana to marzenie a i piwo jest treściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wpływa na to wiele czynników. Goździki pięknie pachną, z bananami cieniutko. Cóż:

 

- temperatura wahała się od 21°C wzwyż... do 23,5°C.

- drożdży tyle ile z saszetce WB-06.

- fermentor stał w nasłonecznionym miejscu.

- zacierane ściśle według przepisu.

- 12°Blg

- brak płatków.

- 160g glukozy/ 20l zielonego piwa

 

Ile dajesz, Żeglarzu tych płatków i jakich konkretnie? Następnym razem skorzystam z Twoich wskazówek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wpływa na to wiele czynników. Goździki pięknie pachną, z bananami cieniutko. Cóż:

 

- temperatura wahała się od 21°C wzwyż... do 23,5°C.

- drożdży tyle ile z saszetce WB-06.

- fermentor stał w nasłonecznionym miejscu.

- zacierane ściśle według przepisu.

- 12°Blg

U mnie temperatura nie spadała ponizej 23°C a i 25 się zdarzało

Drożdże sypałem z saszetki (ponoć im mniej na starcie tym więcej estrów)

Fermentator w półcieniu, bez padających promieni

Zacieranie: 1h 44°C , 10min 50°C , 30min 64°C , 1h 72°C , mashout poprzez odebranie 8l rzadkiego i zagotowanie.

13,5°Blg

 

piana mocna i trwała, banan piękny, tylko ten gaz...

Edytowane przez seler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka opcja, że mogłeś dwie dawki do jednej butelki niechcący wstrzyknąć. Na przyszłość polecam mieszanie roztworu w całej objętości piwa. Będziesz miał równomierne nagazowanie i mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wystawieniu na balkon na 28h (temp 4°C ) piwo się pięknie nasyciło CO2, nie ucieka i smakuje wybornie ;)

Moja najlepsza pszenica ever ;) Piana się utrzymuje 0,5cm do samego końca :) i te banaaaany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.