Skocz do zawartości

Kalkulatory


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

w wersji 2010_02 :beer: poza nagazowaniem stylów mogłoby od razu przeliczać ilość potrzebnej rezerwy po podaniu objętości brzeczki

i wtedy kalkulatorom internetowym mówię do widzenia :beer:

Pracuje nad tym. Może wkrótce pojawi sie wersja 2.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już kilku osobom pomagałem w obliczeniach objętości rezerwy do refermentacji postanowiłem zrobić kalkulator do takich obliczeń. Można go pobrać stąd: http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/referm.zip

Aby z niego skorzystać trzeba znać ilość cukru (sacharozy, ilość glukozy należy podzielić przez 1,15) potrzebną do refermentacji (do obliczenia za pomocą jednego z wcześniej podanych kalkulatorów), gęstości brzeczki nastawnej, po fermentacji oraz rezerwy w °Blg (domyślnie jest taka jak brzeczki nastawnej). Dane należy wpisać w białe pola stosując przecinek do oddzielenia części całkowitej od dziesiętnej

Proszę o uwagi i raporty dotyczące ewentualnych buggów.

Dzięki za programik ? może się skuszę w końcu na refermentację rezerwą.

 

Mam jednak pytanie o stopień odfermentowania. Jak jest liczona ta formuła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już kilku osobom pomagałem w obliczeniach objętości rezerwy do refermentacji postanowiłem zrobić kalkulator do takich obliczeń. Można go pobrać stąd: http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/referm.zip

Aby z niego skorzystać trzeba znać ilość cukru (sacharozy' date=' ilość glukozy należy podzielić przez 1,15) potrzebną do refermentacji (do obliczenia za pomocą jednego z wcześniej podanych kalkulatorów), gęstości brzeczki nastawnej, po fermentacji oraz rezerwy w °Blg (domyślnie jest taka jak brzeczki nastawnej). Dane należy wpisać w białe pola stosując przecinek do oddzielenia części całkowitej od dziesiętnej

Proszę o uwagi i raporty dotyczące ewentualnych buggów.[/quote']

Dzięki za programik ? może się skuszę w końcu na refermentację rezerwą.

 

Mam jednak pytanie o stopień odfermentowania. Jak jest liczona ta formuła?

Dane do obliczeń pobrałem z ProMasha, zastosowałem aproksymację funkcji dwóch zmiennych (FG rzeczywistew funkcji OG i FGzmierzone w °Blg/Plato). Stopień odfermentowania to stosunek różnicy masy cukrów całkowitej i przefermentowanej do całkowitej. (OG-FGrzeczywiste)/OG [°Blg]

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zrobiłem. Mam nadzieję, że udało mi się spełnić wszystkie życzenia. Zapraszam do testów wersji 2. http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/refermv2.zip

Nowe w wersji 2:

 

* oblicza zapotrzebowanie cukrów na podstawie pożądanego nagazowania

* oblicza masę rezerwy

* oblicza dodatek cukru przy zbyt małej ilości rezerwy

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś Bogiem :beer: Za v2 masz + Jeśli zrobisz opisy po angielsku to sława międzynarodowa Cię nie minie, a z tym chyba będzie najmniejszy problem. Proszę admina o info na stronie GŁ. bo chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś Bogiem :smilies: Za v2 masz + Jeśli zrobisz opisy po angielsku to sława międzynarodowa Cię nie minie, a z tym chyba będzie najmniejszy problem. Proszę admina o info na stronie GŁ. bo chyba warto.

Powoli. Właśnie Seta znalazł bugga.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

pomysł i funkcjonalność super.

 

Ale, przynajmniej u mnie coś się krzaczy

 

1. w beer smith dla weizena mam podane 2,4-2,8 vol - u Ciebie 3,7-4,5

2. po podniesieniu pożądanego poziomu nasycenia do 2,3 - otrzymuję komunikat "invalid floating point operation"

3. beersmith - dla 25l podaje mi 175g dla 2,6vol - w kalkulatorze dostaję 115 g sacharozy, przy ilości rezerwy 0

4. dla belgian white - wit - nie można podnieść pożądanego poziomu nasycenia ponad 2 - komunikat jak w pkt 2

 

Piszę jak beta tester - to naprawde przyjazne narzędzie, tylko coś tam nie gra.

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

pomysł i funkcjonalność super.

 

Ale, przynajmniej u mnie coś się krzaczy

 

1. w beer smith dla weizena mam podane 2,4-2,8 vol - u Ciebie 3,7-4,5

2. po podniesieniu pożądanego poziomu nasycenia do 2,3 - otrzymuję komunikat "invalid floating point operation"

3. beersmith - dla 25l podaje mi 175g dla 2,6vol - w kalkulatorze dostaję 115 g sacharozy, przy ilości rezerwy 0

4. dla belgian white - wit - nie można podnieść pożądanego poziomu nasycenia ponad 2 - komunikat jak w pkt 2

 

Piszę jak beta tester - to naprawde przyjazne narzędzie, tylko coś tam nie gra.

 

pzdr

flood

Dzięki za informacje, szukam błędu. Dość mocno skomplikowałem program w porównaniu z v.1.

Co do ilości CO2 to skopiowałem z linka http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12044717#tag

Też mi się wydają podejrzane. Mogę Ci wysłać plik w excelu do edycji tych wartości.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już parę razy tu było, że tam dla weizena podają złe dane.

 

Jeśłi jakoś moge pomóc - to pomogę - trochę dziś, trochę o świcie. Ale z programowaniem nie mam nic wspolnego. Dane w excele moge powrzucać.

Bazuję na beer smith, ewentualnie promash.

 

A przy okazji - czemu jak OG jest 12,5blg - to ilość cukrów fermentowalnych jest 80g w litrze? Teraz to z niewiedzy pytam?

Bo 10 blg to 100g cukru i 900 g wody - to przy 12,5 powinno być więcej?

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już parę razy tu było, że tam dla weizena podają złe dane.

 

Jeśłi jakoś moge pomóc - to pomogę - trochę dziś, trochę o świcie. Ale z programowaniem nie mam nic wspolnego. Dane w excele moge powrzucać.

Bazuję na beer smith, ewentualnie promash.

 

A przy okazji - czemu jak OG jest 12,5blg - to ilość cukrów fermentowalnych jest 80g w litrze? Teraz to z niewiedzy pytam?

 

pzdr

flood

OK. Znalazłem błąd. Teraz powinien liczyć poprawnie. Ilość cukru liczona jest wg algorytmu z artykułu: http://hbd.org/brewery/library/YPrimerMH.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji - czemu jak OG jest 12,5blg - to ilość cukrów fermentowalnych jest 80g w litrze? Teraz to z niewiedzy pytam?

Bo 10 blg to 100g cukru i 900 g wody - to przy 12,5 powinno być więcej?

 

pzdr

flood

Bo obliczenia uwzględniaja zmiane gestości wywołana pojawieniem sie alkoholu. Jeżeli ustawisz OG=12 a FG=0 to w brzeczce są jeszcze cukry (resztkowa zawartość) dopiero suma da Ci 125g

Zrobiłem kilka poprawek kosmetycznych (zmniejszyłem dokładność wyświetleń wyników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki prawie pokrywają się z BS.

Ale BS;

 

dla witka - 2,4-2,9, tu 2,1-2,6

o wezienie pisałem wyżej.

Inne - na szybko podobny zakres.

 

Ciekawostka - w pracy testowałem, winda 7, nowy office - i nie chciał wskakiwac przecinak z alfanumerycznej ( mimo że w innych aplikacjach tam jest przecinek) - wskakiwała kropka. W domu - XP i office2003 - normalnie, przecinki.

 

 

BUG;

 

nastawna 12,5

finalna 12 - invalid....

poniżej - jest OK. Wiem że to bzdurne dane, ale...

 

Wpisałem OG 10, FG=0 - ilość cukrów - 8,1 w 100g, 84 g w litrze rezerwy - czyli przed fermentacją. Czemu nie 10g? Gęstości?

Jeżeli ustawisz OG=12 a FG=0 to w brzeczce są jeszcze cukry (resztkowa zawartość) dopiero suma da Ci 125g

 

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki prawie pokrywają się z BS.

Ale BS;

 

dla witka - 2,4-2,9, tu 2,1-2,6

o wezienie pisałem wyżej.

Inne - na szybko podobny zakres.

 

Ciekawostka - w pracy testowałem, winda 7, nowy office - i nie chciał wskakiwac przecinak z alfanumerycznej ( mimo że w innych aplikacjach tam jest przecinek) - wskakiwała kropka. W domu - XP i office2003 - normalnie, przecinki.

 

 

BUG;

 

nastawna 12,5

finalna 12 - invalid....

poniżej - jest OK. Wiem że to bzdurne dane, ale...

 

 

pzdr

flood

Ważna informacja. A jakie wersje językowe systemów? Program kompilowałem pod Windows XP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - może ostatnie.

Mimo podania, czy zostawienia w rezerwie do dyspozycji ZERO - w wynikach po prawej podstawia się łączna objętośc wraz z rezerwą w takiej ilości, jak sugeruje kalkulator.

 

Nie błąd ale niezręczność - jeśli deklaruję ilość ZERO rezerwy - to niech nie liczy jej.

 

Dunkelweizen w BS - 2,5-2,9. Lambiców w BS nie mogę sklasyfikować - a też mają wysokie nasycenie u Ciebie, na HBD 2,4-2,8

 

Myślałem, że jak mam w office i win ustawioną polską klawiaturę i przecinek na alfanumerycznej - to wszędzie. Nie wadzi, działa to dobrze.

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - może ostatnie.

Mimo podania, czy zostawienia w rezerwie do dyspozycji ZERO - w wynikach po prawej podstawia się łączna objętośc wraz z rezerwą w takiej ilości, jak sugeruje kalkulator.

 

Nie błąd ale niezręczność - jeśli deklaruję ilość ZERO rezerwy - to niech nie liczy jej.

 

 

pzdr

flood

Póki co nie udało mi się tego zręczniej połączyć. To na dole zrobiłem na prośbę Sety, żeby uwzględnić ewentualność, że czasem można mieć za mało rezerwy. Ilość samego, suchego cukru można sobie policzyć z kalkulatorów w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrzucić do pliku htmla wszystkie style z BJCP2008. Do xmla jakoś mi nie idzie.

 

edyta powyżej, sorry za literówkę

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.