Skocz do zawartości

Kalkulatory


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

hej ;)

 

Mam prośbę do Was wszystkich :)

 

Zaświtał mi pomysł, żeby na stronach piwo.org zorganizować w polskiej wersji wszystkie ważne kalkulatory piwowarskie. Często pojawiają się linki do zachodnich stron - nie widzę powodów, aby dobrze i profesjonalnie zbudowane nie miały pojawić się u nas. Polacy nie gęsi :)

 

W związku z tym:

 

Jakie napisać i udostępnić ?

 

ps: projekt na te wakacje, więc mamy czas. Chcę to jednak na prawdę dobrze przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znalazłem kalkulator stworzony z myślą o winiarstwie, ale także i nam się przyda część opcji w nim zawartych. Wg mnie najcenniejszą cechą tego kalkulatora, jest to, że posiada niemalże wszystkie potrzebne mi (z wyjątkiem nagazowania) opcje. Nie trzeba korzystać z kilku, by przekonwertować sobie anglo-amerykańskie receptury.

 

sgbrix.jpg

 

Górna zakładka Conversions udostępnia nam zakładki poniżej w których, jak widać na załączonym obrazku, można pozmieniać sobie masy, objętości, temperatury. Jest to także jedyny kalkulator jaki udało mi się znaleźć przeliczający skalę specific gravity na skalę Brixa/Ballinga. Skala Plato, choć bardzo zbliżona, jednak minimalnie różni się.

 

watervolume.jpg

 

Kolejna ciekawa opcja to możliwość obliczenia korekty gęstości nastawu początkowego. Jak widać na załączonym obrazku, przez dodatek wody, w celu rozcieńczenia zbyt gęstej brzeczki. Lub....

 

koncentrat.jpg

 

zagęszczeniu zbyt słabej brzeczki za pomocą ekstraktu w płynie. Wartość 64 Brix przyjąłem opierając się na wypowiedzi pana AS z forum Browamatora

Odpowiednikiem 1,2 kg cukru byłoby ~2,3 kg syropu słodowego (syrop zawiera przeciętnie 80% suchej masy, z czego z kolei tylko 65-70% to materiał fermentowalny)

przyjąłem jednak, że 80% to materiał fermentowalny, a tak zdaje się jest zarówno w przypadku ekstraktów WESa i Coopersa.

Kalkulator wymaga pluginu Javy do działania. Na stronie znajdują się także Calculation Details gdzie autor podaje wzory, a nawet źródła wzorów jakimi posłużył się do stworzenia tego kalkulatora. Autorowi należy się bardzo duże piwo.

 

Link do FermCalc

 

http://web2.airmail.net/sgross/fermcalc/fermcalc_applet.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kalkulator do obliczania ilości surowca do refermentacji? Ja np. nie umiem się połapać do końca w tym z zachodniej strony. Może to głupie dla nie których, ale mi cuda wychodzą czasem :D

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kalkulator do obliczania ilości surowca do refermentacji? Ja np. nie umiem się połapać do końca w tym z zachodniej strony. Może to głupie dla nie których, ale mi cuda wychodzą czasem :D

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag

Wpisujesz ilość litrów z L na końcu (21L) i temperaturę z C na końcu (18C)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kalkulator do obliczania ilości surowca do refermentacji? Ja np. nie umiem się połapać do końca w tym z zachodniej strony. Może to głupie dla nie których' date=' ale mi cuda wychodzą czasem :D

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag[/quote']

Wpisujesz ilość litrów z L na końcu (21L) i temperaturę z C na końcu (18C)?

"Enter the desired volumes of CO2" A tutaj co wpisuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kalkulator do obliczania ilości surowca do refermentacji? Ja np. nie umiem się połapać do końca w tym z zachodniej strony. Może to głupie dla nie których' date=' ale mi cuda wychodzą czasem :(

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag[/quote']

Wpisujesz ilość litrów z L na końcu (21L) i temperaturę z C na końcu (18C)?

"Enter the desired volumes of CO2" A tutaj co wpisuje?

Jaką chcesz wartość CO2. Powyżej masz style z przedziałami. Wybierasz przeciętna, albo skrajną. Z weissbierem bym radził nie przesadzać. :D

1 vol, to piwo prawie odgazowane,

2,5 vol to piwo średnio mocno zgazowane,

>3 może już wylatywać z butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz ilość litrów z L na końcu (21L) i temperaturę z C na końcu (18C)?

"Enter the desired volumes of CO2" A tutaj co wpisuje?

Jaką chcesz wartość CO2. Powyżej masz style z przedziałami. Wybierasz przeciętna' date=' albo skrajną. Z weissbierem bym radził nie przesadzać. :(

1 vol, to piwo prawie odgazowane,

2,5 vol to piwo średnio mocno zgazowane,

>3 może już wylatywać z butelki.[/quote']

Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator nagazowania znalazłem też tutaj:

http://www.collectionsoft.com/mybrewcollection/bp0.html

Od tego na hbd różni się tym, że jednostki (pojemność, temperatura, waga) podaje się w oddzielnym polu.

 

A przy okazji kalkulatorów, na tej samej stronie jest jeszcze korekta temperaturowa brzeczki.

 

Tak więc żeby nie być OT: oba te kalkulatory można ew. spolszczyć i umieścić na piwo.org. Hmm... spolszczenie polegało by właściwie na zmianie domyślnych jednostek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja coś źle robię, albo każdy z poniższych kalkulatorów liczy inaczej.

 

http://www.collectionsoft.com/mybrewcollection/bp0.html

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12149825#tag

 

Liczyłem dla dunkelweizena, na najniższy dopuszczalny dla stylu czyli 3,6 co2. Ta sama temperatura, ta sama waga, ten sam surowiec i stopień jego odfermentowania. Pierwszy kalkulator każe dać 180 gramy, drugi 220. Różnica dość znaczna, gram na butelce. I komu tu cholera wierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie jeszcze jedna wątpliwość naszła. Temperaturę to podawać spożycia, przechowywania czy może w momencie zadawania surowca do refermentacji? Wbrew pozorom to daje dość sporą różnicę, tak do pół gra,a na butelce

W momencie zadawania surowca do refermentacji. Konkretnie chodzi o temp piwa po cichej. Im niższa tym więcej rozpuszczonego CO2 w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem dla dunkelweizena, na najniższy dopuszczalny dla stylu czyli 3,6 co2. Ta sama temperatura, ta sama waga, ten sam surowiec i stopień jego odfermentowania. Pierwszy kalkulator każe dać 180 gramy, drugi 220. Różnica dość znaczna, gram na butelce. I komu tu cholera wierzyć

Jednak coś źle robisz...

Byłem pewien że zanim wrzuciłem info o tym drugim kalkulatorze to je porównałem i wskazywały tak samo...

No i wczoraj się naprawdę zdziwiłem gdy zobaczyłem różnicę - bo wynik oczywiście dostałem taki sam jak wyżej.

A w czym jest problem?

W tym, że liczbę dziesiętną trzeba w obu tych kalkulatorach wpisać po kropce a nie po przecinku! Kalkulator na hbd się wykłada gdy zauważy przecinek, a ten drugi nie zgłasza błędu, ale obcina wszystko co po przecinku i liczy dla całości.

Stąd różnice. :beer:

 

A zresztą, kiedyś nie było kalkulatorów i piwa się nagazowywały... :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten na hbd wywala błąd przy przecinku, a tym drugim wpisz najpierw 3 i zrób calculate, a potem 3,7 i znów calculate. Wynik ten sam nieprawdaż? A potem wpisz 3.7. Wynik inny. :beer:

No chyba, że mi się rzeczywiście jakimś cudem ładuje inny kalkulator. Ale testowałem na IE i FF i jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już kilku osobom pomagałem w obliczeniach objętości rezerwy do refermentacji postanowiłem zrobić kalkulator do takich obliczeń. Można go pobrać stąd: http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/referm.zip

Aby z niego skorzystać trzeba znać ilość cukru (sacharozy, ilość glukozy należy podzielić przez 1,15) potrzebną do refermentacji (do obliczenia za pomocą jednego z wcześniej podanych kalkulatorów), gęstości brzeczki nastawnej, po fermentacji oraz rezerwy w °Blg (domyślnie jest taka jak brzeczki nastawnej). Dane należy wpisać w białe pola stosując przecinek do oddzielenia części całkowitej od dziesiętnej

Proszę o uwagi i raporty dotyczące ewentualnych buggów.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie rewelacja. Przyznam że przydało by się jeszcze stopień nagazowania wg danego stylu to już by było full wypas.

Byłby. Póki co można korzystać z kalkulatorów na stronach www. IMO są bardzo dobre, a brakowało tylko przeliczenia na rezerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.