Skocz do zawartości

Komora do leżakowania


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Jak może niektórzy wiedzą nie mam piwnicy. Od dobrego roku zastanawiam się nad zbudowaniem komory do przechowywania piwa, warzyw, sadzonek i zapraw. Miejsce w którym miałaby stanąć to garaż blaszak stąd odpada zwykła lodówka (z racji małej objętości i braku ogrzewania). Myślałem o budowie komory o wymiarach wewnątrz 1x1x2 m. Do budowy płyta warstwowa poliuretanowa, pewnie z 15-20 cm. W to wpiąć instalację z jakiejś lodówki plus grzejnik konwekcyjny na zimę, to wszystko spiąć sterownikiem.

Pytanie tylko o sens takiej konstrukcji i koszty jej eksploatacji (koszt budowy to osobny temat). Latem w blaszaku potrafi być diabelnie gorąco...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że pomysł wart zrealizowania. Taka komora, dobrze zaizolowana nie pociągnie dużo prądu, jeśli będzie rzadko otwierana.

Dziura w ziemi nie rozwiązuje problemu do końca. U mnie w piwnicy w zimie jest 2-3 stopnie a w lecie 14-16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rozwiązanie jest takie że zimą podgrzewam kablem grzewczym do 10°C temperatura w garażu przy silnych mrozach spadała do -7°C

latem natomiast chłodzę do około 12°C - 18°C codziennie zmrożonego wrzucając peta 5L to 18°C jest wtedy kiedy temperatura w garażu przekracza 30°C bądź kilka dni z rzędu nie ma mnie w domu i nie podmieniam. Grunt to dobra izolacja, trumna zbita z sosnowych desek + 10cm styropian bądź w pewnych miejscach wata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary 1x1x2 to zdecydowanie za mało. Na piwo nie wystarczy, a Ty chcesz jeszcze inne rzeczy włożyć.

No niestety... W tym roku zapowiada się, że piwa w ogóle nie będę warzył więc taka komora wystarczy. W sumie maksymalna wysokość zewnętrzna to 190 cm, czyli będzie jeszcze mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary 1x1x2 to zdecydowanie za mało. Na piwo nie wystarczy' date=' a Ty chcesz jeszcze inne rzeczy włożyć.[/quote']

No niestety... W tym roku zapowiada się, że piwa w ogóle nie będę warzył więc taka komora wystarczy. W sumie maksymalna wysokość zewnętrzna to 190 cm, czyli będzie jeszcze mniejsza.

Rób na przyszłość nie na dzień dzisiejszy. Jak masz możliwość to powiększ całość. Później będziesz żałował i znowu kombionował, aby powiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zrobiłem mini chłodnię w piwnicy . szerokość 1,2 m głębokość 2,3 m wysokość 1,9 . Co do kosztów ekspoloatacji to się zobaczy w sezonie .Wydajność chłodnicza to ok 900 W przy -15 . Całość instalacji chłodniczej tj . agregar, chłodnica, wszystkie zawory itp, itd montaż to 2900 zł . Wszystko nowe .

Jzolacja od ścian istniejących 10 cm styropian . Sciany dodatkowe chłodni 20 cm styropiam , drzwi drewniane z wypełnieniem styropianowym 12 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.