Jump to content
Sign in to follow this  
dennis

napowietrzanie brzeczki zestawem ze sklepu akwarystycznego - pytanie

Recommended Posts

Witka,

Czy taki zestaw do napowietrzenia brzeczki się nada?

http://www.akwaria.net/Produkty/Wyposazenie-akwarium/Napowietrzanie/NAPOWIETRZACZ-HP-200-DO-AKWARIUM-80-160L-ZESTAW

Przyznam, ze nigdy nie miałem akwarium i nie do końca wiem jak to działa ale wyobrażam sobie, że podłączam wężyk do pompki, gdzieś w jego środku montuje zawór zwrotny (albo i nie - się zastanawiam czy niezbędny) a na końcu wężyka ten kamień. W brzeczce siedzi tylko kamień i kawałek wężyka. Być może wygotowanie wężyka i kamienia rozwiąże problem ewentualnych zanieczyszczeń, które mogły się tam zalegnąć...

Już gdzieś była dyskusja na forum o napowietrzaniu sprzętem akwarystycznym. Ja niestety mam przykre doświadczenia z tego rodzaju sprzętem. Teraz napowietrzam robotem kuchennym z końcówkami do ubijania piany z białek. Wszystko oczywiście sterylizowane. Wysterylizowanie kamienia akwarystycznego graniczy z cudem.

20 minut w szybkowarze i jest sterylny. Można umieścić kamień i wąż w szklance albo słoiku przykrytym folią i wtedy można go bardzo czysto przenieść do wiadra z brzeczką.

Musisz dokupić filtr inline na wężyk, a kamień najlepiej używac jednorazowo ( na allegro są po 1/2-1 zł)

Ale udowodniono, ze napowietrzanie przez kołysanie fermentorem jest skuteczniejszą metodą:

http://www.piwo.org/forum/t354-Porownanie-metod-napowietrzania.html

http://www.piwo.org/forum/t754-Napowietrzanie-brzeczki-tlenem-.html

Edited by coder

Ja zapytam inaczej: czy masz jakiekolwiek problemy z niewystarczającym napowietrzeniem brzeczki?

Ja zapytam inaczej: czy masz jakiekolwiek problemy z niewystarczającym napowietrzeniem brzeczki?

Problemów może nie ale mówiąc szczerze po 4m mieszania brzeczki mieszadłem i 2 minutach bujania (a właśnie bujać znaczy chlapać w środku fermantatora czy tylko trza kiwać brzeczką bez dotykania pokrywki?) na piłce uznałem że to męczące i szukam automatyzacji :)

Problemów może nie ale mówiąc szczerze po 4m mieszania brzeczki mieszadłem i 2 minutach bujania (a właśnie bujać znaczy chlapać w środku fermantatora czy tylko trza kiwać brzeczką bez dotykania pokrywki?) na piłce uznałem że to męczące i szukam automatyzacji :)

Ja tylko podam swój przykład takiej automatyzacji natleniania - brzeczka z kranika "gara" do fermentora leci średnim strumieniem z wysokości 0,5 metra.

5 minut bujania, bez oszukiwania. Ma chlapać na pakrywkę, a jakże, trzeba ją też dobrze umyć i zdezynfekować.

Napowietrzanie pompką też jest uciążliwe - robi się mnóstwo piany która wyłazi z fermentora.

Cześć.

5 minut bujania, bez oszukiwania.

Zapomniałeś dodać że pod pokrywkę stosujesz czysty tlen z butli.