Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie


Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie wydłużanie gotowania nie ma sensu - standardowa godzina daje dobre efekty, a skądś mi się w głowie kołacze że za długo gotowany chmiel powoduje w piwie nieprzyjemne, ściągające posmaki (taka tępa gorycz - chyba taniny?). Poza tym według mnie świetne efekty aromatyczne daje chmielenie na ostatnie 10 minut - po 35 minutach mało aromatu zostało by w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wydłużanie gotowania nie ma sensu - standardowa godzina daje dobre efekty, a skądś mi się w głowie kołacze że za długo gotowany chmiel powoduje w piwie nieprzyjemne, ściągające posmaki (taka tępa gorycz - chyba taniny?). Poza tym według mnie świetne efekty aromatyczne daje chmielenie na ostatnie 10 minut - po 35 minutach mało aromatu zostało by w brzeczce.

To chyba przy wysładzaniu zbyt gorącą wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wydłużanie gotowania nie ma sensu - standardowa godzina daje dobre efekty' date=' a [b']skądś mi się w głowie kołacze że za długo gotowany chmiel powoduje w piwie nieprzyjemne, ściągające posmaki (taka tępa gorycz - chyba taniny?)[/b]. Poza tym według mnie świetne efekty aromatyczne daje chmielenie na ostatnie 10 minut - po 35 minutach mało aromatu zostało by w brzeczce.

To chyba przy wysładzaniu zbyt gorącą wodą

Z chmielu wynik jest podobny, ale musi być go sporo, mnie się zdarzało przy co najmniej 60-70g na 20l i trzymaniu w gorącym (>80°C) przez 3 godziny lub dłużej. Nie wiem jak smakują taniny z młóta, ale temat z chmielem poznałem dokładnie przez kilkanaście warek zanim nie podłączyłem chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wydłużanie gotowania nie ma sensu - standardowa godzina daje dobre efekty' date=' a [b']skądś mi się w głowie kołacze że za długo gotowany chmiel powoduje w piwie nieprzyjemne' date=' ściągające posmaki (taka tępa gorycz - chyba taniny?)[/b']. Poza tym według mnie świetne efekty aromatyczne daje chmielenie na ostatnie 10 minut - po 35 minutach mało aromatu zostało by w brzeczce.

To chyba przy wysładzaniu zbyt gorącą wodą

Z chmielu wynik jest podobny, ale musi być go sporo, mnie się zdarzało przy co najmniej 60-70g na 20l i trzymaniu w gorącym (>80°C) przez 3 godziny lub dłużej. Nie wiem jak smakują taniny z młóta, ale temat z chmielem poznałem dokładnie przez kilkanaście warek zanim nie podłączyłem chłodnicy.

Jeśli chmiel trzymasz w gorącej brzeczce (>80°C) przez 3 godziny to masz dodatkowe dłuuuuugie chmielenie i z tego ta goryczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20g na 60 minut, zakładając że ma ok. 9.5% a-k i masz 25l brzeczki przed gotowaniem (na 20l piwa) - to daje ~24 IBU, czyli niezbyt mocną goryczkę w stylu polskiego lagera. Dodaj do tego 10g na 10 minut i skończysz z piwem ~28 IBU. Mnie taka goryczka pasuje nawet w dość wytrawnych jasnych piwach.

 

Jeżeli chcesz sobie na szybko coś przeliczyć a nie masz programu pod ręką (są darmowe, np. BrewTarget czy QBrew), to zajrzyj na stronkę http://beercalculus.hopville.com/recipe - można tam sobie "policzyć" całą recepturę. Są też kalkulatory do obliczania samej goryczki i Google umie je znaleźć pod hasłem "hop bitterness calculator".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pierwsza warka

 

5kg pilzneńskiego

16,5l wody

 

70min - 66-70 stopni

 

po filtracji brzeczka 18blg

 

po wysładzaniu 24l - 13 blg

 

gotowanie 90min

 

chmiel magnum szyszka - 20g - 60 min

chmiel magnum szyszka - 15g - 10 min

 

Do fermentatora poszło 22l - 14 blg (miałbym może z litr/półtora więcej po odfiltrowaniu osadów)

 

Safale S-04 zadane do 22 stopni o 21.00 - rano radosne bulkanie ;):)

Edytowane przez marcin.a.paluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wysładzaniu 24l - 13 blg

 

gotowanie 90min

 

chmiel magnum szyszka - 20g - 60 min

chmiel magnum szyszka - 15g - 10 min

 

Do fermentatora poszło 22l - 14 blg (miałbym może z litr/półtora więcej po odfiltrowaniu osadów)

Miałeś 24l przed gotowaniem i po 1,5 godzinnym gotowaniu wlałeś 22l do fermentatora + jeszcze osady? :rolleyes: how?

Mi wychodzi, że po 90m gotowania (palnik kuchenki gazowej) przynajmniej 20% idzie w parę (i to przy przykrytym garze w 3/4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.