Skocz do zawartości

Dezynfekcja butelek i nie tylko


Prynt

Rekomendowane odpowiedzi

Dodatkowo zaznaczyłem na ściance butelki poziom 80ml i nie muszę już używać cylindra miarowego do koncentratu. Mała rzecz' date=' a cieszy.[/quote']

Hmmm a jaką średnice ma ta butelka? Bo w typowej 1 litrówce to 80ml będzie około 5mm, a 1mm błędu odczytu poziomu da Ci 16cm3 błędu objętości

Robię w dwulitrówce po coca-coli, na samym dole ma takie charakterystyczne żebrowanie, co powoduje że wysokość słupa cieczy jest trochę wyższa niż w zwykłej butelce. Jednak co do błędu to przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym.

A jeśli już mówimy o objętościach - czy masz jakieś informacje na temat tego w jakim stopniu powinniśmy napełniać pojemnik (np. fermentor) roztworem ClO2 aby zapewnić skuteczną dezynfekcję przez opary? W dokumentacji którą mam nie udało mi się wyczytać nic konkretnego, i nie wiem czy nie nalewam zbyt dużo lub zbyt mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dodatkowo zaznaczyłem na ściance butelki poziom 80ml i nie muszę już używać cylindra miarowego do koncentratu. Mała rzecz' date=' a cieszy.[/quote']

Hmmm a jaką średnice ma ta butelka? Bo w typowej 1 litrówce to 80ml będzie około 5mm' date=' a 1mm błędu odczytu poziomu da Ci 16cm3 błędu objętości[/quote']

Robię w dwulitrówce po coca-coli, na samym dole ma takie charakterystyczne żebrowanie, co powoduje że wysokość słupa cieczy jest trochę wyższa niż w zwykłej butelce. Jednak co do błędu to przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym.

A jeśli już mówimy o objętościach - czy masz jakieś informacje na temat tego w jakim stopniu powinniśmy napełniać pojemnik (np. fermentor) roztworem ClO2 aby zapewnić skuteczną dezynfekcję przez opary? W dokumentacji którą mam nie udało mi się wyczytać nic konkretnego, i nie wiem czy nie nalewam zbyt dużo lub zbyt mało.

a czy czasem co2 nie dezynfekuje poprzez kontakt powierzchni z roztworem a nie z oparami?

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zaznaczyłem na ściance butelki poziom 80ml i nie muszę już używać cylindra miarowego do koncentratu. Mała rzecz' date=' a cieszy.[/quote']

Hmmm a jaką średnice ma ta butelka? Bo w typowej 1 litrówce to 80ml będzie około 5mm' date=' a 1mm błędu odczytu poziomu da Ci 16cm3 błędu objętości[/quote']

Robię w dwulitrówce po coca-coli, na samym dole ma takie charakterystyczne żebrowanie, co powoduje że wysokość słupa cieczy jest trochę wyższa niż w zwykłej butelce. Jednak co do błędu to przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym.

A jeśli już mówimy o objętościach - czy masz jakieś informacje na temat tego w jakim stopniu powinniśmy napełniać pojemnik (np. fermentor) roztworem ClO2 aby zapewnić skuteczną dezynfekcję przez opary? W dokumentacji którą mam nie udało mi się wyczytać nic konkretnego, i nie wiem czy nie nalewam zbyt dużo lub zbyt mało.

Żadnych badań na ten temat nie było ale z mojego doświadczenia wynika, że 2 litry roztworu roboczego wystarczają. W celu lepszego rozprowadzenia po powierzchni wystarczy kilkanaście razy mocno wstrząsnąć fermentorem, odwrócić go do góry nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem jak to jest z tymi oparami, ale na pewno ClO2 ma bardzo któtki czas kontaktu, rzędu 30 sekund.

 

W przypadku fermentora i tak ważniejsze jest porządne wymycie, dobrze wymyty fermentor dezynfekować można byle czym.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy czasem co2 nie dezynfekuje poprzez kontakt powierzchni z roztworem a nie z oparami?

Część ClO2 na pewno opuszcza roztwór, w zamkniętym wstrząsanym fermentorze szybko wytworzy się aerozol zawierający ten składnik. Ładnie tworzenie tego aerozolu widać w cylindrze przy odmierzaniu r-ru aktywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W materiałach producenta znalazłem, że pełne oczyszczenie powierzchni osiąga się przy "stężeniu 1 ppm i 20 sekundach czasu kontaktowego". Czy przy wzroście stężenia wymagany czas kontaktu proporcjonalnie spada? Jak się mają podane wartości do warunków przy bełtaniu fermentorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

 

 

Kamień piwny jest osadem mineralnym (nieorganicznym), ale rzeczywiście najłatwiej usuwać do kwasami nieorganicznymi. Polecam najtańszy kwasek cytrynowy z marketu.

 

Okpię trochę temat. Mam następujące pytanie:

Jak długo trzeba trzymać w butelce kwasek cytrynowy, żeby pozbyć się kamienia piwnego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podłączę: przy najbliższym butelkowaniu planuję zdezynfekować butelki StarSanem, sądzicie że to zda egzamin? Po pierwsze nie trzeba go płukać, po drugie stanowi pożywkę dla drożdży, po trzecie jest tani, a poza tym go mam, za to nie mam ClO2 :)

Zrobiłem sobie roztwór w opryskiwaczu do środków czyszczących Kwazar, 2 psikniecia w środek i powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.