Skocz do zawartości

Drożdże


dori

Rekomendowane odpowiedzi

No i niestety, saszetka aktywowana w piątek, dziś już jest mocno napęczniała. Tak niestety wyszło, że warzył będę dopiero we wtorek (najwcześniej). I tu moje kolejne pytanie:

 

Czy jednak zrobić starter i uwolnić je z saszetki, czy zaryzykować i jeszcze te dwa dni przetrzymać? Jaka jest wytrzymałość saszetki? Czy to nie zaszkodzi drożdżom?

 

Czy butelka PET 2l nadaje się na zrobienie startera? Bo nie mam jakiegoś specjalnego naczynia do namnażania drożdży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 170
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No i niestety, saszetka aktywowana w piątek, dziś już jest mocno napęczniała. Tak niestety wyszło, że warzył będę dopiero we wtorek (najwcześniej). I tu moje kolejne pytanie:

 

Czy jednak zrobić starter i uwolnić je z saszetki, czy zaryzykować i jeszcze te dwa dni przetrzymać? Jaka jest wytrzymałość saszetki? Czy to nie zaszkodzi drożdżom?

 

Czy butelka PET 2l nadaje się na zrobienie startera? Bo nie mam jakiegoś specjalnego naczynia do namnażania drożdży..

Temat był poruszny na browar.biz - napęczniałą saszetke można parę dni przetrzymać w lodówce, były nawet opinie że do miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

dlaczego nie Danstar Munich?

Te drożdże daja bardzo mało smaków bananówych. Nie żeby wb06 były dużo lepsze, ale profil moim zdaniem jest bardziej weizenowy.

Ale akurat w wypadku tych drożdży to płynne są naprawdę 100 razy lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich!

 

Nie wiem jak to robiłem ale przy okazji mojego ostatniego zamówienia na artykuły piwne zapomniałem o.......drożdżach. Jakoś tak wyszło. Zamawiałem towar na dwie warki a drożdze mi wyleciały z głowy.I tu mam pytanie. Póki co nie planuję większych zakupów a samych drożdży nie chcę zamawiać. Czy ktoś wie gdzie w okolicach Bielska, Skoczowa, Cieszyna mozna kupić drożdże piwne? Czy jest to wogóle mozliwe?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Nie wiem jak to robiłem ale przy okazji mojego ostatniego zamówienia na artykuły piwne zapomniałem o.......drożdżach. Jakoś tak wyszło. Zamawiałem towar na dwie warki a drożdze mi wyleciały z głowy.I tu mam pytanie. Póki co nie planuję większych zakupów a samych drożdży nie chcę zamawiać. Czy ktoś wie gdzie w okolicach Bielska, Skoczowa, Cieszyna mozna kupić drożdże piwne? Czy jest to wogóle mozliwe?

 

Pozdrawiam

Ale w czym problem? Zamawiasz w HB, Elroy wysyła listem priorytetowym i za dwa dni masz drożdże. Przesyłka 4 zł (wg cennika poczty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bielok!

 

W zasadzie nie mam żadnych specjlanych wymagan dotyczących drożdży. Jakieś górnej fermentacji do jasnego piwka. Byleby były.

Mam gęstwę German Ale, mogę się podzielić :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to nie wiedziałem. Myslaem że koszty przesyłki są wyższe. Jeśli jest możliwość wysyłki priorytetem to z niej skorzystam.

Pozdrawiam

Ja na twoim miejscu bym skorzystał z propozycji Dori :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kiedyś zestawienie z porównaniem szczepów drożdży White Labs i Wyeast. A że dziś się znów długo tego naszukałem to wklejam linka dla potomności:

http://www.mrmalty.com/yeast.htm#WLP_vs_Wyeast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super !!

A kolumnę Brewery jak interpretować (przetłumaczyć po ludzku) bo chciałbym do Wiki wrzucić.

Brewery to browary komercyjne' date=' które [i']podobno [/i]wykorzystują te szczepy.

No właśnie też tak myślałem, ale pojawiają się wpisy w tej kolumnie takie jak Weihenstephan 34/70, czy WLP001, WLP002, WLP004, WLP810. W takim razie przerzucę najpierw tą tabelę którą podałeś początkowo, a dalej się zastanowimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też tak myślałem, ale pojawiają się wpisy w tej kolumnie takie jak Weihenstephan 34/70, czy WLP001, WLP002, WLP004, WLP810. W takim razie przerzucę najpierw tą tabelę którą podałeś początkowo, a dalej się zastanowimy.

Faktycznie. ;) Ciekawe co to może być?

Bardziej się przyglądałem tym drugim tabelkom (porównaniom Wyest <-> WLP).

 

Ale generalnie trochę dziwne te tabele z browarami, bo wynikałoby z nich, że Pilsner Urquell robią zarówno z wykorzystaniem WLP:

WLP800 Pilsner Lager Pilsner Urquell

Jak i Wyeast:

2001 Urquell Lager yeast Pilsner Urquell lager H-strain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
No właśnie też tak myślałem' date=' ale pojawiają się wpisy w tej kolumnie takie jak Weihenstephan 34/70, czy WLP001, WLP002, WLP004, WLP810.[/quote']

Faktycznie. :) Ciekawe co to może być?

 

Ale generalnie trochę dziwne te tabele z browarami, bo wynikałoby z nich, że Pilsner Urquell robią zarówno z wykorzystaniem WLP:

Ta pierwsza tabelka to chyba "źródło" pozyskania danego szczepu. Oczywiście w przypadku browarów znaczy to również że z tego szczepu tam korzystają/korzystali.

Przy takim tłumaczeniu wiadomo już dlaczego może być np "WLP500, WLP530, WLP550" - rozumiem, że źródłem dla WLP575 są te trzy szczepy. Wiadomo też dlaczego browar Guinness pojawia się zarówno dla WLP004 jak i dla 1084. Czy też Chimay dla WLP500 jak i dla 1214.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.