Skocz do zawartości

Drożdże


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzebię wątek z otchłani przeszłości... nie chcę zakładac nowego tematu bo chyba nie warto więc zapytam tu. Otóż gnębi mnie zagadnienie kadki drożdzowej. Te które są w ofertach firm produkujących takie kadki mają w wykonaniu z wnętrzem z miedzi, a z zewnątrz już z ko. No i pytanie o co chodzi z ta miedzią? Jaki jest jej wpływ na hodowlę i namnażanie drożdży. A może to dotyczy tylko drożdży gorzelnianych, a nie browarniczych? Kopałem troche po sieci, ale jakoś nic sensownego mi nie wpadło w oko... ale może i tak kopałem.. :) Ma ktoś jakieś informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 170
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wiki o zastosowaniu miedzi:

 

Metaliczna miedź (podobnie jak metaliczne srebro) wykazuje silne właściwości antybakteryjne [24] . Miedź od dawna jest używana jako biostatyczna powierzchnia pokrycia statków, chroniąca przed skorupiakami i omułkami. Pierwotnie była używana czysta miedź, lecz obecnie wyparł ją metal Muntza, będący formą mosiądzu o składzie 60% miedzi i 40% cynku. Podobne zastosowanie miedź znalazła w akwakulturze do konstrukcji sieci i innych elementów narażonych na obrastanie organizmami roślinnymi i zwierzęcymi [25] . Jej biostatyczne właściwości usprawiedliwiają użycie miedzi jako materiału do wyrobu klamek do drzwi (ograniczenie ilości przenoszonych bakterii) i rur wodociągowych [26] . Opublikowane w 2011 roku badania potwierdzają, że stosowanie powierzchni pokrywanych miedzią redukuje ilość patogenów znajdujących się na powierzchniach w salach OIOM o 97% [27] ....

 

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to by miało sens..ale w trakcie poszukiwań w sieci coś mi mignęło, że dla drożdży piwowarskich miedź może mieć negatywny wpływ. Ale zaznaczam tylko mi mignęło i nie mam na to argumentów.

Możliwe, że miedź tworzy negatywne warunki środowiskowe dla bakteri i hamuje ich wzrost.. ale pewnie nie załatwia wszystkiego.. dodatkowy pomocniczy środek.

Przydało by się jakieś teoretyczne opracowanie... dobrze jest wiedzieć dlaczego.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam mam jedno pytanie, mam nadzieje że się nie poiwtarzam chociaż widziałem już gdzieś taki temat.

Czy można odzyskać drożdże z butelek chodzi mi o przenice a mianowicie paulanera. Czy ma to jakikolwiek sens i czy jest możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulaner jest pasteryzowany, więc bez szans. Można spróbować w piwach refermentowanych w butelkach, ale efekt końcowy jest trudny do przewidzenia. Widzę, że to Twoje pierwsze warki, na razie kup lepiej drożdże w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze widzisz są to jedne z pierwszych warek:) uczę się ciągle a przynajmniej się staram i powiem szczerze temat drożdży jest dlamnie trudny do ogarnięcia, Gęstwy, startery, suche, płynne.

Właśnie tak czytam i często piszecie że z suchych pszenica jest kiepskawa a płynne kupić na jedną warkę to dość kosztowna zabawa dlatego szukam jakichś alternatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płynne kupić na jedną warkę to dość kosztowna zabawa

 

Dlaczego tylko na jedną? Zbierasz gęstwę po fermentacji i masz na kolejnych pięć warek - co najmniej. Pszenica jasna, pszenica ciemna, weizenbock - jest w czym wybierać. Albo jak radzi dori - nie takie suche złe, jak się o nich mówi. Więc :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam w lodówce drożdże płynne (dolniaki i górniaki), ostatni raz użyte były z 5 miesięcy temu, czy się jeszcze nadają do używania?

Stoją nieotwierane w lodówce w słoiku.

Można spróbować rewitalizować i następnie namnożyć na karuzeli

Belgian Strong Ale podjęły fermentację pod koniec września po głodówce od marca (bo w sumie zapomniałem o nich)

 

PS. użyłem mycia w ClO2

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w lodówce drożdże płynne (dolniaki i górniaki), ostatni raz użyte były z 5 miesięcy temu, czy się jeszcze nadają do używania?

Stoją nieotwierane w lodówce w słoiku.

Można spróbować rewitalizować i następnie namnożyć na karuzeli

Belgian Strong Ale podjęły fermentację pod koniec września po głodówce od marca (bo w sumie zapomniałem o nich)

 

PS. użyłem mycia w ClO2

 

 

Kiedyś użyłem drożdż Szczep 2001 Urquell Lager po kilku miesiącach stania w lodówce (wyjęte z lodówki, po ogrzaniu to temp. brzeczki tylko środkowa warstwa wlana), piwo wyszło przednie, teraz trochę się naczytałem i mam obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś użyłem drożdż Szczep 2001 Urquell Lager po kilku miesiącach stania w lodówce (wyjęte z lodówki, po ogrzaniu to temp. brzeczki tylko środkowa warstwa wlana), piwo wyszło przednie, teraz trochę się naczytałem i mam obawy.

Zawsze można podzielić warkę i zaszczepić starą gęstwę w niewielką ilość brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam w lodówce drożdże płynne (dolniaki i górniaki), ostatni raz użyte były z 5 miesięcy temu, czy się jeszcze nadają do używania?

Stoją nieotwierane w lodówce w słoiku.

 

Drożdże po ogrzaniu do temp. pokojowej wlałem do 2 litrów sterylnej wody, po 3 godzinach wlałem brzeczkę, na drugi dzień piana w fermentatorze.

Po burzliwej piwo zlane na cichą, do pozostałości nowa brzeczka, po 2 godzinach piana.

Teraz piwa na cichej, normalne w smaku, powinny być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.