Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w skomponowaniu warki


janczo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Chciałbym uwarzyć coś w stylu milda lub browna - tylko czy z posiadanych surowców się da.

Co posiadam:

Pale Ale

Carafa I

Caramunich III

Fugles

S04

 

jakby ktoś był tak miły i coś z tego przyrządził wraz ze sposobem warzenia to będę wdzięczny.

Edytowane przez janczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie coś się da wykręcić :) Na szybko, bez kalkulatora:

 

Na ~23 litry 9°Blg (robiłem kiedyś podobne piwo)

 

3kg Pale Ale

250g Caramunich

150g Carafa

 

Zacieranie 60 - 80 min w ~67°C

Carafę dodać na ostatnie 15 minut

 

Gotowanie 60 min.

30g Fuggles od początku

20g Fuggles na 15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobiłem takiego Browna (Northern English), wzorując się na recepturach i opisie stylu Makarona. Receptura na 23 litry.

 

Pale ale - 3,8 kg

CaraCrystal 120 EBC - 0,6 kg - zastąp Caramunich

Carafa I - 0,06 kg

 

Chmielenie

Challenger - 35 GPH - 60 min

Target - 156 GPH - 60 min

 

Zastąp oba Fuglesem (osobiście nie cierpię tego chmielu, ani aromatu, ani goryczki) na 60 minut (dzieląc 191 przez liczbę alfa kwasów jaką posiada twój chmiel, otrzymasz wagę).

 

Zacieranie w 67°C przez 70'. Nastaw początkowy około 11,5 blg, IBU 23, kolor u mnie 14° SRM (raczej bliżej dolnej granicy stylu) u ciebie może być ciut ciemniejsze bo Caramunich jest ciemniejszy niż Crystal (ale nie dużo).

Ja fermentowałem drożdżami Danstar Nottingham, śmiało możesz użyć S04, polecałbym fermentować bliżej 17-18 stopni. Mniej estrów. Gotowe piwo wymaga tak z miesięcznego leżakowania, na ułożenie smaków palonych z Carafy. Z czasem tylko zyskuje, po 3 miesiącach fantastyczne.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, to moj pierwszy post tutaj, podpinam sie do tematu bo nie chce zakladac nowego ale potrzebuje porady co do mojej pierwszej warki.

Jestem fanem IPA zarowno jak i Pilsnera Urquella i wymyslilem cos takiego, zeby otrzymac piwko o charakterze pomieszanym, cos pomiedzy tymi dwoma gatunkami. Wiem rowniez, ze z moich znajomych, procz tych naprawde smakoszy to IPA nie do konca im pasuje (testowane w Krajinie piwa - na cztery osoby tylko ja sie zachwycalem IPA, reszta byla zszokowana i nie bardzo im pasowalo), tak wiec pomysl na to piwo. W zalozeniu:

 

Piwo ma byc jak najbardziej spijalne.

Piwo ma raczej nie miec elementow kwasnych albo za bardzo slodowych, diacetylu czy DMS posmakow tez nie.

Ma miec wspanialy, goryczkowo-kwiatowo-ziolowo-chmielowy posmak (takie preferuje)

Bogaty bukiet tak jak IPA i pilznerek.

Jasne do miedzianego

 

i teraz poradzcie czy ide w dobrym kierunku oraz poradzcie ktore z tych skladnikow dadza mi to co trzeba:

 

Drozdze - Danstar Nottingham?

Slod pilznenski, pale ale albo mieszanka obu (jakie proporcje) oraz czy dodawac jakis ciemniejszych?

Chmiel - i tu najwiecej watpliwosci - dawac cos jak Iunga na gorycz i Saaz na aromat - no albo wlasnie co innego?

 

Poza tym ile tego i jakie warunki zacierania?

 

Wszelakie informacje mile widziane, bede wdzieczny za kazde porady.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Piwo ma byc jak najbardziej spijalne.

2.Piwo ma raczej nie miec elementow kwasnych albo za bardzo slodowych, diacetylu czy DMS posmakow tez nie.

3.Ma miec wspanialy, goryczkowo-kwiatowo-ziolowo-chmielowy posmak (takie preferuje)

4.Bogaty bukiet tak jak IPA i pilznerek.

5.Jasne do miedzianego

 

Punkty 1 i 2 wynikaja z warsztatu, a nie z receptury. Tutaj musisz samemu to przetestowac.

3. Dobierz dobre chmiele, , tutaj raczej powinienes trzymac sie tradycyjnych chmieli europejskich, jak Saaz, Styrtian, czy brytyjski EKG, czy Fuggles. Kazdy inny na swoj sposob, ale generalnie te chmiele sa opisywane jako kwiatowo-ziolowe. W odroznieniu do chmieli amerykanskich , nowozelandzlich, australijskich gdzie aromat jest bardziej owocowy (grapefruit itp)

4.Moim zdaniem bogaty bukiet ma kazde piwo, oprocze lagera. Musisz opisac co masz na mysli.

5. W tej kwestii musisz napierw napisac jaki mniej wiecej styl piw preferujesz, bo napisanie ze lubisz IPA i Pils (dwa kompletnie rozne piwa, ktore moim zdaniem laczy jedynie kolorystyka) bardzo malo wnosi do tego pytania,.

 

Moim zdaniem zacznij od Polskiego Ale. Czyli proste piwo 4kg pilzenskiego plus jak piszesz Iunga na goryczke i Saaz/lubelski/marynka na aromat. Drozdze notthingham sa w miare nautralne smakowo, ale ciagle bedzie to piwo gornej fermentacji, wiec dostaniesz aromaty typowe dla alei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Piwo ma byc jak najbardziej spijalne.

2.Piwo ma raczej nie miec elementow kwasnych albo za bardzo slodowych, diacetylu czy DMS posmakow tez nie.

3.Ma miec wspanialy, goryczkowo-kwiatowo-ziolowo-chmielowy posmak (takie preferuje)

4.Bogaty bukiet tak jak IPA i pilznerek.

5.Jasne do miedzianego

 

Punkty 1 i 2 wynikaja z warsztatu, a nie z receptury. Tutaj musisz samemu to przetestowac.

3. Dobierz dobre chmiele, , tutaj raczej powinienes trzymac sie tradycyjnych chmieli europejskich, jak Saaz, Styrtian, czy brytyjski EKG, czy Fuggles. Kazdy inny na swoj sposob, ale generalnie te chmiele sa opisywane jako kwiatowo-ziolowe. W odroznieniu do chmieli amerykanskich , nowozelandzlich, australijskich gdzie aromat jest bardziej owocowy (grapefruit itp)

4.Moim zdaniem bogaty bukiet ma kazde piwo, oprocze lagera. Musisz opisac co masz na mysli.

5. W tej kwestii musisz napierw napisac jaki mniej wiecej styl piw preferujesz, bo napisanie ze lubisz IPA i Pils (dwa kompletnie rozne piwa, ktore moim zdaniem laczy jedynie kolorystyka) bardzo malo wnosi do tego pytania,.

 

Moim zdaniem zacznij od Polskiego Ale. Czyli proste piwo 4kg pilzenskiego plus jak piszesz Iunga na goryczke i Saaz/lubelski/marynka na aromat. Drozdze notthingham sa w miare nautralne smakowo, ale ciagle bedzie to piwo gornej fermentacji, wiec dostaniesz aromaty typowe dla alei.

 

Ad. 5

No to trudno bedzie okreslic ale sprobuje:

Czy ktos tutaj pil kiedys Nottingham Extra Pale Ale? Ciezko dostac w Polsce bo to maly browar z Nottingham, nie wiem czy w ogole mozna go znalezc w Polsce (ja nie widzialem) ale co mnie urzeka to jego bogactwo chmielu - troszke trawiasty, ale nie za bardzo, duzo kwiecistych aromatow i troszke cytrusowych jak w AIPA ale tez nie za duzo, slodu malo ale pelne piwo raczej, Dla moich kubkow smakowych niedoscigniony wzor... Co do Pilznera Urquella - jak dla mnie super piwo jesli chodzi o aromat chmielu - Saaz chyba? ale czasami, po ilus tam kuflach brakuje mi pelnosci - jest raczej lekkie. Z drugiej strony chcialbym uniknac czegos co jest w piwach ciemnych, polciemnych i podobnych czyli slodkosci i ciemnosci i wszelakich smakow kawowo, ciastkowo itd, oraz kwasnosci ktora idzie za spalona kawa. duzo minibrowarow - mini lecz komercyjnych z Polski warzy piwa bardzo slodowe o malej zawartosci chmielu a duzej podstawie slodowej, nie wiem czy to jest wynikiem naszego przyzwyczajenia (naszego czyli ogolo Polakow) ale mi to nie podchodzi. Glupi przyklad - ostatnio Irish Beer z Fortuny - niby Irish ale chmielu za grosz a slodu duzo - dobre piwo ale nie to czego oczekuje... moze mam zbyt duze wymagania ale po to prosze o podpowiedzi, by przy pierwszej warce tego uniknac a przy nastepnych dopracowac. Oczywiscie bede eksperymentowal i dzielil sie spostrzezeniami a jak dojde do receptury, ktora mnie zadowala to ja opublikuje. tymczasem prosze o pomoc w jej opracowaniu... pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Piwo ma byc jak najbardziej spijalne.

2.Piwo ma raczej nie miec elementow kwasnych albo za bardzo slodowych, diacetylu czy DMS posmakow tez nie.

3.Ma miec wspanialy, goryczkowo-kwiatowo-ziolowo-chmielowy posmak (takie preferuje)

4.Bogaty bukiet tak jak IPA i pilznerek.

5.Jasne do miedzianego

 

Punkty 1 i 2 wynikaja z warsztatu, a nie z receptury. Tutaj musisz samemu to przetestowac.

3. Dobierz dobre chmiele, , tutaj raczej powinienes trzymac sie tradycyjnych chmieli europejskich, jak Saaz, Styrtian, czy brytyjski EKG, czy Fuggles. Kazdy inny na swoj sposob, ale generalnie te chmiele sa opisywane jako kwiatowo-ziolowe. W odroznieniu do chmieli amerykanskich , nowozelandzlich, australijskich gdzie aromat jest bardziej owocowy (grapefruit itp)

4.Moim zdaniem bogaty bukiet ma kazde piwo, oprocze lagera. Musisz opisac co masz na mysli.

5. W tej kwestii musisz napierw napisac jaki mniej wiecej styl piw preferujesz, bo napisanie ze lubisz IPA i Pils (dwa kompletnie rozne piwa, ktore moim zdaniem laczy jedynie kolorystyka) bardzo malo wnosi do tego pytania,.

 

Moim zdaniem zacznij od Polskiego Ale. Czyli proste piwo 4kg pilzenskiego plus jak piszesz Iunga na goryczke i Saaz/lubelski/marynka na aromat. Drozdze notthingham sa w miare nautralne smakowo, ale ciagle bedzie to piwo gornej fermentacji, wiec dostaniesz aromaty typowe dla alei.

 

Ad. 5

No to trudno bedzie okreslic ale sprobuje:

Czy ktos tutaj pil kiedys Nottingham Extra Pale Ale? Ciezko dostac w Polsce bo to maly browar z Nottingham, nie wiem czy w ogole mozna go znalezc w Polsce (ja nie widzialem) ale co mnie urzeka to jego bogactwo chmielu - troszke trawiasty, ale nie za bardzo, duzo kwiecistych aromatow i troszke cytrusowych jak w AIPA ale tez nie za duzo, slodu malo ale pelne piwo raczej, Dla moich kubkow smakowych niedoscigniony wzor... Co do Pilznera Urquella - jak dla mnie super piwo jesli chodzi o aromat chmielu - Saaz chyba? ale czasami, po ilus tam kuflach brakuje mi pelnosci - jest raczej lekkie. Z drugiej strony chcialbym uniknac czegos co jest w piwach ciemnych, polciemnych i podobnych czyli slodkosci i ciemnosci i wszelakich smakow kawowo, ciastkowo itd, oraz kwasnosci ktora idzie za spalona kawa. duzo minibrowarow - mini lecz komercyjnych z Polski warzy piwa bardzo slodowe o malej zawartosci chmielu a duzej podstawie slodowej, nie wiem czy to jest wynikiem naszego przyzwyczajenia (naszego czyli ogolo Polakow) ale mi to nie podchodzi. Glupi przyklad - ostatnio Irish Beer z Fortuny - niby Irish ale chmielu za grosz a slodu duzo - dobre piwo ale nie to czego oczekuje... moze mam zbyt duze wymagania ale po to prosze o podpowiedzi, by przy pierwszej warce tego uniknac a przy nastepnych dopracowac. Oczywiscie bede eksperymentowal i dzielil sie spostrzezeniami a jak dojde do receptury, ktora mnie zadowala to ja opublikuje. tymczasem prosze o pomoc w jej opracowaniu... pozdrawiam!

 

Poważnie, zacznij czytać troche więcej na ty froum części technicznej. Czyli

1.jak chmielić. Tutaj w zależności od sposobu chmielenia uzyskasz albo piwo słodko-słodowe, albo zbalansowane albo goryczkowe.

2. Każdy typ chmielu ma specyficzne cechy chmielowe. Jeśli mówisz o piwach brytyjskich spróbuj następujące chmiele East Kent Goldings, Goldings Fuggles, Brambling cross, Challanger, Northdown, Te są najbardziej popularne, wybierz i przetestuj jaki ci pasuje.

 

Przepis na pierwsze piwo.

4kg słodu pilzeńskiego

100g marynki (rozdzielone na 3 dawki podczas chmielenia)

drożdże us05, danstar notthingham

 

Staraj się zrobić jak najmniej błędów przy zacieraniu/wysładzaniu, później fermentacji (proponuje przygotować się technicznie, poczytać wiki i forum). Masz dużo przed sobą by się zastanawiać nad rzeczami takimi jak dwuacetyl, DMS, pH zacieru itp.

 

Generealnie wiele błędów popełnisz i piwo będzie najwyżej dobre, ale z czasem i doświadczeniem coś bardzo dobrego masz szanse uwarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, czytam czytam, tylko jesli o charakterystyke chmielu to nie mam w ogole doswiadczenia dlatego tez zawracam wam glowe. co do bledow to oczywiscie to rozumiem ale dlatego tez staram sie wyprowadzic burze mozgow madrzejszych ode mnie zeby zminimalizowac straty :) mam milion pomyslow na minute i powoli klaruje sie z tego dobry przepis na to, do czego podazam. pozdro i milego wieczoru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, czytam czytam, tylko jesli o charakterystyke chmielu to nie mam w ogole doswiadczenia dlatego tez zawracam wam glowe

ja też czytałem i jeśli chodzi o chmielenie, to z czytania niewiele wynika - trzeba samemu przetestować każdą odmianę, np. aromat określany przez jednych jako trawiasty i niezbyt miły, dla innych może być przyjemnie kwiatowy. Kwestia ilości, techniki chmielenia, osobistych preferencji itd...

W kwestii odmian zgadzam się z Makaronem - też radziłbym zacząć od odmian angielskich. Ostatnio chmieliłem admiralem oraz challengerem i aromat jest obłędny; na tyle mi się spodobał, że zrezygnowałem z chmielenia na zimno ;)

Najważniejsze to w ogóle zacząć warzyć. Po kilku/kilkunastu warkach i przetestowaniu kilku różnych odmian chmieli sam dojdziesz do tego, co Ci odpowiada.

 

powodzenia w poszukiwaniu idealnego smaku :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.