Skocz do zawartości

czy ktoś warzył piwo na oskole (woda brzozowa)


mimazy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A swoją drogą to niezłą ściema marketingowa z tym ksylitolem, byłem święcie przekonany, podobnie jak kolega jkocurek, że otrzymuje się go z soku brzozowego...

Jest równie naturalny co holtzgas czy benzyna ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubezahl: do tego weizena, o którym piszesz, sok z brzozy był zamiast wody do zacierania?

Niestety, nie dane mi było zarówno popróbować, jak i poznać tajemnice :D powstania.

Może Munio coś wie - on kosztował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
dzisiaj w ramach eksperymentu zacząłem zbierać sok z brzozy i wpadłem na pomysł, żeby wlać do butelki dodać drożdży i zakapslować. Co o tym myślicie?

W zasadzie nie trzeba go zbierać bo są sklepy które posiadają taki sok.

Fermentacje mieć będziesz bo tam siedzi glukoza/fruktoza, trochę kwasu jabłkowego i chyba cytrynowego, pijalne będzie ale postaw chociaż butelki z tym wynalazkiem niedaleko tych z piwem bo tylko tyle będzie miało jedno z drugim wspólnego :/ Także do dzieła.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko do sklepu trzeba daleko iść i jeszcze będą chcieli żebym zapłacił za ten sok. A tak to wystarczy wyjść do ogródka i butelkę podstawić :/ No nie wiem czy nie będzie z tego granatów, więc może wleję w plastik i drożdże piekarniane na początek i zobaczę czy ciśnienie będzie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko do sklepu trzeba daleko iść i jeszcze będą chcieli żebym zapłacił za ten sok. A tak to wystarczy wyjść do ogródka i butelkę podstawić :/ No nie wiem czy nie będzie z tego granatów, więc może wleję w plastik i drożdże piekarniane na początek i zobaczę czy ciśnienie będzie odpowiednie.

Zmierz gęstość po zebraniu. Sam jestem ciekaw.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie trzeba go zbierać bo są sklepy które posiadają taki sok.

Dodam że jest sporo sklepów z piwem a jednak są tacy co warzą w domu :)

Sklepowy w formie czystej nie występuje (zawsze jest z dodatkami innych soków np cytryna, dzika róża, oraz cukru) poza tym kosztują sporo, a z jednego drzewa myślę że spokojnie z 10 l na dobę utoczysz (nie zbierałem więc to moje przypuszczenie)

Fermentacje mieć będziesz bo tam siedzi glukoza/fruktoza, trochę kwasu jabłkowego i chyba cytrynowego, pijalne będzie ale postaw chociaż butelki z tym wynalazkiem niedaleko tych z piwem bo tylko tyle będzie miało jedno z drugim wspólnego :/ Także do dzieła.

 

pozdrawiam

Sprawdziłbym wcześniej blg, bo zawiera cukry (glukoza i fruktoza) w ilości najczęściej 0,7 do 0,8%, niekiedy do 2, a nawet 2,5%. Także kwasy organiczne w ilości około 0,1 do 0,2%, garbniki, oraz mikroelementy (łącznie ok. 0,03 do 0,07%) takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor i inne.

 

Taki sposób był często stosowany dawniej na wsi, tylko że drożdże zadawano poprzez dodanie rodzynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie trzeba go zbierać bo są sklepy które posiadają taki sok.

Dodam że jest sporo sklepów z piwem a jednak są tacy co warzą w domu :)

Oczywiście' date=' ale sklep z piwem jest w byle pcimiu dolnym, a brzozę za oknem nie każdy musi mieć. A skrobanie brzozy w parku może się skończyć spotkaniem z najbliższym wymiarem sprawiedliwości bo jakaś starsza Pani karmiąc gołębie weźmie cię za wandala :/

 

Sprawdziłbym wcześniej blg, bo zawiera cukry (glukoza i fruktoza) w ilości najczęściej 0,7 do 0,8%, niekiedy do 2, a nawet 2,5%. Także kwasy organiczne w ilości około 0,1 do 0,2%, garbniki, oraz mikroelementy (łącznie ok. 0,03 do 0,07%) takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor i inne.

A jak nie, to w fermentator go.

 

pozdrawiam

Edytowane przez DeeCann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie świeżo zebrany sok z brzozy ma 0,3°Blg, czyli fermentacja samego soku nie ma sensu, ja użyłem jako dodatek sezonowy do piwa.

Sok ma leciutki aromat, ten sklepowy musiał albo już być długo odparowywany albo efekt daje lekkie dosładzanie (w opisie było, że dosładzany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jak się pozyskuje sok z brzozy

 

Na soku z brzozy robi się wino które wg znawców nie należy do najlepszych http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=23201#pid325301 http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=2520

 

Ksylitolu używam do dosładzania piwa (dosłodziłem nim Pigweirosa) - dawka 8g ksylitolu/500 ml oraz cydru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie świeżo zebrany sok z brzozy ma 0,3°Blg, czyli fermentacja samego soku nie ma sensu

Jeśli zawartość cukrów waha się między 0,7% a 2-2,5% to to jest znacznie więcej niż 0,3blg, tak mi się przynajmniej wydaje. Jest to ilość wystarcza do "refermentacji", czyli szczelnie zamknięte powinno stworzyć wodę gazowaną.

Sok w sklepach pochodzi z rozcieńczenia koncentratu, podobnie jak to ma miejsce ze wszystkimi innymi sokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie świeżo zebrany sok z brzozy ma 0' date='3°Blg, czyli fermentacja samego soku nie ma sensu

Jeśli zawartość cukrów waha się między 0,7% a 2-2,5% to to jest znacznie więcej niż 0,3blg, tak mi się przynajmniej wydaje. Jest to ilość wystarcza do "refermentacji", czyli szczelnie zamknięte powinno stworzyć wodę gazowaną.

Sok w sklepach pochodzi z rozcieńczenia koncentratu, podobnie jak to ma miejsce ze wszystkimi innymi sokami.

Ja po prostu wczoraj zmierzyłem gęstość świeżo spuszczonego soku z moich drzew - 0,3°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to cenna obserwacja, bo moja wiedza jest oczywiście puki co czysto teoretyczna http://ciecinski.eco.pl/sok.html

Napisz jeszcze jak zbierałeś (ponoć im wyżej tym więcej cukrów) i w jakim środowisku rośnie drzewo (poziom wód gruntowych też ma wpływ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to cenna obserwacja, bo moja wiedza jest oczywiście puki co czysto teoretyczna http://ciecinski.eco.pl/sok.html

Napisz jeszcze jak zbierałeś (ponoć im wyżej tym więcej cukrów) i w jakim środowisku rośnie drzewo (poziom wód gruntowych też ma wpływ)

Jeszcze chwila i będzie trzeba założyć osobny dział "Ogrodnictwo" :beer:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to cenna obserwacja, bo moja wiedza jest oczywiście puki co czysto teoretyczna http://ciecinski.eco.pl/sok.html

Napisz jeszcze jak zbierałeś (ponoć im wyżej tym więcej cukrów) i w jakim środowisku rośnie drzewo (poziom wód gruntowych też ma wpływ)

Zbierane przez wywierconą dziurkę od strony północnej, na wysokości 1m, teren suchy.

Tata zbierał metodą na wygiętą gałąź dużo wyżej - efekt ten sam.

 

Podejrzewam, że zawartość cukrów może się mocno różnić w zależności od drzewa i momentu zbioru bo kiedyś piłem sok prosto z brzozy dużo bardziej słodki od mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwila i będzie trzeba założyć osobny dział "Ogrodnictwo" :beer:

Temat ten będzie gorący przez ok 2 tygodni, potem zamilknie na rok :beer::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W tamtym roku wyszły mi zacne lagerki warzone na soku brzozowym. W tym roku na pewno powtórzę w zwiększonej ilości.

 

Były wyczuwalne jakieś nuty z oskoły, czy zwyczajnie dobre piwo i żadnych dodatkowych efektów? Wyczytałem, że oskoła nie lubi wysokich temperatur, więc nie wiem czy nie najlepiej byłoby ją wykorzystać przy brewkicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.