Skocz do zawartości

Polish Ale


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Styli się nie wymyśla, one powstają przez obserwację rynku piwnego - trzebaby warzyć i sprzedawać takie piwo, a jakby osiągneło sukces - może byłby nowy styl. Potrzeba komercyjnych piw dla kalibracji stylu.

 

Ale jak dla mnie Polish Ale to takie American Ale na polskim chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będzie ciężko, bo ja to pojęcie rozumiem dosyć szeroko- bezstylowiec na górnych :P

 

pewnie będzie to jasne piwsko 8-16 blg z goryczką od małej do wykręcającej gębę :P

 

a zasyp ?

 

pilźnieński 0-100%

monachijski 0-100%

karmelowe do 20 %

dodatki niesłodowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marne szanse.

 

Holendrzy chcieli aby BJCP zarejestrowało ich Koźlaka Jesiennego, jako nowy styl - górna fermentacja, występowanie na terenie NL itd. i BJCP odmówiło. Po czym, Holendrzy powiedzieli im mamy was i wasze style głęboko gdzieś.

 

Także, nie ma co robić z BJCP jakieś wyroczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styli się nie wymyśla, one powstają przez obserwację rynku piwnego - trzebaby warzyć i sprzedawać takie piwo, a jakby osiągneło sukces - może byłby nowy styl. Potrzeba komercyjnych piw dla kalibracji stylu.

 

Ale jak dla mnie Polish Ale to takie American Ale na polskim chmielu.

No amerykanie mogą sobie tworzyć style. Kilka styli z BJCP jest stworzone na podstawie jednego gatunku piwa. A niektóre są wskrzeszane przez piwowarów amatorów. Co do piw komercyjnych to na polskim rynku nie ma miejsca na dobrze znane style niemieckie, brytyjskie i belgijskie. To nie ma co marzyć by szybko takie piwo zostało uwarzone w browarze komercyjnym. Ale amerykanie też mają swojego American IPA, który jedynie okazjonalnie jest warzony komercyjnie. Do sformalizowania tego stylu droga bardzo daleka, bo póki co nawet w Polsce nie jest ten styl powszechnie rozpoznawalny nawet przez piwowarów amatorów.

 

Co do porównania American Ale i Polskie Ale. Różni się jeszcze tym ,że nie jest warzony na słodzie. Więc i profil będzie inny.

 

No i BJCP jest odwzorowaniem tylko i wyłącznie rynku amerykańskiego. Opis styli już średnio pasuje do piw brytyjskich i wydaje mi się, że jest podobnie z Belgią i Niemcami. Więc uczmy się z BJCP, ale nie traktujmy jej jako wyroczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście powiedzieli na takie ramki tego piwa? Przerobione z kilku styli BJCP :P

Proszę tego opracowania nie brać zbyt poważnie.

 

Polskie Ale

 

Aromat: Przeważnie od umiarkowany do umiarkowanie mocny aromat chmielu. Wynikający z dodania chmieli na koniec gotowania albo/i chmielenia na zimno. Przeważnie przedstawiające cechy chmieli polskich (najczęściej lubelskiego). Lekkie nuty owocowe są do zaakceptowania. Opcjonalnie bardzo niskie do niskie aromaty karmelowe. Bardzo niski poziom dwuacetylu jest akceptowalny.

 

Wygląd: Słomkowy do złocisty kolor. Klarowne. Umiarkowana biała długo utrzymująca się piana.

 

Smak:Przeważnie umiarkowanie do umiarkowanie mocne smaki chmielowe przeważnie przedstawiające cechy chmieli polskich (najczęściej lubelskiego i marynka). Obecność smaków chmielowych jest wspierana przez delikatne smaki słodowe. Balans chmielowo-słodowy wyraźnie skłania się w kierunku goryczki i smaków chmielowych. Smaki karmelowe przeważnie są nieobecne, ewentualnie mogą być bardzo delikatne. Estry owocowe mogą być w zakresie od brak do umiarkowanie słabych. Umiarkowana do umiarkowanie mocna goryczka chmielowa wraz z wytrawnym finiszem. Bardzo niski poziom do brak dwuacetylu.

 

Tekstura: Lekka do średnio lekka treściwość. Nagazowanie umiarkowane do mocne.

 

Ogólne wrażenia: Rześkie, wyraźnie goryczkowe i chmielowe piwo.

 

Historia: Na początku rozwoju piwowarstwa amatorskiego w Polsce baza surowcowa była bardzo zawężona. Na podstawie łatwo dostępnych surowców powstał ten styl, który odzwierciedlał braki na polskim rynku piwowarskim.

 

Surowce: Słód pilźnieński, ewentualnie jasny karmel do korekty koloru i treściwości. Chmiel marynka jako chmiel goryczkowy i lubelski jako chmiel aromatyczny. Aczkolwiek mogą być zastosowane również chmiele czeskie i niemieckie. Drożdże górnej fermentacji.

Podstawowe informacje:

Gęstość początkowa: 10 - 14°Blg

Goryczka: 35 ? 45 IBU

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

Kolor: 2 ? 8 SRM

Alkohol objętościowo: 4 ? 5.5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mamy opisany nasz styl. Makaron +1 :P Mówiąc nasz, mam na myśli to czym będziemy się kierować robiąc "piwo miesiąca" . Wcale nie chcę żeby znalazło się w BJCP lub było jakimś świętym kanonem. Myślę że z długim czasem styl się przeniesie do browarów rzemieślniczych i zostanie zauważony przez konsumentów, czyli pójdzie odwrotną drogą niż style opisane w BJCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde! źle sformułowałem pytanie... Chodziło mi czy zamiast płynnych drożdży Kolsch mogę użyć S-33 do Polish Ale. :rolleyes: Przypadkowo wkradło mi się "do" w złe miejsce ;P

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy zamiast płynnych do Kolscha mogę użyć S-33 ??

Użyłbym Danstar Nottingham , ewentualnie Safale S-04 lub dolniaki fermentowane w nieco wyższej temp. niż zalecana jeśli chodzi o suche. W płynnych nie mam doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.