Skocz do zawartości

Browar Ogrodowy albo Biały Pies


Rekomendowane odpowiedzi

Marcowe Infamowe dopiero w weekend.

 

Lagerek na suchych Brewfermach ładnie zakończył po 6 dniach fermentację i jutro przelewam na cichą.

Gorzej z Wesowym na Wyeast 2001 Urquell, fermentacja cały czas przy 12°C jest strasznie leniwa. Ciągła, ale bez obfitej piany etc. Widać, że idzie to wolno. Albo słaby starter (raczej wykluczam), albo brak napowietrzenia brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dość opuszczony wątek przeze mnie, choć między czasie kilka warek miałem na sumieniu :) Coś tam się działo, ale nie wiele.

Nadeszła pora na modernizację browaru.

 

Zgodnie z tym co od 2 lat planowałem, zacząłem od 1 maja 3 kegową konstrukcję typu grawitacyjnego.

Przy okazji będę zapisywał wszystkie koszty jakie poniosłem. Zobaczymy jak to się zamknie jak skończę :)

 

2 kegi 50l - 220zł

1 keg 30l - 60zł

4 tarcze do cięcia nierdzewki: 28zł

1 tarcza do szlifowania stali: 8zł

 

suma: 316 zł

 

Poniżej fotka po wycięciu góry szlifierką kątową. Przede mną jeszcze ładne wyszlifowanie krawędzi.

Przy okazji Jacek z pubu Omerta sprzedał mi ostatnio jakże prosty sposób na pozbycie się gazu ze środka (bo nie wykręcałem fittingów). Wystarczy nacisnąć czarną uszczelkę :D Powaga - nie wiedziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

jaką przewidujesz objętość warek?

Czy to ma być zestaw 30l - na wodę do wysładzania, 50 l zacieranie i warzenie?

Pytam bo mam oba rozmiary, i zastanawiam sie ile zatrę maksymalnie. Po ostatnich walkach z witbierem w 30L chyba jednak ciężko będzie upchnąć w nim 10kg zasypu, plus woda. Może to jakoś eksperymentalnie pomacam, najwyżej długa przerwa w 40°C ;-)

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi (z doświadczenia).

 

1. Zacierałem 10kg słodów w kegu 50l i nie wyobrażam sobie zacierania takiej ilości w 30l. Może byłoby to i wykonalne, ale na pewno uciążliwe..

 

2. Jeśli keg 30l ma służyć do grzania wody do wysładzania, to może to być za mało.. ja grzałem wodę w fermentorze 32l (lałem pod samo wieko) no i niestety brakowało mi około 6-10l.. Stąd tez dokupiłem keg 50l w tworzywie. Wmontuję w niego grzałkę (grzałki?) i będę w nim grzał wodę do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 30stka jest do wysładzania. Zastanawiałem się czy nie będzie to mało, ale że w sumie sam mi w ręce wpadł, to nie odmówiłem ;) Jeżeli tak się okaże (a pewnie tak, skoro Mariuszowi brakowało), to może po prostu go podniosę na wysokość wspawując blachę, albo rzeczywiście dokupię 50l.

Na razie jestem na etapie projektowania stelaża nośnego. Aha - w moim przypadku grzanie gazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie garnek 40l z wodą jest podgrzewany na zwykłej maszynce gazowej i woda zużyta do wysładzania jest uzupełniana na bieżąco z sieci. Nie ma problemu żeby nie zdążyć podgrzać do tych prawie 80stC. a trochę tej wody idzie bo warki mają tak ok 100l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na 29l zacierałem 9kg słodu. Zaś w 50-ce zacierałem 16kg słodu (i to z powodzeniem, tylko trza mieć albo silne ręce albo dobre mieszadło).

keg 30l do wysładzania starczy (można między czasie dolać wody do wysładzania).

A jak rozwiązałeś grzanie (zacieranie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi (z doświadczenia).

 

1. Zacierałem 10kg słodów w kegu 50l i nie wyobrażam sobie zacierania takiej ilości w 30l. Może byłoby to i wykonalne, ale na pewno uciążliwe..

 

2. Jeśli keg 30l ma służyć do grzania wody do wysładzania, to może to być za mało.. ja grzałem wodę w fermentorze 32l (lałem pod samo wieko) no i niestety brakowało mi około 6-10l.. Stąd tez dokupiłem keg 50l w tworzywie. Wmontuję w niego grzałkę (grzałki?) i będę w nim grzał wodę do wysładzania.

Dzięki wszystkim za uwagę - odniose się do powyższego;

1. też mi się mocno utrudnione wydaje zatrzeć w 30L - ale pewno z raz spróbuję

2. przy zasypie 10 kg - wody idzie 25-30, może być więcej w kegu 50l. Jak gęsto zacierasz? Gęsty zasyp plus 30 - daje 55l, z czego 10 zostaje w młocie jak sądzę, reszta idzie do warzenia, to faktycznie mało.

Czym skutkuje zacieranie w rzadkim zacierze, powiedzmy 10kg plus 40 l wody?. Zawsze zacierałem1:2,5, jeśliby zmienić proporcje to powinien taki keg wystarczyć?

I pytanie dodatkowe - czym filtrujecie? Obecnie mam taką "miedzianą" siatkę nałożoną na koniec zaworu, ale patrząc na wydajność nie jest to rozwiązanie optymalne.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

4 tarcze do cięcia nierdzewki: 28zł

Powiem tak ...... ja pierdzele............... gdzieś to kupował?

masakra jaka przebitka ;)

no chyba że chodzi o tarcze 220 mm .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązałeś grzanie (zacieranie)?

Taborety gazowe zamontowane do stelaża nośnego.

To widze że moja idea zmierza w tym samym kierunku, chyba żeby grzanie wody do wysładzania zrobić na grzałkach.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

4 tarcze do cięcia nierdzewki: 28zł

Powiem tak ...... ja pierdzele............... gdzieś to kupował?

masakra jaka przebitka ;)

no chyba że chodzi o tarcze 220 mm .........

No jak to gdzie, w Budujesz, Remontujesz, Bankrutujesz ;) Czyli w castoramie. Niestety nie mam jak w ciągu dnia wyskoczyć gdzie indziej i zostają markety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedna sprawa - projekt stelaża przeliczy mi mój brat, który zajmuje się szeroko pojętymi konstrukcjami budowlanymi. Czy mam go poprosić o jakiś inny format pliku niż autocadowy ? Nie znam się na tym za bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty na bogato projektujesz - ja się nad konstrukcją z regału metalowego zastanawiałem, na wzór kilku projektów z takiej stronki chyba z beneluxu - mnóstwo różnych RIMSów, HERMSów i innych konstrukcji.

 

Zamieść wizualizację jak się da:)

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bogato w tym sensie że aż autocad poszedł w ruch;-)

 

Ja u siebie widzę to podobnie, myślałem o podwieszeniu nie taboretów, a samych palników - z kegami stojącymi na części konstrukcji.

Cały czas kombinuję, jak wysoko górny keg dać, żeby się nie nadźwigać potem, ale na razie to nawet bez kartki, tylko w głowie myśli.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dzięki temu będę wiedział co ile kupić, gdzie uciąć itd, żeby to później pospawać i nie okazało się, że auu - za krótko 2cm ;) Ja jestem średnio zdolny manualnie i muszę to mieć tak czarno na białym. Przy okazji ktoś może z tego skorzysta ;)

 

W zasadzie wszystko mam przemyślane, jeszcze zastanawiam się na filtracją cały czas. Ale zdecydowałem tak. Od środka, możliwie nisko wspawamy króciec 3/4 cala i zacznę od oplotu. Gadałem z Mariuszem i daje radę. Anteks też tak działa z tego co wiem. Jak nie będę zadowolony, to zawsze mogę dać rurkowy wyprofilowany do dna kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko poproś żeby zapisał w starszym formacie. Mam brata co się zajmuje projektami i często narzeka że niektórzy zapisują w nowszy i potem człowieka doprowadza to do szaleństwa bo nie można tego otworzyć, bo nie każdy wydaje parę tysi na nową wersję....

 

Można by zastosować do filtracji metodę z dużych browarów, zrobić drugie dno z nacięciami 1,2-2 mm takie które by szczelnie przylegało do ścianek i byłoby łatwe do wyjęcia i mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko powiedz w jakiej wersji najlepiej ;) No chyba, że jak mu powiem że w "starszej" to będzie wiedział o co chodzi.

Myślałem o falsebottom, ale nie wiem czy na te 15kg słodu to nie będzie na wyrost ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadam z kuzynem (jest spawaczem) który będzie wykonywał mi wszystkie elementy w stali. Tylko to półokrągłe dno w połączeniu z nóżkami mnie zastanawia.

Ale raczej jestem ustawiony na rurkowość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.