Skocz do zawartości

Browar Ogrodowy albo Biały Pies


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka szybkich zapisków z ostatnich działań :)

 

 

Warka 63

 

Surowce

Słód pilzneński 3-5 EBC Weyermann 5kg

Chmiel East Kent Goldings 6,5 % 30 g

Chmiel Hallertau Hersbruecker 2,5 % 30g

Drożdże SaleAle US-05

 

Zacieranie

~63 stopnie 40 minut

~72 stopnie 30 minut

 

Wnioski

Klasyka. Pijalne, dobra piana, zapach drożdżowo-słodowy, chmielowy mały. Goryczka ok, nasycenie średnie. Odczuwalne skutki fermentacji w zbyt wysokiej temperaturze. Ocena między 3+ a 4- :)

 

ps: robienie zdjęć piwa na zielonym parapecie przed burzą to zły pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapach piwa z warki 62 jest całkowicie nie udany. Piwo smaczne, piana i nasycenia na 5, ale aromat wpadający w hmmm ziemisty ? :rolleyes: Dziwny, nie piwny...

Coś nie tak...

Cały proces raczej poprawnie, nie miałem z niczym problemów, bo i z czym ;)

Jak się objawia przeterminowanie słodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powiem Wam, że zdarzyło mi się coś dziwnego.

Klasyczna jasna warka 68 która jest od około dwóch tygodni na cichej fermentacji wciąż pracuje...

 

Przelałem z Blg na poziomie 5 i przez dwa tygodnie wciąż bombelkuje delikatnie. Wydaje mi się, że ktoś czy na browarbizie, czy też na browamatorze pisał o tym, ale nie mogę znaleźć.

Przecież w temperaturze 18-20 stopni już dawno powinno przestać.. Co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam od trzech warek i myślałem, że to normalka :) RED ALE mam na cichej od 24 lipca i nie zamierza przestać bomblować. Poprzednio był lager wysokotemperaturowy ( 14-16 st C ) i na cichej pracował 4 tygodnie co ciekawe BLG na cichej spadło tylko o 0,5 st. Upatruję tu polityczny podtekst w pracy drożdży ;) coś jak w windows... 98% procesora zajęte bezczynnością systemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No i dziś w wolnej chwili zrobiłem swoją małą kadź zacierno-warzelną wedle opisu Makarona

 

Zajęło mi to może 20 minut a powiem Wam, że jestem super zadowolony. W tym momencie wysładza się warka

 

3kg Pale Ale

2kg Pilzneński

 

Zacieranie jedno temperaturowe w 67-68 stopniach.

Filtrator z oplotu działa idealnie, brzeczka płynie ładnie klarowna, zero problemów :D

 

Co i jak wyszło, napiszę póżniej, bo lecę nastawić gotowanie.

Poniżej kilka zdjęć mojej nowej kieszonkowej warzelni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ma 25 litrów. Mogłaby być większa, ale wczorajsze zacieranie 5kg słodu odbyło się bez zakłóceń. Niestety nie mogłem utrafić jakiejś większej.
za mało ? a ile byś chciał zacierać ?

Do zacierania ~ 20 L warki o 12°Blg powinno wystarczyć ,ale zacieranie 20°Blg Koźlaka czy Tripela z 7-8 kg słodów

to już może być za mało, lub jeżeli chcemy podnosić temperaturę przerw poprzez dolewanie wrzątku.

Dlatego myślę o lodówce 30 L i więcej.:):D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacierania ~ 20 L warki o 12°Blg powinno wystarczyć ,ale zacieranie 20°Blg Koźlaka czy Tripela z 7-8 kg słodów to już może być za mało, lub jeżeli chcemy podnosić temperaturę przerw poprzez dolewanie wrzątku.

Jeśli mówimy o zacieraniu z jedna przerwą + podgrzanie wrzątkiem do filtracji, to taka 25l lodówka powinna starczyć nawet na 8kg słodów. Jeśli zacieranie z dwoma przerwami (np 64 i 72) to już by pewnie nie starczyło miejsca na podgrzanie do filtracji. Ale w sumie mogła by i się zacząć w 72°C.

Oczywiście im większa lodówka tym większe pole manerwu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodaniu 5kg słodu do wody (stosunek mniej więcej 1:3), zostało tyle miejsca w lodówce. Spokojnie gdzieś z 2-3 kg bym upchał :)

ps: proszę o niekomentowanie mojego zaawansowanego mieszadła piwowarskiego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wczoraj wieczorem tak spontanicznie, prościutkie piwo (to taka moja własna receptura na pełne piwo o ciepłym bursztynowym kolorze) :

 

Słody

4kg jasny pilzneński strzegomski

1kg jasny karmelowy strzegomski

 

Zacieranie

Zacieranie jedno temperaturowe w lodówce - 68°C przez 90 minut

 

Chmielenie

50g marynka granulat

50g zatecky granulat ( 2 dwóch partiach, ostatni po wyłączeniu palnika)

 

W sumie: 25 litrów 13°Blg - kolor ładny jasny bursztyn. Fermentacja gęstwą s-04 z poprzedniej warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 75

 

Miałem jechać na Warsztaty do Wrocławia, ale niestety wyszło inaczej.

Na pocieszenie taka wareczka

 

Słody

 

4kg pilzneński

0.5kg Karapils czeski

0.5kg pszeniczny czeski

 

Chmiele

 

70g Sybilla 8.4%

60g Lubelski 3.7%

 

Zacieranie

 

Jedno temperaturowe - 65-68°C

 

Chmielenie

 

Sybilla na początek, a później lubelskim w dwóch partiach. Ostatnia po wyłączeniu gotowania.

 

Wyszło 21l 12.5°Blg (plus minus, nie mierzyłem super dokładnie)

 

Drożdże S04 i zostawiamy swojemu biegowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Normalnie facet zamiast jechać na imprezkę za robotę się zabrał :)

Z Twoich zapisków wynika że zacierasz cały czas w lodówce .... czyli patent się sprawdza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Normalnie facet zamiast jechać na imprezkę za robotę się zabrał :)

Z Twoich zapisków wynika że zacierasz cały czas w lodówce .... czyli patent się sprawdza :)

A tak mi się plany skomplikowały nagle, że musiałem zostać w Krakowie... Nie mniej jednak czas ten spożytkowałem b. dobrze :|

Zacieram w lodówce - dla mnie patent idealny. Kupuję jednak większą. 25l które mam to za mało. 35 powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elo :smilies:

Kupuję jednak większą. 25l które mam to za mało. 35 powinno być ok.

Dziś rano zastanawiałem się czy nie "opiankować" pianka budowlaną, albo obłożyc wełną mineralną zwykłego fermentatora ..... ot taka luźna myśl ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio na tapetę poszły piwa:

 

1 - jasne, (4,5 pilzneński, 200g karapils, 300g pszeniczny)

2 - jasne II (jw. 400g karapilsu)

3 - kolsch na s04 i wyestach 2565

4 - alt na wyestach 2565

 

Przy okazji warzyłem i w lodówce i klasycznie (mam już jakąś jasność co i jak i pewne uwagi do dyskusji, ale o tym jak piwa dojrzeją). Przede wszystkim w 2 ostatnich warkach testowałem chłodnicę od Wesołego :) Idealna :)

 

ch%B3odnica-weso%B3y.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

 

Erloy fajnie że się coś dzieje w twoim browarze :)

choć opisy warzenia skandaliczne :)

 

Dla mojego gara 52 l chłodnice od Wesołego były za wysokie i za wąskie :)

W przyszłym miesiacu bedę kręcił swoją chłodnicę.

Cena miedzi fi 10mm 9,5/1m, cena KO 10mm 4,5/1m. Z KO jest ten problem że w B-B dostępna ścianka to 1 mm i rurka jest bardzo twarda, i najdłuższe kawałki to 6 m.

jeszcze mam chwilę na rozmyślanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, opisy warek lekko lakoniczne :) Ale tez nie było tam żadnych rewolucji, więc się nie rozpisywałem. W mojej emalii chłodncia dobrze pasuje, więc jestem zadowolony. Jeszcze muszę zmierzyć jak szybko spada temperatura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, opisy warek lekko lakoniczne :) Ale tez nie było tam żadnych rewolucji, więc się nie rozpisywałem. W mojej emalii chłodncia dobrze pasuje, więc jestem zadowolony. Jeszcze muszę zmierzyć jak szybko spada temperatura :)

Przy identycznej chłodnicy od kol. Wesołego do 29 stopni leci jakieś 25 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmi ile litrów wody leci w kanał przy takim chłodzeniu? :)

Nie wiem ile (trzeba by zmierzyć), ale w kanał nic - pierwsze 2 wiadra wody b. gorącej zbieram do mycia po warzeniu, reszta leci odprowadzeniem z garażu do zbiornika na deszczówkę zakopanego koło domu, a stamtąd pompą do podlewania ogródka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.