Skocz do zawartości

Browar Ogrodowy albo Biały Pies


Rekomendowane odpowiedzi

Modernizacja browaru zakończona. Chyba trzeba zmienić nazwę, bo na ogród to z tym już nie wyjadę :okey:

 

Całość jest klasycznie grawitacyjna - wszystko w zasadzie widać na zdjęciach. Pomiar temperatury na czujnikach DS18S20, kapilary z rurek miedzianych. Pomiar i zapis na PC. 3 taborety gazowe, filtrator z oplotu, chodnica typ "Wesoły 1" ;) i to wszystko. Sprawdzone na razie na dwóch warkach i jestem zadowolony. Wiem, że potrzebuję sobie zrobić jeszcze mieszadło.

 

Warka 93 - "Pierwszy Śnieg w Krakowie" Pils - taka moja klasyka

  • Zasyp: 7.5kg pilzneński Weyermann, 1kg monachijski typ 1 Weyermann
  • Zacieranie: 60 minut - 65°C , 20 minut - 72°C, 75°C -> filtracja
  • Chmielenie: 60g Marynka szyszki 2010, 60g Lubelski szyszki 2010 (na koniec gotowania)
  • Drożdże: W34/70

Wydajność taka sobie, 37l - 12°Blg - trzeba jednak trochę pomieszać zacier na przyszłość.

 

Warka 94 - IRA

  • Zasyp: 8kg pilzneński, 0.4kg Carahell, 0.3kg Carared, 0,150 palone ziarna jęczmienia na koniec zacierania.
  • Zacieranie: 30 minut - 65°C , 30 minut - 72°C, 75°C -> filtracja
  • Chmielenie: 70g Cascade '09, 40g Cascade '09 na koniec gotowania.
  • Drożdże: US-05

Mieszałem lepiej, tym razem mam około 40l około 13°Blg

 

Najważniejsze jest jednak co innego. W końcu warzę sobie bez ograniczeń lokalowych, nie szukam i nie potykam się o nic. Po prostu poezja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wrzucić do wiki taki tutorial? Przyda się komuś ? Przykładowy wykresik poniżej, oraz wynik podstawowego działania digitemp. Dość mało efektowny, bo wszystkie czujniki są w tym samym miejscu i pół dnia wyłączone, ale widać o co chodzi.

Jak najbardziej tak! Jestem zainteresowany takim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś korzystając z okazji warka 95

Lager Wiedeński około 13-14°Blg, zasyp na 40l

Przewidywany kolor i goryczka: 20EBC oraz 20IBU

 

Zasyp:

 

7,00 kg Vienna Malt (~8,0 EBC)

2,00 kg Pilsner (~3,9 EBC)

0,40 kg Caramunich Malt typ 1 (~90,0 EBC)

0,08 kg Carafa I (~800,0 EBC) (dodane przy końcu zacierania)

 

Zacieranie:

 

62°C - 30 minut

72°C - 40 minut

75°C - filtracja

 

Chmielenie:

 

70 min 60g Hallertauer Tradition [5,20 %] (60 min)

5 min 10g Hallertauer Tradition [5,20 %] (5 min)

 

Gęstwa W34/70.

 

Jak wyjdzie wedle wyliczeń, to zostawiam ciut na KPD w Żywcu, a jak nie to do powtórki :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elroy podaje:"Temperatura w browarze:Fermentor1-67,2C fermentor2-60,8C"--?????

Przy takich temperaturach to założyć chłodnicę i kap,kap,

Nie nie :okey: To akurat wynik dwóch czujników źle podpisanych, bo je dziś podmieniłem. To w stopce to taki eksperyment, który umożliwia mi z byle jakiej komórki podglądnąć co się w piwnicy dzieje. Temat do mocnego dopracowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
Gratuluję zakończenia aukcji WOŚP :) jedna saszetka bez problemu wystarczyła na 40 litrów?

A dziękuję :)

Nie było najmniejszych problemów :) Na szczęście, bo strasznie się obawiałem, żeby nie było jakiś komplikacji. Wyszło całkiem dobre piwo, choć ciut za słodkie/pełne w smaku . Ale to kwestia niedoskonałości warzelni + chmielenie szyszkami w siateczkach. Skoryguje się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka ostatnich warek pokazały, że:

 

[*] potrzebuję mieszadła

[*] może by się tak przesiąść na prąd (kadź zacierna) + sterownik ?

[*] oplot 1" do filtracji daje ładnie radę. Nic nie zmieniam.

[*] nie mam siły do butelek

 

A do browaru dołączył Mińsk 16 - lodówka brzydka jak noc listopadowa :) Ale działa i mieści się to co chcę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek tylko pokazał co tam wejdzie. A wejdzie cały keg więc spoko. :)

 

Elroy, czy Ty zastanawiasz się nad kegem ze sterownikiem i mieszadłem. Jeśli tak to oplot będzie lichy i rurka miedziana jak najbardziej jest godna polecenia. Nie zastanawiasz się może nad zestawem Josefika, tylko bez kamery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiasz się może nad zestawem Josefika, tylko bez kamery :)

Zestaw Josefika jest zacny, ale nie chce sprzedać samego mieszadła :) Niestety całego nie kupię, bo mi odpadnie przyjemność grzebania przy tym :)

 

A na weekend zaplanowana warka 99 i 100 :) (bitter i wit)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przygotowania do nowego sezonu. Trójstopniowy zestaw kegowy 50l nie sprawdził się w moim przypadku i już dawno znalazł nowego właściciela.

Aktualnie w trakcie składania: Bolecki + Severin + mieszadło z Bromanii + taboret. Powinno być ok :)

2012-08-03 00.29.04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ze sterownika idalnie wpasował się zaraz nad grzałką w miejscu oryginalnego kranika :) Tak czy inaczej będziemy w kontakcie bo czuję, że "lidlak" z demobilu (znaczy allegro) długo nie pociągnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że będziesz chciał ograniczyć dziurawienie kociołka. U mnie nawet jak zrobiłem to bez odprysków i zamalowałem reparaturka i tak co 10 warek musiałem rozkręcać czyścić malować i skręcać na nowo.

 

Wiesz gdzie mnie znaleźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, bo mam takie tyły u Ciebie, że się przez 3 sezony nie odrobię :)

 

Kociołek warzelny gotowy, jutro sklecę nowy filtrator z miedzi, wyczyszczę taboret z rdzy i pająków i można walczyć :)

warzelnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej będziemy w kontakcie bo czuję, że "lidlak" z demobilu (znaczy allegro) długo nie pociągnie..

Nie bądź takim pesymistą moje garnki, pomijając pracę w moim browarze obsłużyły już 3 inne domowe browary i z tego co słyszę jeszcze żyją. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.