Skocz do zawartości

Suszenie drożdży - ciekawy temat


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem dość ciekawy temat. Nie do zastosowania w domu ale kto wie...

Polacy też potrafią a jak widzę takie dane przypomina mi się rok 1999 kiedy zaczynałem studia w Poznaniu. Jadąc n rozpoczęcie roku przysłuchałem się jak to student chemii wymyślił 3 sposób uzyskiwania heroiny w domu, dorównując metodom laboratoryjnym. W każdym razie temat suszenia drożdży interesuje mnie dlatego też zamieszczam to na forum. Kobita ponadto dostała za to nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę FSNT NOT.

 

link do artykułu

 

http://ir.ptir.org/artykuly/pl/103/IR(103)_2193_pl.pdf

 

A to za co ta nagroda:

 

Opracowanie dotyczy możliwości uzyskania suszonego preparatu drożdżowego przy wykorzystaniu metody suszenia mikrofalowo-podciśnieniowego. Zastosowana technologia umożliwia przeprowadzenie komórek drożdży w stan anabiozy przy zachowaniu ich wysokiej żywotności i aktywności enzymatycznej.

 

Odwadnianie mikrofalowo-podciśnieniowe jest nowoczesną techniką suszarniczą, stosowaną dotychczas jedynie do obróbki żywności, zapewniającą dobrą jakość suszonych produktów spożywczych, głównie ze względu na ograniczenie destruktywnego wpływu wysokiej temperatury oraz ciśnienia na występujące w żywności związki chemiczne.

 

W instalacji umożliwiającej sterowanie mocą magnetronów oraz wysokością ciśnienia

 

w zbiorniku suszarniczym, prowadzi się odwadnianie zawiesiny drożdży, umieszczonych w sterylnej butelce. Stosując mikrofale o mocy 120 lub 180W (z zastosowaniem dodatku 4 proc. trehalozy), przy ciągłym mieszaniu zawiesiny pod ciśnieniem obniżonym do poziomu 4-6 kPa, uzyskuje się w czasie od 30 do 33 minut produkt o wilgotności 6 proc.

 

Zaletą przedstawionego sposobu suszenia jest możliwość uzyskania w krótkim czasie preparatu suszonych drożdży przy zachowaniu wysokiej przeżywalności komórek na poziomie 81?82 proc. oraz wysokiej aktywności enzymatycznej ocenianej na podstawie pomiaru siły pędnej drożdży, wyrażonej jako czas podnoszenia ciasta wynoszący 160?175 minut.

 

Praktyczne zastosowanie wynalazku pozwala uzyskać standaryzowane preparaty drożdżowe o wysokiej aktywności biologicznej po uwodnieniu, alternatywne do powszechnie stosowanych, lecz drogich liofilizatów.

 

Opracowanie może mieć zastosowanie w zakładach produkujących suszone preparaty drożdżowe dla przemysłu piekarniczego oraz fermentacyjnego.

Edytowane przez Żeglarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.